Organizm kobiety po porodzie przechodzi prawdziwą rewolucję hormonalną, która odbija się na fizjologii całego organizmu i nie oszczędza także włosów, które wypadają bardzo intensywnie i obficie. Przyzwyczajone do gęstych i lśniących włosów w trakcie ciąży, młode mamy wyjątkowo dotkliwie przeżywają nadmierną utratę włosów, obawiając się ich całkowitej utraty.
Dlaczego po porodzie włosy wypadają garściami? Czy jest to powód do zmartwień? Czy można temu zapobiec? I czy zawsze wymaga interwencji specjalisty? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, a także rozprawimy się z kilkoma mitami ten temat.
Spis treści
- 1 Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają tak intensywnie?
- 2 Czy można zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?
- 3 Kiedy włosy zaczną wypadać, a kiedy przestaną?
- 4 Czy karmienie piersią wpływa na wypadanie włosów po ciąży?
- 5 Jak wzmocnić włosy po porodzie?
- 6 Pielęgnacja włosów po ciąży
- 7 Kiedy wypadanie włosów po porodzie powinno budzić niepokój?
Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają tak intensywnie?
Na początek chcemy uspokoić wszystkie młode mamy, które z przerażeniem obserwują hurtową wręcz utratę włosów po porodzie – włosy odrosną.
Przyczyną nadmiernego wypadania włosów są hormony – te same, które w trakcie ciąży sprawiły, że włosy przyszłej mamy były gęste, lśniące i można było wręcz odnieść wrażenie, że nie wypadały.
Sprawcą całego zamieszania jest estrogen. Aby wyjaśnić jego wpływ na to co się dzieje z włosami przed i po porodzie, musimy przyjrzeć się poszczególnym fazom wzrostu włosa.
• Anagen – faza wzrostu włosa, w jej trakcie z mieszków włosowych wyrastają nowe włosy.
W tej fazie znajduje się 90% włosów. Czas trwania to od 2 do 6-8 lat.
• Katagen – faza przejściowa, włosy w tym czasie nie rosną, ale jeszcze nie wypadają – przygotowują się do wypadnięcia.
Czas trwania to około 2 tygodnie.
• Telogen- faza spoczynku, w której włosy wypadają. W tym czasie mieszek włosowy kurczy się, a gdy zaczyna tworzyć się w nim nowy włos, ponownie powiększa się. Nowo powstały włos wypycha stary, który wypada. Czas trwania to od 2 do 4 miesięcy.
Wysoki poziom estrogenu w ciąży powoduje wydłużenie fazy anagenu, mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu, pozostając cały czas w fazie wzrostu. Efektem tego są wyjątkowo gęste włosy w trakcie ciąży, gdyż wypada ich wtedy zdecydowanie mniej.
Po porodzie poziom estrogenu spada. Mniej więcej w okresie od 2 do 3 miesięcy po narodzinach dziecka, mieszki włosowe wracają do normalnego cyklu i włosy zaczynają wypadać bardzo intensywnie. Najprościej mówiąc, wypadają włosy, które powinny wypaść przez ostatnie 9 miesięcy (a nie wypadły, bo proces ten zahamował wysoki poziom estrogenu) oraz włosy, które zgodnie z normalnym już cyklem powinny wypaść właśnie teraz. Z tym że nie dzieje się to stopniowo, a dosyć dynamicznie, stwarzając bardzo nieprzyjemne wrażenie, że włosy wypadają garściami. Łączna utrata włosów po porodzie wynosi 20-30%.
Czy można zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?
Nie, ponieważ jest to naturalna kolej rzeczy spowodowana działaniem hormonów i ich spadkiem po porodzie. Utrata włosów przebiega z różną intensywnością, a także w różnym czasie. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu, stanu włosów przed ciążą oraz przebiegu powrotu hormonów do właściwego poziomu.
Kiedy włosy zaczną wypadać, a kiedy przestaną?
Włosy najczęściej zaczynają wypadać między 2 a 3 miesiącem po porodzie, jednak zarówno czas, jak i natężenie zależy od indywidualnych cech organizmu kobiety. Proces ten wg różnych źródeł, powinien zakończyć się do 7 miesięcy od jego rozpoczęcia lub do 9 miesiąca po porodzie.
Czy karmienie piersią wpływa na wypadanie włosów po ciąży?
Nie, problem ten dotyka zarówno mamy karmiące piersią, jak i niekarmiące. Często niesłusznie zrzuca się winę, na karmienie piersią, twierdząc, że nadmiernie obciąża organizm młodej mamy i powoduje niedobory składników odżywczych, co przekłada się na zły stan włosów.
