Łysienie złośliwe to choroba o wyjątkowo trudnym przebiegu. Dotyka osób w każdym wieku, także dzieci. Jest odmianą łysienia plackowatego, z tym że przebieg choroby jest intensywniejszy, bardziej rozległy i może pozostawić nieodwracalne zmiany w wyglądzie chorego. W ciężkiej postaci obejmuje skórę głowy, brwi, rzęsy i owłosienie na ciele.
Spis treści
Łysienie złośliwe – objawy
Osoby cierpiące na łysienie złośliwe bardzo często przypominają osoby po chemioterapii, gdyż są praktycznie całkowicie pozbawione owłosienia. Tak jak w przypadku łysienia plackowatego, pierwszym objawem jest nagłe pojawienie się obszarów całkowicie pozbawionych włosów. W ciężkim stadium łysienia złośliwego dochodzi do całkowitego (i trwałego) wyłysienia na głowie, ciele, a także w obszarze brwi i rzęs.
Przyczyny łysienia złośliwego
Podobnie jak w przypadku łysienia plackowatego, przyczyny łysienia złośliwego nie są do końca znane. Doszukuje się ich m.in. w autoimmunologicznym podłożu choroby, zakładając, że to silny stres jest bodźcem, który aktywuje układ odpornościowy do niewłaściwej odpowiedzi, w wyniku której atakowane są mieszki włosowe, co powoduje stan zapalny i wypadanie włosów.
Przyczyn łysienia złośliwego upatruje się także w predyspozycjach genetycznych i nieprawidłowej pracy gruczołów odpowiadających za rozwój włosa.
Łysienie złośliwe – jak przebiega?
Łysienie złośliwe, tak jak łysienie plackowate rozpoczyna się nagle, a chory traci włosy z dnia na dzień. Zdarza się, że chorobę poprzedza silny stres, ale nie jest to reguła. Na początku choroby na głowie pojawiają się niewielkie obszary pozbawione owłosienia, zazwyczaj są one rozmiaru pięciozłotówki. Skóra w tych miejscach może być lekko zaczerwieniona bądź kremowa, zdarza się także że chory odczuwa pieczenie lub świąd, a nawet ból. Z czasem obszary te mogą się powiększać, aż chory całkowicie utraci włosy na głowie, a w ostrym przebiegu także włosy na ciele, brwiach i rzęsach. W wyniku łysienia złośliwego może dojść do zaniku mieszków włosowych, co dla chorego oznacza trwałą utratę włosów
Leczenie łysienia złośliwego
Łysienie złośliwe jest chorobą bardzo trudną do wyleczenia, jednak tak jak w przypadku łysienia plackowatego, może się zdarzyć, że choroba samoistnie ustąpi, choć dotąd nie reagowała na terapię. Sam proces leczenia wymaga kompleksowego podejścia, bardzo często konieczna jest nie tylko terapia dermatologiczna, ale także konsultacje z innymi specjalistami, w tym z psychiatrą lub psychologiem.
W leczeniu najczęściej stosuje się środki doustne (leki przeciwzapalne, immunosupresyjne) i do miejscowego stosowania na skórę (minoksydyl, antralina), a także zastrzyki z kortykosteroidów, naświetlanie i zabiegi pielęgnacyjne, które mają stymulować odrastanie włosów.