Domowe sposoby na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Przyczyn nadmiernej utraty włosów jest wiele. Najczęściej jednak zalicza się do nich zaburzenia hormonalne, niedobory witamin, nadmierny stres oraz różne choroby. Utrata włosów spowodowana jest również nieodpowiednią pielęgnacją. Niezależnie od przyczyny warto wypróbować skuteczne domowe sposoby, które wzmacniają i odżywiają włosy.

Dlaczego wypadają włosy?

Problem, jakim jest nadmierna utrata włosów, dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Kłopoty z wypadającymi włosami dotykają osoby w każdym wieku. Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem i podczas dnia traci się średnio od 50 do 100 włosów. W przypadku, kiedy zauważymy zwiększenie ilości wypadających włosów, powinniśmy udać się do dermatologa lub trychologa. Tylko właściwa diagnoza daje szansę na skuteczne wyleczenie nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Do najczęściej diagnozowanych przyczyn wypadania włosów zalicza się zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, terapię lekami, choroby skóry, silny stres, oraz niewłaściwą pielęgnację.

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów

  • Zaburzenia hormonalne – nadmiar androgenów, zaburzenia pracy tarczycy.
  • Przyczyny genetyczne — np. łysienie androgenowe.
  • Choroby ogólnoustrojowe – np. cukrzyca.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Niedobory substancji mineralnych, witamin i składników odżywczych — niekorzystnie na zdrowie włosów wpływa brak białka w diecie.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja włosów — nadmierne czesanie włosów, wiązanie w koński ogon, częste farbowanie i prostowanie.
  • Nieprawidłowy styl życia — niewłaściwa dieta, palenie papierosów, przewlekły stres oraz przemęczenie.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Szampon na wypadanie włosów

Szampon to pierwszy krok w pielęgnacji, jest najczęściej wybierany do walki z łysieniem ze względu na prostotę użycia. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów tych preparatów. Można wybrać te, które mają właściwości odżywiające włosy i zwiększające ich wytrzymałość lub takie, które mają za zadanie zmniejszyć ich wypadanie. W składzie tych pierwszych znajdziemy między innymi witaminy i mikroelementy, wyciągi ziołowe oraz substancje takie jak kolagen czy kreatyna. Z kolei szampony na wypadanie włosów w swoim składzie dodatkowo mają związki chemiczne, które pobudzają włosy do szybszego wzrostu. Niektóre szampony zawierają substancje, które blokują oraz uniemożliwiają oddziaływanie pochodnych testosteronu obecnych w naszym organizmie na mieszki włosowe.

Dobry szampon na wypadanie włosów powinien zawierać w swoim składzie szereg witamin i aminokwasów, wyciągi z żeń-szenia, czarnej rzepy, pokrzywy, skrzypu polnego, korzenia lukrecji, chmielu, z drzewa oliwnego lub z drzewa cytrusowego. Dodatkowym plusem tych preparatów jest zawartość kwasu hialuronowego, nutriceramidów oraz innych substancji, które działają odżywczo na włosy. Taki szampon powinno się wmasować w skórę głowy i włosy, po czym pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą. Podczas mycia warto wykonać masaż skóry głowy. Zaleca się masować skórę głowy przez 5 minut, aby poprawić krążenie i pobudzić mieszki włosów.

Odżywki na wypadanie włosów

Występują one pod wieloma postaciami. Obecnie odżywki dostępne są zarówno w płynnej postaci ze specjalnym dozownikiem, który ułatwia aplikacje, jak i w postaci aerozoli do rozpylania na skórę głowy. Oprócz tego dostępne są one w postaci maści, kremów oraz balsamów. Odżywki zawierają duże stężenie łatwo przyswajalnych witamin, aminokwasów i związków mineralnych. W niektórych zawarte są także substancje hamujące działanie pochodnych testosteronu, których działanie znacząco wpływa na cebulki włosów, osłabiając je i sprawiając, że są bardziej podatne na wypadanie. Blokowanie dihydrotestosteronu jest istotne oraz skuteczne w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn, jak i kobiet.

Maseczki i balsamy na wypadanie włosów

Zawierają one zwykle wyciąg z czarnej rzodkwi, dziurawca, rozmarynu oraz kiełki pszenicy lub soi. Zapobiegają one skutecznie wypadaniu i nadmiernemu łamaniu się włosów.

Ampułki na wypadanie włosów

W swoim składzie zawierają zazwyczaj mikroelementy takie jak miedź, cynk, żelazo oraz magnez. Dodatkowo wzbogacone są szeregiem witamin z grupy A, E, C i B. Ampułki nakłada się zwykle na umyte włosy i skórę głowy. Aby preparat został dobrze wchłonięty, należy go dokładnie wmasować.

Co na wypadanie włosów — zioła i witaminy?

Apteki oferują wiele środków dostępnych bez recepty w postaci tabletek. Preparaty stosowane w celu leczenia nadmiernego wypadania włosów powinny zawierać wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzywy, zielonej herbaty oraz witaminy z grupy A, B, C, E. W stosowanych lekach ważne jest też to, aby zawierały w swoim składzie biotynę i niacynę.

Naturalnym sposobem na wzmocnienie wypadających włosów jest stosowanie olejków, czyli olejowanie skóry głowy. Można do tego celu użyć oleju kokosowego, łopianowego, rozmarynowego, imbirowego, z pokrzywy lub oleju z czarnuszki. Olej należy dokładnie rozprowadzić na skórze głowy, delikatnie go wmasować i pozostawić na noc na włosach. Dużą zaletą naturalnych sposobów jest brak skutków ubocznych. Jednak, aby efekty były zadowalające, taka terapia wymaga długiego czasu i systematyczności.

Naturalne sposoby na wypadanie włosów

  • siemię lniane — można je stosować zarówno wewnętrznie lub zewnętrznie, np. jako kisiel do wypicia lub jako maskę do nałożenia na włosy,
  • napar z pokrzywy i skrzypu polnego — można go pić przez 1 miesiąc, a następnie zrobić przerwę na 2-3 miesiące,
  • kozieradka na wypadanie włosów — napar z nasion kozieradki wciera się bezpośrednio w skórę głowy, należy stosować go raz w tygodniu najlepiej w dni wolne od pracy ze względu na intensywny zapach.

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

W zapobieganiu nadmiernemu wypadaniu włosów bardzo ważny jest zdrowy styl życia.
Do najważniejszych czynników zaliczamy:

  • aktywność fizyczną,
  • właściwą dietę,
  • unikanie sytuacji stresowych,
  • wypoczynek oraz odpowiedni czas snu.
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top