Czym zajmuje się trycholog?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Nadmierne wypadanie włosów i łysienie to problem, z którym boryka się coraz większa liczba pacjentów w różnym wieku – zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Wypadające włosy mogą być objawem chorób i zaburzeń w organizmie, które wymagają leczenia, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Wiele osób nadal nie wie do kogo udać się z problemami skóry głowy, nadmiernym wypadaniem włosów bądź łysieniem. Rozwiązaniem jest wizyta u trychologa.
Dziś podpowiemy, jakiego trychologa najlepiej wybrać, a także wyjaśnimy, czym się zajmuje i z jakimi problemami możemy udać się do trychologa? Jak przebiega wizyta u trychologa i jak się do niej przygotować?

Trycholog – kto to?

Trychologia

W języku greckim trichologia oznacza naukę o włosach. Zaś sama trychologia to dział medycyny i kosmetologii, który zajmuje się budową, fizjologią i patologiami włosów i skóry głowy. Trychologię można podzielić na trzy dziedziny:

  • medyczną – zajmuje się ona kompleksową diagnostyką i leczeniem, z użyciem środków klinicznych
  • estetyczną – wspiera leczenia prowadzonego przez lekarza np. dermatologa lub endokrynologa, uzupełnia je o zabiegi. Pełni także funkcje diagnostyki przesiewowej
  • kosmetyczna – to przede wszystkim działania pielęgnacyjne, poprawiające stan skóry głowy i włosów.

Warto pamiętać, że choć z pozoru w trychologii wszystko skupia się na naszych włosach, to jest to dziedzina, którą cechuje interdyscyplinarne podejście, zarówno do diagnozy, jak i terapii.

W Klinice Elite Centrum Przeszczepów konsultacji trychologicznych udzielają wyłącznie lekarze. Dzięki temu nasi Pacjenci są otoczeni opieką najlepszych specjalistów z dziedziny trychologii i dermatologii.

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog to specjalista, najczęściej dermatolog, który zajmuje się diagnozą i leczeniem schorzeń i problemów skóry głowy oraz włosów. Do tego celu wykorzystuje wywiad z pacjentem, diagnostykę obrazową, a także diagnostykę laboratoryjną.

Trycholog posiada bardzo szeroką wiedzę z różnych dziedzin, a trycholog medyczny także duże doświadczenie, zdobyte podczas praktyki lekarskiej. Wymaga tego specyfika diagnozowania problemów włosów i skóry głowy, dlatego w swojej pracy musi kierować się holistycznym spojrzeniem. Bywa, że wizyta u trychologa jest początkiem diagnozy poważniejszego problemu i oprócz leczenia dermatologicznego wymaga również leczenia endokrynologicznego, terapii u psychologa, a nawet chirurga (przeszczep włosów).

Kiedy udać się do trychologa?

Do trychologa udajemy się, gdy zaobserwujemy u siebie nadmierną utratę włosów lub łysienie, a także problemy skóry głowy takie jak nadmierny świąd, pieczenie, łupież, łuszczenie się skóry, wyprysk.

Trycholog – czy pierwsza wizyta wymaga specjalnego przygotowania?

Wizyta u trychologa wymaga przygotowania zarówno naszej skóry głowy, jak i przygotowania “merytorycznego”. Warto poświecić chwilę, aby zebrać informacje, które będą pomocne przy diagnozie. Pamiętajmy, że trycholog przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad na temat naszego stylu życia, stanu zdrowia, pielęgnacji, nawyków, a także rodzinnych predyspozycji.

Jak przygotować skórę głowy przed wizytą u trychologa?

Przed konsultacją myjemy głowę na 24 godziny przed wizytą. Trycholog bada nie tylko włosy, ale skórę głowy, stąd po umyciu potrzebny jest czas, aby nasze gruczoły łojowe zaczęły pracować swoim trybem – dzięki temu trycholog oceni prawidłowość ich pracy.

Pamiętajmy także, aby po umyciu nie nakładać odżywek, a także innych preparatów, w tym do stylizacji, które tworzą filtr na włosach i skórze. Zarówno podczas pierwszej, jak i każdej kolejnej wizyty nasze włosy i skóra mają być w wersji sauté – czyste i bez kosmetyków.

O co może zapytać trycholog?

W trakcie wizyty trycholog zada wiele pytań, nie zawsze związanych z włosami i skóra głowy. Dzięki temu pozna przyczynę problemu.

Jakie informacje warto przygotować?

  • problem, z jakim przychodzimy do trychologa, od kiedy trwa, czy się nasila w konkretnych sytuacjach – przed wizytą warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie problemu
  • wyniki badań krwi (jeśli posiadamy, nie starsze niż sprzed pół roku)
  • dobrze sporządzić listę przyjmowanych leków, suplementów
  • choroby przewlekłe i problemy zdrowotne – także te występujące w rodzinie
  • stosowane kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne
  • stosowana antykoncepcja
  • znieczulenie w ostatnim czasie
  • dieta i styl życia

Trycholog – jak wygląda badanie?

Wizyta u trychologa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Następnie trycholog przeprowadza badanie, najczęściej jest to badanie organoleptyczne połączone z badaniem obrazowym z użyciem trychoskopu, a także lampy UV. W niektórych przypadkach trycholog może także wykonać trychogram (pobranie 50-100 włosów do badania pod mikroskopem, aktualnie częściej badanie wykonuje się za pomocą kamer – fototrychogram) lub biopsję skóry głowy (pobranie wycinków).

