Jak słońce wpływa na nasze włosy?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Latem, przed promieniowaniem UV chronimy głównie skórę, oczy, a także głowę, choć zazwyczaj nie robimy tego z myślą o włosach, o których najczęściej zapominamy. To duży błąd, gdyż promienie UV wpływają także na nasze włosy. Dziś podpowiemy, jak chronić włosy przed słońcem, a także jakie zabiegi na włosy warto wykonać po urlopie, aby wzmocnić osłabione słońcem włosy.

Promieniowanie UV a włosy i skóra głowy

Promieniowanie UV wpływa na stan naszych włosów bezpośrednio oddziałując na łodygę włosa, a także pośrednio poprzez działanie na skórę głowy.

  • Włosy

Nasze włosy, podobnie jak skóra posiadają naturalny składnik, który chroni je przed promieniami UV. Jest to melanina. To właśnie dzięki niej na naszej skórze tworzy się opalenizna, która jest naszą naturalną tarczą ochronną. Stąd im ciemniejsza karnacja, tym melaniny jest więcej i dlatego osoby o ciemniejszej karnacji nie ulegają tak szybko poprzednim słonecznym, jak osoby o jasnej karnacji. Z włosami jest analogicznie, im jaśniejsze, tym bardziej podatne na uszkodzenia.

Pod wpływem zbyt intensywnego działania promieni słonecznych łuski naszych włosów rozchylają się, odsłaniając warstwę korową włosa, która ulega uszkodzeniu. W efekcie nasze włosy stają się łamliwe, przesuszone, matowe i mniej sprężyste.

  • Skóra głowy

Promienie UV docierają również do skóry głowy. Poparzenie skóry głowy, a także jej przegrzanie odbija się na kondycji mieszków włosowych. Podczas nadmiernej ekspozycji na słońce w komórkach wytwarzają się wolne rodniki, które przenikają także do cebulek włosów, co może je osłabić i spowodować nadmierne wypadanie.

Jak chronić skórę głowy i włosy przed słońcem?

Podstawa to nakrycie głowy i zastosowanie specjalnego filtra UV na włosy. Oprócz tego należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. W okresie letnim warto stosować produkty do włosów, które odżywią i nawilżą nasze włosy, a także uchronią łuski włosa. W tym celu warto zabezpieczyć włosy specjalnymi lotionami lub sprayami ochronnymi, które zawierają filtry UVA i UVB. Na co dzień zaś należy stosować maski i odżywki bogate w antyoksydanty, aloes, olejki dostosowane do typu włosów i mgiełki nawilżające. Zaleca się także, aby po każdej kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie umyć włosy i nałożyć maskę, lub odżywkę nawilżającą, dopasowaną do naszego typu włosów.

Pamiętaj:

  • chroń włosy i głowę pod kapeluszem lub chustą
  • używaj produktów do włosów z filtrami UV
  • po każdej kąpiel w słonej lub chlorowanej wodzie opłucz, lub umyj włosy
  • zadbaj o codzienną pielęgnację nawilżającą włosy
  • nawilżaj włosy od środka — dbaj o właściwe nawodnienie organizmu
  • wprowadź do diety więcej antyoksydantów- wit. A i E, wit. C, zieloną herbatę, owoce jagodowe
  • jedz zdrowe tłuszcze omega – 3.

Jakie zabiegi wzmocnią włosy po lecie?

Zniszczone słońcem włosy wymagają regeneracji. Najlepszy sposób na odżywienie włosów to zabiegi na skórę głowy. Mieszki włosowe, które wytwarzają i odżywiają włosy, znajdują się w skórze i to właśnie przez skórę do naszych włosów trafiają najważniejsze substancje. Dlatego zabiegi te przynoszą długoterminowe korzyści poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, aktywowanie procesów regeneracyjnych w komórkach włosów, poprawę mikrokrążenia i odżywienia komórek.

Zabiegi te mają działanie pielęgnacyjne i zarazem terapeutyczne, gdyż są również stosowane pomocniczo w leczeniu nadmiernej utraty włosów i łysienia.

Polecane przez nas zabiegi to:

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top