Przyczyny i rodzaje
Łysienie
Czym jest łysienie?
Łysienie to stan chorobowy powodujący postępujący zanik wytwarzania włosów w mieszków włosowym. Włosy reagują na zachwianie prawidłowej równowagi w organizmie, dlatego ich utrata jest sygnałem ostrzegawczym mówiącym, że dzieje się coś złego. Warto jednak wiedzieć, że wypadanie włosów niekoniecznie musi oznaczać łysienie. Człowiek codziennie traci od 50 do nawet 100 włosów. Jest to normalny cykl ich wzrostu i nie powinien budzić większych obaw. Do łysienia dochodzi dopiero wtedy, gdy proces produkcji w mieszkach włosowych powoli zanika. Wtedy włos staje się coraz słabszy i cieńszy, z czasem wypada. Na jego miejsce nie pojawia się jednak kolejny włos.
Jakie są przyczyny łysienia?
Do głównym przyczyn nadmiernego wypadania włosów i łysienia należą:
Rodzaje łysienia
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów uzależnione są od wielu czynników. Stąd wyróżniono różne rodzaje łysienia:
Poszczególne typy łysienia leczy się w inny sposób, dlatego bardzo ważna jest diagnoza i ustalenie, dlaczego włosy nadmiernie wypadają. Dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i zdarzeń medycznych (operacje, zabiegi, znieczulenia). W przypadku kobiet znaczenie ma także poród, karmienie piersią lub okres przekwitania. Dla cyklu wzrostu włosa duże znaczenie ma także dieta bogata w potrzebne składniki odżywcze, kondycja (przemęczenie, bóle stawów, przewlekły stres). Lekarz może zalecić ponadto badania krwi (w celu wykluczenia anemii i niedoboru pierwiastków), badania poziomu hormonów tarczycy oraz ocenić stan skóry głowy i mieszków włosowych. Na podstawie zebranych informacji, dermatolog diagnozuje przyczynę łysienia i dobiera sposób leczenia.
Jak sprawdzić czy mnie dotyczy łysienie androgenowe?
Utrata włosów przebiega według wzorca – skali Hamiltona – Norwooda. Jeśli jesteś w stanie przypisać do siebie któryś ze wzorców i obserwujesz przewlekłe wypadanie włosów, a w rodzinie ojciec lub dziadek cierpiał na problem łysienia można uznać, że problem będzie dotyczył również Ciebie. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, aby ustalić przebieg leczenia.
Przeszczepy włosów ARTAS iX – przełomowa technologia dla Twoich potrzeb
Włosy składają się z:
Za wzrost włosa odpowiada mieszek, który znajduje się w środkowej warstwie skóry (skórze właściwej). Unaczyniona brodawka zapewnia zaopatrywanie mieszka w krew ze składnikami odżywczymi. Mieszki włosowe zaczynają się wytwarzać już w około 60 dniu życia płodowego.
U dorosłego liczba włosów na głowie waha się w granicach od 85 do nawet 140 tys. Rosną one w trzech różnych fazach, a cykl ich wzrostu powtarza się wiele razy w ciągu życia. Cykle w sąsiadujących ze sobą mieszkach włosowych odbywają się w różnym czasie. Dzięki temu owłosienie u zdrowego człowieka pojawia się na głowie regularnie, a proces naturalnego wypadania włosów, które przeszły już wszystkie cykle rozwoju nie jest widoczny (gdyby cykle odbywały się równocześnie człowiek okresowo byłby łysy). Zjawisko to określa się terminem asynchronicznej produkcji włosów.
Cykl wzrostu włosa
Cykl wzrostu włosa składa się z 3 faz. Są to:
Znaczenie cyklu wzrostu włosa
Fazy cyklu włosa mają duże znaczenie przy diagnozowaniu problemów z łysieniem i doborze metody ich leczenia. Około 90% włosów na skórze głowy powinno znajdować się w gazie anagenu, dlatego na dobę nie powinno wypadać więcej niż 50-100 włosów. Większa utrata jest sygnałem ostrzegawczym – może oznaczać początki problemu z łysieniem, chorobę czy poważny niedobór składników odżywczych biorących udział w budowie włosów (m.in. białka, cynku, miedzi, żelaza).