Karmienie piersią jest to fizjologiczna i jedna z najbardziej naturalnych czynności organizmu kobiety. Zdrowe młode mamy, które karmią nawet przez kilku lat, nie zauważają nawrotów tak wzmożonego wypadania włosów podczas dalszego karmienia.
Mit ten może mieć podłoże w tym, że wiele młodych mam przechodzi na tzw. „dietę karmiącej”. Niesłusznie, ponieważ pokarm jest wytwarzany z krwi i nie ma potrzeby unikać większości produktów spożywczych – wręcz przeciwnie dieta powinna być różnorodna i bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza żelazo – w przypadku anemii, faktycznie możemy mówić o wypadaniu włosów.
Połączenie ubogiej diety, karmienia piersią, które w pierwszych miesiącach życia dziecka jest wyjątkowo częste, z niewyspaniem i przemęczeniem, rzeczywiście może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu i wystąpienia np. niedoboru żelaza, jednak samo karmienie piersią nie wpływa bezpośrednio na utratę włosów po ciąży.
Jak wzmocnić włosy po porodzie?
Młode mamy powinny zadbać o wzmocnienie całego organizmu właściwą dietę i pielęgnacją, gdyż stan włosów jest także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Zazwyczaj lekarz zaleca kontynuowanie suplementacji rozpoczętej w trzecim trymestrze ciąży lub stosowanie preparatów zawierających właściwą kompozycję witamin i minerałów. Jednak podstawą jest odpowiednia dieta.
Wiele młodych mam zaraz po porodzie rozpoczyna walkę o powrót do sylwetki sprzed ciąży. W tym czasie, a także w okresie karmienia piersią definitywnie przeciwwskazane są diety eliminacyjne, ubogie w składniki odżywcze i kalorie. Co więcej, drastyczne cięcie bilansu kalorycznego nie jest konieczne. Należy pamiętać, że dziennie kobieta karmiąca potrzebuje średnio 500 kcal więcej, wystarczy więc zbalansowana dieta oparta o właściwe produkty – bez węglowodanów prostych, czyli m.in. cukru, słodyczy i produktów z białej mąki.
Mamy, które nie karmią piersią mogą pozwolić sobie na stosowanie szerszej gamy preparatów i suplementów. Mogą również skorzystać z szerokiej gamy zabiegów na skórę głowy, należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości zahamowania wypadania włosów po ciąży. Właściwą dietą oraz pielęgnacją można jedynie wzmocnić włosy w fazie wzrostu.
Pielęgnacja włosów po ciąży
Odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów po porodzie jest bardzo ważna. Zmiany gospodarki hormonalnej odbijają się również na kondycji skóry, która już w okresie ciąży mogła dostarczać przyszłym mamom niespodzianek w postaci przesuszenia, nadmiernego przetłuszczenia lub dużej nadwrażliwości.
W tym czasie warto stosować delikatną pielęgnację skóry głowy, jednocześnie dostosowaną do jej stanu i potrzeb. Mamy karmiące piersią powinny zwracać szczególną uwagę na skład preparatów do włosów. Im krótszy i mniej “chemiczny” skład tym lepiej. Produkty te nie przysłużą się zarówno dziecku, jak i naszym włosom.
Unikamy:
• parabenów
• pochodnych formaliny i formaldehydu
• trietanoloaminy (TEA)
• PPD p-fenylenodiaminy
Kiedy wypadanie włosów po porodzie powinno budzić niepokój?
Intensywna utrata włosów po ciąży jest naturalnym procesem, jednak gdy nie ustępuje po 9 miesiącu po porodzie, a ubytek włosów jest bardzo duży np. na głowie pojawiają się obszary zupełnie bez włosów należy skorzystać z porady dermatologa.
Choć wypadanie włosów po ciąży jest normalnym stanem, utrata włosów często sygnalizuje także o chorobie. Stąd należy obserwować swój organizm, aby nie przeoczyć innych objawów, które mogą być związane z mogącymi wystąpić po porodzie problemami z tarczycą, m.in. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także anemią i niskim poziomem ferrytyny.
Należy pamiętać, że wszystko, co wzbudza nasz niepokój warto skonsultować ze specjalistą. Młode mamy, bez wychodzenia z domu, mogą skorzystać z wygodnej formy konsultacji lekarskiej, jaką jest teleporada.