Łysienie a wypadanie włosów – czym to się różni?

Zszokowana kobieta patrząca na wiele wypadających włosów
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Lśniące, mocne i gęste włosy to marzenie pań i panów. Domowe zabiegi pielęgnacyjne, zabiegi fryzjerskie z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków pomagają ten cel osiągnąć. Ale nie zawsze – z nadmierną utratą włosów borykamy się coraz częściej i dotyka ona coraz młodszych osób. Nie zawsze jednak potrafimy rozróżnić fizjologiczne wypadanie włosów od nadmiernej utraty kosmyków oraz nadmierne wypadanie włosów od łysienia. Czym one się różnią?

Nadmierne wypadanie włosów – kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

Wypadanie włosów u każdego z nas jest naturalnym procesem fizjologicznym – dziennie tracimy ich od 50 do 100, a liczba ta zależy od indywidualnych predyspozycji czy pielęgnacji. Ponadto w naturalnych procesach włosy wypadają równomiernie z całej głowy. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy natomiast, gdy tracimy ich więcej niż 200 dziennie. Ale jak to stwierdzić bez skrupulatnego liczenia każdego straconego włosa?

Przede wszystkim należy obserwować, czy na szczotce zostaje więcej włosów niż zwykle? Czy zostaje ich więcej w odpływie wanny czy prysznica niż dotychczas? I czy nasza fryzura się nie przerzedza? Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z trychologiem, który po dokładnym badaniu określi stan zdrowia skóry głowy i włosów i zaleci odpowiednią terapię, jeśli zajdzie taka potrzeba. Swoje pierwsze kroki powinniśmy też skierować na badania krwi – za nadmierne wypadanie włosów odpowiadać mogą niedobory żelaza, cynku i witamin B, C i E. Warto także wykonać badania tarczycy – za wypadanie włosów może odpowiadać Hashimoto lub niedoczynność tarczycy. Pamiętać należy również, że nadmierna utrata włosów spowodowana może być nieodpowiednią dietą lub niewłaściwie przeprowadzanymi zabiegami pielęgnacyjnymi. A jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z łysieniem?

Jakie są różnice między łysieniem a nadmiernym wypadaniem włosów?

Łysienie to stan chorobowy, którego objawem jest nadmierne wypadanie włosów. Jednak w przeciwieństwie do utraty zbyt dużej liczby włosów na dobę, o której pisaliśmy powyżej, w przypadku łysienia włosy wypadają w określonych miejscach na głowie i z czasem z wybranych partii łysienie przenosi się na całą głowę.

Wyróżniamy kilka rodzajów łysienia:

  • androgenowe – u panów rozpoczyna się ono na zakolach oraz na czubku głowy, u pań na środku głowy z zachowaniem włosów na linii czoła; za androgenowe łysienie odpowiada przede wszystkim nadwrażliwość na pochodną androgenu, dihydrotestosteron (DHT), ale potwierdzono w badaniach związek choroby niedokrwiennej serca z androgenowym łysieniem
  • plackowate – charakterystyczna utrata włosów następuje miejscowo, pozostawiając „puste placki”; możliwe jest łysienie plackowate nie tylko na głowie, ale i innych partiach ciała; dotychczas nie jest znana etiopatogeneza, choć upatruje się jej w chorobach autoimmunologicznych (np. w Hashimoto)
  • psychogenne – w tym przypadku główną przyczyną jest chroniczny stres
  • poporodowe – za ten rodzaj łysienie odpowiadają hormony
  • menopauzalne – powoduje je spadek estrogenów
  • po chemioterapii – następuje w wyniku niszczenia macierzy włosów

W zależności od faktycznej przyczyny utraty włosów i etapu, w którym pacjent zgłasza się do lekarza, podejmowane są różne działania. W przypadku nadmiernego wypadania włosów pomocne są profesjonalne zabiegi, takie jak przeszczep komórek macierzystych, osocze bogatopłytkowe na skórę głowy, karboksyterapia czy mezoterapia igłowa na włosy. Stanowią one uzupełnienie farmakoterapii, która jest główną metodą walki z łysieniem. Ponadto pacjent otrzymuje również zalecenia dotyczące zmiany diety na bogatszą w witaminy i minerały. Transplantacja włosów to skuteczna metoda leczenia łysienia, która staje się jedynym ratunkiem dla pacjentów z dużymi zmianami.

Zapraszamy na konsultację do Kliniki Elite – poznaj przyczynę wypadania włosów, a nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepszą metodę zatrzymania procesu utraty włosów.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Be the first to write a review

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top