Witaminy na porost włosów — czy działają?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

W poszukiwaniu skutecznych sposobów na pobudzenie wzrostu włosów i poprawę ich kondycji coraz więcej osób sięga po różne preparaty i suplementy diety, w tym witaminy. Witaminy odgrywają istotną rolę w zachowaniu zdrowia organizmu, ale czy faktycznie mają wpływ na nasze włosy? Czy suplementacja witaminami może przynieść widoczne rezultaty? Czy warto inwestować w preparaty witaminowe w celu poprawy kondycji włosów? W tym artykule  bliżej przyjrzymy się roli witamin w procesie wzrostu włosów oraz przeanalizujemy potencjalne korzyści z  ich działania.

Witaminy z grupy B

Biotyna (witamina B7)

Jest często nazywana “witaminą włosów” ze względu na jej korzystny wpływ na kondycję włosów. Biotyna pomaga w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, co jest istotne dla produkcji keratyny — białka, z którego zbudowane są włosy. Biotyna wpływa na strukturę włosów, nadając im elastyczność i wytrzymałość. Jej niedobór może prowadzić do łamliwości i osłabienia włosów. Suplementacja biotyną może przyczynić się do poprawy ich ogólnej kondycji.

Niacyna (witamina B3)

Niacyna, czyli  witamina B3, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej skóry głowy i wpływa na stan cebulek włosa. Niacyna odżywia mieszki włosowe, zapewniając im niezbędne składniki odżywcze, co przekłada się na poprawę kondycji włosów. Poprzez dostarczanie niezbędnych składników odżywczych, niacyna może zapobiegać wypadaniu, zwiększać grubość oraz stymulować wzrost nowych włosów.

Dodatkowo niacyna pomaga zatrzymać wilgoć w skórze głowy, co zapobiega wysuszaniu włosów oraz rozwojowi łupieżu. Badania kliniczne potwierdzają udział niacyny w procesie naprawy DNA, co obejmuje również naprawę uszkodzeń skóry głowy i włosów. Ponadto niacyna wspomaga produkcję keratyny — budulca włosów.

Pantotenian (witamina B5)

Kwas pantotenowy, znany również jako witamina B5,  odgrywa istotną rolę we wzmocnieniu mieszków włosowych i przyspieszeniu wzrostu włosów. Działa synergistycznie z innymi substancjami odżywczymi, co wspomaga odbudowę uszkodzonych włosów i przywracać im zdrowie. Wspiera także procesy metaboliczne w skórze głowy, co sprzyja wzrostowi włosów. Warto zauważyć, że kwas pantotenowy jest składnikiem, który może być stosowany zarówno doustnie, jak i miejscowo.

Kwas foliowy (witamina B9)

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9, także odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów.  Kwas foliowy pobudza komórki macierzy włosa do wzrostu. Jest niezbędny dla prawidłowego podziału komórek, co ma bezpośredni wpływ na procesy wzrostu włosów.  Działa jako koenzym w procesach metabolizmu i syntezy białek, które są kluczowe dla struktury i wytrzymałości włosów. Odpowiedni poziom kwasu foliowego może przyczynić się do utrzymania mocnych, gładkich i lśniących włosów.

Witamina B12

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w procesach podziału komórek, w tym tych związanych ze wzrostem włosów. Prawidłowy poziom witaminy B12 może przyczynić się do optymalnego wzrostu włosów. Jest ona także ważna dla utrzymania zdrowej skóry głowy i  zapobiega jej nadmiernemu przesuszaniu.

Witaminy A i E

Witamina A i witamina E w istotny sposób wpływają na nasze włosy. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu włosów. Pomaga w produkcji sebum, naturalnej substancji, wytwarzanej przez gruczoły łojowe, która nawilża włosy i skórę głowy. Witamina A jest również ważna dla zachowania zdrowego wyglądu włosów. Pomaga w utrzymaniu ich naturalnego blasku i elastyczności. Witamina A działa także jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym. Może pomóc w ochronie mieszków włosowych przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenia, czy promieniowanie UV.

Witamina E ma właściwości nawilżające i ochronne dla skóry głowy. Pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry, co jest istotne dla zdrowego wzrostu włosów. Ponadto witamina E chronić skórę głowy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV. Witamina E, podobnie jak witamina A działa jako silny przeciwutleniacz, pomagając chronić komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Przyczynia się to  zachowania zdrowych mieszków włosowych i zapobiega wypadaniu włosów.

Witamina D

Badania sugerują, że suplementacja witaminą D może pomóc w redukcji wypadania włosów i utrzymaniu ich gęstości Witamina D wpływa na procesy wzrostu włosów, a jej niedobór może prowadzić do osłabienia włosów i zwiększonego wypadania. Może ona wpływać na cykl wzrostu włosów, który składa się z fazy wzrostu, fazy spoczynku i fazy wypadania. Właściwy poziom witaminy D pomaga w utrzymaniu równowagi tego cyklu i zapobiegać przedwczesnemu wypadaniu włosów.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top