Trychoskop, to urządzenie diagnostyczne, które dzięki kamerze cyfrowej o 200 krotnym powiększeniu, pozwala ocenić stan i rodzaj skóry głowy, kondycję mieszków włosowych, łodyg włosów – w tym ich pigmentację, grubość, połyski i porowatość, a także podatność na uszkodzenia.

 trycholog wola

Po badaniu trycholog układa plan terapeutyczny lub diagnostyczny. W przypadku gdy wywiad oraz badanie nie dostarczyły wystarczającej liczby informacji, aby postawić jednoznaczną diagnozę, trycholog zleca badania krwi lub konsultację z określonym lekarzem specjalistą.

Plan terapeutyczny opiera się na ustaleniu właściwej dla pacjenta pielęgnacji, z wyszczególnieniem konkretnych preparatów i zabiegów (np. mezoterapia lub osocze bogatopłytkowe). W przypadku, gdy trycholog podejrzewa jednostkę chorobową, terapia jest oparta o współpracę z drugim lekarzem (np. endokrynologiem), który diagnozuje chorobę i zaleca konkretne leczenie.

Jakie zabiegi zleca trycholog?

Terapia trychologiczna bardzo często zawiera w sobie zabiegi pielęgnacyjne, a także medycyny estetycznej. Wśród nich można wyróżnić m.in. darsonval, oxybrazja, galwan, jonoforeza, Dermapen, światłoterapia, mezoterapia, w tym coraz popularniejsza odmiana mezoterapii z użyciem osocza bogatopłytkowego.

 

trycolog ursynów

Dlaczego warto skorzystać z porady trychologa medycznego?

Trycholog bardzo często jest pierwszą “deską ratunku”. Czynniki takie jak skierowanie do dermatologa i oczekiwanie na wizytę na NFZ, sprawiają, że pacjenci coraz częściej decydują się na prywatną wizytę u dermatologa lub trychologa.

Z uwagi, że trycholog to specjalista stricte od skóry głowy i włosów, pacjenci często na początku wybierają trychologa. Przy wyborze odpowiedniego trychologa warto zwrócić uwagę, na jego doświadczenie i wiedzę. Niewątpliwie w tej kwestii wygrywają trycholodzy medyczni, którzy są także lekarzami.
Wśród zawodów trychologia to stosunkowo młoda dziedzina, jednak dla lekarzy dermatologów nie jest ona nowością – nowość stanowi jej wyodrębnienie, jako usługi. Wraz z usługą, pojawił się zawód specjalisty – trychologa.

Aktualnie w Polsce nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących zawodu trychologa, stąd trychologiem może zostać każdy po ukończeniu odpowiednich kursów. Oczywiście kurs nigdy nie zastąpi studiów medycznych, czy też kosmetologicznych, a także wieloletniej praktyki. Dlatego niezmiernie ważne, aby pacjenci w sposób świadomy wybierali trychologów, bazując na ich wykształceniu i doświadczeniu.

Trycholog – najczęstsze pytania.

Gdzie przyjmuje trycholog?

Trycholog to specjalista, który może prowadzić praktykę zarówno w prywatnym gabinecie, jak i w specjalnym centrum trychologicznym, a także w klinikach medycyny estetycznej. W Warszawie trycholog przyjmuje w klinice Elite Centrum Przeszczepów Włosów – wszyscy nasi trycholodzy to lekarze.

Czy trycholog to lekarz?

Trycholog to specjalista, który zajmuje się problemami włosów i skóry głowy. Zazwyczaj posiada bardzo bogatą wiedzę, jednak nie musi być lekarzem – nie jest to unormowane prawnie.

Czy trycholog to dermatolog?

Bardzo często pacjenci pytają, czy trycholog jest dermatologiem? Podobnie jak w przypadku pytania, o to czy jest lekarzem – trycholog nie zawsze jest dermatologiem, jednak każdy dermatolog może być trychologiem.

Dermatologia, to dziedzina medycyny, w której zakres wchodzi także skóra głowy jaki i same włosy. Stąd każdy dermatolog posiada wiedzę z zakresu trychologii i przeprowadza konsultacje trychologiczne.

W Klinice Elite Centrum Przeszczepów Włosów nasza niezastąpiona dermatolog – dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel specjalizuje się m.in. w przeprowadzaniu trichoskopii i trichogramów, a także leczeniu łysienia i chorób skóry głowy.
Konsultacji trychologicznych i dermatologicznych udzielają także:

  • lek. Aleksandra Wielgoś
  • lek. Damian Zimoń

Czy trycholog może wypisać receptę?

Trycholog jako specjalista nie może wypisać recepty. Receptę może wypisać wyłącznie lekarz. Stąd najlepiej wybrać wizytę u trychologa, który jest lekarzem.
Ma to dwie zasadnicze zalety. Podczas wizyty lekarz nie tylko wystawi receptę i wypisze wszystkie niezbędne skierowania, ale przede wszystkim udzieli nam profesjonalnej porady lekarskiej i zaproponuje leczenie.

Jakie badania może zlecić trycholog?

Podobnie jak w przypadku recepty, zwykły trycholog nie wystawi skierowania na badania. Może jedynie zlecić pacjentowi wykonanie konkretnych badań. Najlepiej skorzystać z konsultacji trychologicznej u dermatologa – w ten sposób otrzymamy zarówno receptę jak i skierowanie na badania.

Badania, które najczęściej zleca trycholog:

  • morfologia,
  • OB, ASO, CRP,
  • żelazo i ferrytyna,
  • hemoglobina glikowana HbA1c,
  • lipidogram,
  • próby wątrobowe,
  • mocznik,
  • kreatynina,
  • homocysteina.
  • panel tarczycowy
  • poziom witaminy D3
  • testosteron
  • przeciwciała przeciwjądrowe
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top