Wokół suszenia włosów narosło wiele mitów. Zwolennicy suszenia włosów suszarką przekonują, że taki zabieg wcale włosów nie niszczy, przeciwnicy kategorycznie odradzają używania suszarki. Kto ma rację? Czy suszarka niszczy włosy? Czy lepiej pozostawiać włosy do naturalnego wyschnięcia, niż suszyć je suszarką?
Suszenie włosów suszarką i pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, należy zrozumieć, jak suszenie włosów suszarką oraz pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia działa na włosy, a także na skórę głowy. Rozstrzygając bowiem ten odwieczny dylemat, pod uwagę należy wziąć nie tylko efekt wizualny, ale przede wszystkim zdrowie włosów, a także skóry głowy.
Mycie włosów powoduje pęcznienie włosów i rozchylanie łusek włosa. Dzięki temu substancje odżywcze zawarte w odżywkach i maskach do włosów lepiej się wchłaniają – a jednocześnie kosmetyki te częściowo mogą domykać łuskę włosa. Jednak ciepły strumień powietrza z suszarki nie tylko nie pozwala im się domknąć na nowo, a dodatkowo, ponownie je rozchyla. Dodatkowo ciepłe powietrze skutecznie pozbawia włosy nawilżenia – dlatego suszenie włosów bardzo ciepłym powietrzem niszczy włosy. Punktem granicznym, którego absolutnie nie należy przekraczać, jest temperatura 60oC. W efekcie nasze włosy z każdym takim suszeniem przesuszają się, podczas suszenia trudniej się układają, a po suszeniu są szorstkie i matowe. Ucierpieć może również skóra głowy – susząc w nieodpowiedni sposób możemy ją podrażnić, a nawet poparzyć.
Niestety pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Długo utrzymująca się wilgoć na skórze włosy (skrzętnie ukryta pod czupryną) staje się znakomitym środowiskiem dla grzybów – a to jest krótka droga do powstania łupieżu lub innych problemów skórnych. To niestety dopiero początek złych wiadomości. Warto wiedzieć, że łuski włosa połączone są CMC – Cell Membrane Complex – warstwą, która jednocześnie łączy łuskę włosa z korą włosa, czyli jego wewnętrzną strukturą. Warstwa ta, która nazywana jest cementem międzykomórkowym, zbudowana jest z lipidów oraz polisacharydów (czyli tłuszczów i cukrów), ulega degradacji, gdy włosy zmuszone są schnąć przez długi czas – a samoistne schnięcie włosów w domu najczęściej trwa kilkadziesiąt minut do nawet kilku godzin. Cement międzykomórkowy we włosach odpowiada za ich elastyczność i sprężystość – jeśli więc ulegnie zniszczeniu, nasze włosy tracą te właściwości.
Najgorszym rozwiązaniem jest położenie się spać w mokrych włosach, które w takim stanie najbardziej narażone są na uszkodzenia mechaniczne i łatwo łamią się, gdy śpimy na poduszce. Również suszenie włosów na plaży na pełnym słońcu będzie je osłabiać (w takim przypadku nalezy zastosować kosmetyk z filtrem UV lub po prostu nie moczyć włosów). Jak w takiej sytuacji suszyć włosy, nie niszcząc ich i dbając o zdrowie skóry głowy?
Jak prawidłowo suszyć włosy suszarką do włosów?
Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie włosów suszarką chłodnym strumieniem powietrza. Takie suszenie może jednak nie być przyjemne, a nawet szkodliwe dla osób z chorymi zatokami, dlatego najlepiej jest najpierw użyć średniego strumienia powietrza, a na koniec przełączyć na chłodne – wówczas nie tylko skutecznie domkniemy łuski włosów, ale i łatwiej będzie nam je wymodelować.
Zanim jednak przystąpimy do suszenia włosów, należy je delikatnie, za pomocą miękkiego ręcznika odcisnąć od nadmiaru wody i pozwolić nieco obeschnąć. Jeśli trzymamy włosy w turbanie, zdejmijmy go po paru minutach. Gdy włosy nie będą już ociekać wodą, nałóżmy odżywkę (bez spłukiwania), olejek na końcówki i na całą długość włosów termoochronę – kosmetyk w spray’u czy serum, który tworzy warstwę okluzyjną, zabezpieczając kosmyki podczas suszenia przed utratą wilgoci. Dopiero po nałożeniu wszystkich tych kosmetyków włosy należy rozczesać. Rozczesywanie należy rozpocząć od końcówek, a nie od skóry głowy – w ten sposób mamy możliwość w bezpieczny sposób poradzić sobie z poplątanymi kosmykami. Osoby z długimi włosami powinny rozczesać je jeszcze pod prysznicem, używając w tym celu grzebienia o szerokim rozstawie zębów.
Włosy suszymy chłodnym strumieniem powietrza (30oC) lub zaczynamy suszenie średnim, zmieniając go na chłodny pod koniec zabiegu. Nigdy nie należy suszyć włosów powietrzem cieplejszym niż 60oC. Suszarkę należy trzymać co najmniej 30 cm od włosów, kierując strumień powietrza od nasady włosów w dół, zgodnie z kierunkiem domykania się łusek włosów. Nie należy też przetrzymywać strumienia powietrza w jednym miejscu – ruszając suszarką, unikamy przegrzania włosów i skóry głowy.
Do suszenia włosów należy więc używać dobrej jakości suszarki z możliwości regulacji temperatury strumienia powietrza i z jonizacją, która dodatkowo chroni włosy przed puszeniem i elektryzowaniem. Jeśli nasze włosy są osłabione, zniszczone, przesuszone, dobrze jest również wybrać suszarkę z regulacją prędkości i podczas suszenia wybierać tryb wolniejszego suszenia.
Najważniejsze zasady prawidłowego suszenia włosów suszarką
Podsumujmy zasady prawidłowego suszenia włosów suszarką:
- nie suszymy ociekających wodą, bardzo mokrych włosów
- nie trzemy włosów ręcznikiem, a jedynie delikatnie je odciskamy
- odżywkę, olejek na końcówki i termoochronę nakładamy przed czesaniem włosów
- włosy czeszemy delikatnie, zaczynając od końcówek i przechodząc ku górze, dzięki czemu nie szarpiemy włosów (warto też rozczesać włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami tuż po umyciu włosów, jeszcze pod prysznicem czy w wannie)
- suszenie zaczynamy od nasady włosów, idąc ku dołowi, zgodnie z kierunkiem domykania się łusek włosów
- suszarkę trzymamy co najmniej 30 cm od włosów i skóry głowy
- korzystamy z chłodnego lub średniego i na koniec chłodnego strumienia powietrza, nigdy z gorącego
- nie przetrzymujemy strumienia powietrza w jednym miejscu
- używamy suszarki z jonizacją, a do kręconych włosów z dyfuzorem
- do włosów suchych, zniszczonych wybierajmy mniejszą prędkość suszenia
Prawidłowe suszenie włosów suszarką o wiele mniej niszczy włosy niż pozostawianie ich do samoistnego wyschnięcia, a także pozwala ułożyć upragnioną fryzurę bez dodatkowego stosowania lokówki czy prostownicy. Jest to więc najlepsze rozwiązanie, pozwalające utrzymać skórę głowy oraz włosy w jak najlepszej kondycji. W przypadku zauważalnego pogorszenia, przesuszenia czy nadmiernego wypadania, należy znaleźć przyczynę problemu i podjąć odpowiednie kroki, stosując się do zaleceń trychologa.