badanie skóry głowy i włosów
Trichoskopia
MENU
Poznaj przyczynę łysienia. Trichoskopia – komputerowe badanie skóry głowy i włosów.
Trichoskopia to nieinwazyjna i bezbolesna metoda badań, która pozwala na ocenę stanu owłosionej skóry głowy i włosów, w celu identyfikacji przyczyn nadmiernej utraty włosów lub łysienia, a także innych chorób.
Trichoskopia – co to za badanie?
Trichoskopia to komputerowe badanie, które przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia – videodermatoskopu. Videodermatoskop jest wyposażony w mikrokamerę o powiększeniu 20 – 160 krotnym. Podczas badania lekarz przykłada głowicę kamery do skóry i włosów. Specjalne oprogramowanie przesyła do dysku komputera zdjęcia i dane zebrane podczas analizy skóry głowy i włosów, pozwala także w czasie rzeczywistym śledzić obraz badania na monitorze.
Badanie trichoskopowe pozwala ocenić stan skory głowy, mieszków włosowych i łodygi włosa, a także łamliwość, ogólne odżywienie i kondycję włosów. Jest ono bardzo precyzyjne i niezastąpione w ustalaniu przyczyn chorób takich jak łysienie, a także ich dalszej diagnozie i monitorowaniu efektów leczenia.
Videodermatoskop – badanie zmian skórnych.
Videodermatoskop to urządzenie, które wykorzystuje się także w diagnostyce raka skóry i czerniaka w badaniu videodermatoskopowym. Podobnie jak w przypadku trichoskopii, videodermatoskopia pozwala na bardzo precyzyjne badanie stanu skóry i znamion, co umożliwia bardzo wczesną diagnozę.
Trichoskopia a leczenie łysienia.
Dzięki nowoczesnej metodzie, jaką jest trichoskopia, już na wczesnym etapie można określić przyczynę łysienia. Właściwe rozpoznanie przyczyny łysienia jest kluczowe dla skuteczności leczenia.
Dermatolodzy wyróżniają około 30 częstych przyczyn łysienia, zaś rzadszych ponad 500. Stąd dotychczas, aby właściwie zidentyfikować przyczynę łysienia, lekarz musiał korzystać z metod inwazyjnych tj. biopsja czy pobieranie włosów. Trichoskopia w dużej mierze zastępuje te metody, pozwalając na bardzo wczesne poznanie przyczyn wypadania włosów lub przybliża do ich poznania, a także pozwala określić jakie dodatkowe badania diagnostyczne należy wykonać. Wielu dermatologów podkreśla, że wczesne określenie przyczyn łysienia i nadmiernego wypadanie włosów oraz postawienie właściwej diagnozy jest niezwykle istotne, gdyż bardzo trudno jest wygenerować ponowny odrost włosów.
Stąd zbyt późna diagnoza i zbyt późne leczenie może doprowadzić do trwałej utraty włosów. Wypadanie włosów lub łysienie bywa objawem także wielu chorób ogólnoustrojowych. Dzięki trichoskopii wszystkie te aspekty mogą one zostać rozpoznane na wczesnym etapie.
Trichoskopia pozwala również na właściwe rozpoznanie rodzaju łysienia. Niektóre typy łysienia mogą wyglądać podobnie np. łysienie androgenowe i łysienie czołowe bliznowaciejące u kobiet, jednak różnica w leczeniu i przebiegu tych chorób jest znacząca. Łysienie androgenowe może być częściowo odwrócone, jednak łysienie bliznowaciejące od początku prowadzi do trwałej utraty włosów, stąd ważne, aby jak najszybciej je rozpoznać i zahamować jego przebieg.
Trichoskopia – jak przygotować się do badania?
Badanie trichoskopowe wymaga, aby stan naszej skory włosów i głowy obrazował ich naturalną formę. Stąd skóra i włosy nie mogą posiadać warstwy kosmetyków pielęgnacyjnych i do stylizacji, a gruczoły łojowe muszą pracować swoim normalnym trybem.
Przed trichoskopią nie należy:
Jak wygląda badanie trichoskopowe?
Trichoskopia zazwyczaj trwa około 30 minut. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę kamery do skóry głowy i włosów oraz wykonuje zdjęcia. Obraz z kamery jest również widoczny na monitorze komputera.Dane zebrane podczas badania trafiają do specjalnego oprogramowania, w którym lekarz dokonuje analizy bądź generuje ją automatycznie. Analiza zawiera pomiary tj.:
Wyniki analizy są zawierane w raporcie trichoskopowym, który trafia także do pacjenta.
Wskazania do wykonania trichoskopii.
Badanie trichoskopowe jest wskazane w przypadku:
- nadmiernego wypadania włosów i pojawienia się przerzedzeń,
- wczesnych objawów łysienia,
- występowania zmian w obrębie skory głowy (złuszczenie, rumień, pieczenie, świąd itp.)
- łamliwych i słabych włosów,
- monitorowania przebiegu leczenia.
Kto przeprowadza trichoskopię?
Trichoskopię może przeprowadzić trycholog lub dermatolog, jednak z uwagi to, że stan włosów może być pierwszym objawem choroby ogólnoustrojowej, wskazane jest, aby badanie wykonał lekarz.
Trichoskopia Warszawa – gdzie wykonać badanie?
Trichoskopię można wykonać w naszych dwóch klinikach w Warszawie:
- ul. Złota 61
- poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
- sobota: 8:00-16:00
- ul. Wąwozowa 8 lok 7B
- poniedziałek-piątek: 8:00-20:00
- sobota: 8:00-15:00
W Klinikach Elite trichoskopia jest wykonywana przez dermatologa. Do trichoskopii, a także do badań zmian skórnych, używamy renomowanego sprzętu do videodermatoskopii. Produkująca go firma jest międzynarodowym liderem na rynku urządzeń do cyfrowej dermatoskopii oraz fotograficznej dokumentacji medycznej.