Przesuszone włosy to problem, z którym zmaga się wiele osób. Szczególnie dotkliwy jest on dla kobiet z długimi włosami, które wykonują różnego rodzaju zabiegi – farbowanie, rozjaśnianie czy trwałą ondulację. Dlaczego dochodzi do przesuszania się włosów, jak je nawilżyć i jak zapobiegać przesuszeniu?
Spis treści
Słabe i przesuszone włosy – przyczyny
Chociaż już poruszaliśmy temat przesuszania się włosów, warto przypomnieć, jakie są przyczyny tego problemu:
- niewłaściwa stylizacja włosów na gorąco – brak zastosowania termoochrony przed suszeniem, prostowaniem, lokowaniem włosów skutkuje ich przesuszeniem; przed każdym z tych zabiegów stylizacyjnych należy używać termoochrony; zaleca się również ograniczenia stosowania prostownicy i lokówki (nie należy rezygnować z suszenia włosów)
- zbyt częste i nieprawidłowe farbowanie włosów – farby zawierają amoniak lub inne substancje rozchylające łuskę włosa, a poprzez rozchylanie łuski włosów narażamy je na utratę wilgoci; po każdym farbowaniu należy domknąć łuskę włosów
- rozjaśnianie włosów – nie ma możliwości, by podczas rozjaśniania włosów nie doszło do choćby częściowego uszkodzenia struktury włosa, dlatego zaleca się wykonywanie takich zabiegów wyłącznie w profesjonalnych salonach fryzjerskich oraz rozjaśnianie nie więcej niż o 2 tony
- stosowanie agresywnych kosmetyków do włosów – szkodliwy jest przede wszystkim alkohol
- pomijanie stosowania odżywki lub maski do włosów – po każdym myciu włosów należy zastosować odżywkę lub maskę do włosów
- niewłaściwe mycie włosów – przy długich włosach myjemy wyłącznie skórę głowy, a spływająca piana po włosach myje włosy; nie należy trzeć włosów na całej długości
- niewłaściwa rutyna pielęgnacyjna po myciu włosów – szorowanie włosów ręcznikiem celem osuszenia; suszenie suszarką bardzo mokrych włosów (należy chwilę odczekać, by nadmiar wody odparował) gorącym powietrzem
- brak ochrony przed promieniowaniem UV – szczególnie podczas opalania
- niewłaściwa dieta – niedobory witamin, kwasów omega-3 i biotyny osłabia włosy
- niektóre choroby – np. Hashimoto
Główną bezpośrednią przyczyną przesuszenia włosów (poza niedoborami witamin oraz chorobami) jest rozchylenie łusek włosa, co prowadzi do nadmiernej utraty wilgoci. Należy więc wiedzieć, co sprawia, że łuska włosa się otwiera i jak ją skutecznie zamknąć, by uchronić włosy przed przesuszeniem.
Otwarte łuski włosów a przesuszenie – jak chronić włosy przed utratą wilgoci?
Otwarcie łuski odbywa się podczas różnorodnych zabiegów – począwszy od mycia włosów przez ich farbowanie po rozjaśnianie. Podczas mycia włosów szampon otwiera łuskę włosów, przygotowując je na efektywne odżywienie – to odbywa się dzięki nałożeniu na włosy odżywki bądź maski. Kosmetyki te odżywiają, regenerują, nawilżają włosy, a niektóre kosmetyki również zamykają łuskę włosa. W tym miejscu należy także pamiętać, że łuski włosa nie zamkniemy spłukiwaniem włosów zimnym strumieniem wody – a takie działanie jedynie szkodzi naszym włosom. Łuski włosów pozostają też otwarte podczas suszenia – chyba, że zastosujemy termoochronę. Dlatego stosowanie odżywki bądź maski do włosów oraz termoochrony jest niezbędne podczas każdego mycia i suszenia włosów. Raz na tydzień warto także po spłukaniu odżywki lub maski zastosować octową płukankę do włosów, która dodatkowo domknie łuski włosów. Nie należy jednak używać jej częściej, ponieważ również może to doprowadzić do przesuszenia włosów.
