Biotyna na osłabione włosy. Jak stosować?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Biotyna to witamina, która cieszy się dużą popularnością, głównie wśród Pań zapuszczających włosy. Choć została odkryta prawie 100 lat temu, to trzeba przyznać, że dopiero od kilku lat budzi dość duże zainteresowanie. Dziś odpowiemy na pytanie, czy biotyna rzeczywiście jest złotym środkiem, który przyspiesza porost włosów? I czy trzeba ją suplementować?

Biotyna co to za lek?

Biotyna, czyli po prostu witamina B7 lub witamina H jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. Wiele osób, głównie za sprawą reklam suplementów do włosów, mylnie postrzega biotynę jako lek na wypadające włosy. Witamina H rzeczywiście jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, jednak jest  to witamina dość szeroko rozpowszechniona, a jej niedobory zdarzają się bardzo rzadko. Stąd nie ma konieczności suplementacji tej witaminy w obawie o jej deficyt.

Witamina B7 jest wytwarzana przez mikroflorę jelit, występuje także w żywności.  Niedobór zazwyczaj jest spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego,  wyniszczeniem flory bakteryjnej, problemami z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych, a także brakiem enzymu, który uwalnia biotynę z białek.

Suplementacja biotyny może przynieść korzyści, gdy chcemy poprawić stan naszych włosów, skóry i paznokci, a także wspomóc leczenie niektórych chorób skóry, czy też chorób autoimmunologicznych. Należy jednak pamiętać, aby na własną rękę nie przeprowadzać terapii witaminami, zwłaszcza w bardzo dużych dawkach, gdyż nadal brakuje badań, które wskazywałyby na wpływ biotyny w leczeniu chorób.

Jak biotyna wpływa na włosy?

Wpływ biotyny na włosy jest dosyć istotny, gdyż jej niedobór prowadzi do nadmiernego wypadania włosów, ogólnego pogorszenia ich kondycji i przedwczesnego siwienia. Nie są to jednak jedyne symptomy, oprócz nich możemy zaobserwować także stany zapalne i łuszczenie się skóry, wzrost poziomu cholesterolu,  brak apetytu, nudności lub wymioty, stany depresyjne, halucynacje i ataksje. Objawy te pojawiają się przy bardzo długim okresie trwania niedoboru.

Biotyna to także ważny czynnik, który może wpływać na wzrost włosów, gdyż uczestniczy w produkcji tzw. masy keratynowej. Stąd jest bardzo często stosowana jako suplement przyśpieszający wzrost włosów. Oprócz tego korzystnie wpływa na ogólną kondycję włosów — pogrubia je, zapobiega ich łamaniu, a także nadaje elastyczności i blasku.

Korzyści, jakie może przynieść stosowanie biotyny włosy:

  • mocniejsze i grubsze
  • mniej podatne na uszkodzenia
  • bardziej lśniące
  • szybszy wzrost
  • ograniczenie wypadania.

W jakich produktach znajdziemy najwięcej biotyny?

Biotyna to witamina, którą cechuje bardzo dobra przyswajalność, zarówno z produktów spożywczych, jak i z suplementów, Co więcej, jest odporna na działanie wysokich temperatur, więc nie tracimy jej  zbyt wiele podczas gotowania i przyrządzania potraw.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę:

Niemowlęta (0-12 miesięcy) 6 μg

Dzieci (1-8 lat) 12 μg

Dzieci (9-13 lat) 25 μg

Dzieci (14-18 lat) 25 μg

Dorośli:

kobiety 30 μg

mężczyźni 30 μg

Kobiety w ciąży 35 μg

Kobiety karmiące piersią 35 μg

Najwięcej biotyny znajdziemy w:

  • wątróbce (210 µg/100 g)
  • drożdżach (200 µg/100 g)
  • orzeszkach arachidowych (130 µg/100 g)
  • maśle orzechowym (130 µg/100 g)
  • orzechach laskowych (102 µg/100 g)
  • żółtku (50 µg/100 g)
  • otrębach pszennych (45 µg/100g)
  • migdałach (64 µg/100 g)
  • orzechach włoskich (19 µg/100 g)

Jak długo stosować biotynę?

Nie istnieją jednoznaczne wskazania dotyczące czasu stosowania biotyny. Producenci suplementów najczęściej zalecają, aby stosować biotynę przynajmniej 3 miesiące, gdyż po tym czasie możemy spodziewać się pierwszych, zauważalnych efektów. Długotrwałe przyjmowanie biotyny najlepiej skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy na stałe przyjmujemy leki.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top