Łuski włosów otwierają się również podczas farbowania oraz rozjaśniania włosów – dlatego taki zabieg zawsze należy zakończyć ich domknięciem. Na farbowanie i rozjaśnianie warto umawiać się do profesjonalisty – wiedza fryzjerska oraz profesjonalne kosmetyki pozwalają najpierw możliwie najbezpieczniej rozpulchnić włosy podczas farbowania bądź rozjaśniania, a następnie zakwasić je, domykając łuskę włosów, chroniąc je przed przesuszeniem.
Kolejną sytuacją, kiedy łuski włosów się rozchylają, jest oddziaływanie na nich promieni słonecznych. Dlatego latem, nie tylko przed wyjściem na plażę, należy stosować kosmetyki z filtrem UV, a po opalaniu należy nawilżyć nie tylko skórę ciała i twarzy, ale również włosów. Należy pamiętać, że termoochrona do włosów nie chroni ich przed oddziaływaniem promieni UV – chyba że zawiera filtr UV. Z kolei, gdy przesuszeniu włosów towarzyszy nadmierne ich wypadanie, o pomoc należy poprosić specjalistę, który zaproponuje mezoterapię skóry głowy lub inny zabieg, który odżywi włosy i zahamuje proces wypadania.
Inne metody ochrony włosów przed przesuszeniem
Wspomnieliśmy już, że oprócz odchylenia łusek włosów i braku ich domknięcia, włosy tracą wilgoć, co prowadzi do przesuszenia. Innymi przyczynami przesuszenia włosów są niedobory witamin, kwasów omega-3 oraz biotyny. Zbilansowana dieta (pod warunkiem, że nie zmagamy się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi oraz innymi chorobami) jest najzdrowszym stylem odżywiania się. Dzięki różnorodnym posiłkom dostarczamy witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, potrzebne do właściwego funkcjonowania całego organizmu.
W przypadku zdrowia włosów, kluczową rolę odgrywają witaminy A, C, D i E, a także biotyna i kwasy omega-3. Dlatego nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze roślinne (np. olej rzepakowy, lniany, oliwę z oliwek), a także w ryby, orzechy i nasiona. Dostarczając ich w diecie, dbamy o pielęgnację włosów suchych od wewnątrz.
Pielęgnacja przesuszonych włosów w domu
Pielęgnacja włosów suchych i przesuszonych opiera się przede wszystkim o profilaktykę, o której wspomnieliśmy już wcześniej:
- stosowanie odżywki lub maski do włosów po każdym myciu głowy
- stosowanie termoochrony przed każdym suszeniem włosów
- suszenie włosów chłodnym lub średnim strumieniem powietrza
- unikanie stosowania prostownicy i lokówki – zachowajmy takie zbiegi na ważne okazje
- profesjonalne zabiegi farbowania i rozjaśniania pozwolą zredukować ryzyko przesuszenia włosów
- ochrona przed promieniowaniem UV
Ponadto należy pielęgnować włosy suche i przesuszone w odpowiedni sposób. Pomogą w tym maseczki na włosy, o których pisaliśmy w artykule Jak nawilżyć bardzo suche włosy? Pomocnym będzie również zabieg olejowania włosów. W przypadku włosów suchych warto sięgnąć po olejek z awokado, czarnuszki, z nasion bawełny, z kiełków pszenicy – czyli po oleje wielonasycone z dużymi cząsteczkami, które w mniejszym stopniu wnikają w strukturę włosa, domykając skutecznie łuskę i tworząc ochronny film. Dla każdego typu włosów dobrym wyborem będzie również olejek arganowy. Olejowanie można przeprowadzać na sucho, na mokro, a także z podkładem w postaci odżywki lub maski. My najbardziej polecamy metodę na mokro, ale zamiast zwilżać włosy wodą, najlepiej wykorzystać w tym celu hydrolat.
Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie profesjonalnych zabiegów na włosy suche i zniszczone. Takie procedury przede wszystkim regenerują włosy, dając efekt na długie tygodnie i miesiące. Należą do nich botoks na włosy, Olaplex, sauna na włosy czy pielęgnica.
Jak w każdej pielęgnacji, tak i w pielęgnacji włosów kluczowe są trzy aspekty: odpowiedni wybór kosmetyków, odpowiednia metoda oraz systematyczność. Stosując się do podstawowych zasad ochrony włosów przed przesuszeniem oraz pielęgnacji suchych włosów, pozbędziemy się szorstkich, matowych i trudnych do układania włosów – nasze włosy zachwycać będą naturalnym blaskiem, gładką strukturą i miękkością.