Leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe to problem, z którym zmaga się wielu naszych pacjentów. Choć często zamiennie określa się je mianem łysienia typu męskiego, to problem ten dotyka również kobiet. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów. Nie jest groźna dla zdrowia, jednak z oczywistych powodów przyczynia się do pogorszenia samooceny i samopoczucia.

Utrata włosów wzbudza także duże zakłopotanie. Pacjenci nie wiedzą, czy łysienie można leczyć, a także do jakiego lekarza należy się udać. Często zamiast do dermatologa, wybierają aptekę, a tam – zakup ogólnodostępnych preparatów i kuracja na własną rękę. Bywa też, że po prostu godzą się z faktem, że włosy wypadają, bo np. osiągnęli już pewien wiek.

Nie musi tak być. Proces łysienia androgenowego można zahamować, jednak niezmiernie ważna jest szybka diagnoza, ustalenie przyczyn i podjęcie odpowiedniej terapii. Dlatego pacjent przede wszystkim musi wiedzieć, jak rozpoznać wczesne oznaki łysienia androgenowego, co może spowodować nadmierną utratę włosów, a także gdzie się udać z tym problemem.

Przyczyny łysienia androgenowego

Za pojawienie się łysienia androgenowego, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn odpowiada testosteron, a dokładniej jego pochodna, czyli dihydrotestosteron DHT. U osób, które posiadają genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie DHT, hormon ten uszkadza mieszki włosowe, stopniowo prowadząc do ich miniaturyzacji, a z czasem zaniku.

U kobiet nadmiar androgenów może powodować nie tylko utratę włosów, ale także wzrost niechcianego owłosienia w miejscach takich jak broda, klatka piersiowa lub plecy. Warto dodać, że łysienie androgenowe często towarzyszy chorobom takim jak:

  • nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy
  • PCOS – zespól policyctycznych jajników (często bardzo wczesnym objawem jest owłosienie na twarzy i piersiach)
  • zespół Cushingua
  • guzy nowotwory jajników
  • anemia
  • zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy.

Czynniki takie jak niezdrowy styl życia, przyjmowanie leków, palenie papierosów czy stres oksydacyjny także mogą wpłynąć na zwiększenie objawów nadmiernego wypadania włosów.

Objawy łysienia androgenowego

Objawy nadmiernej utraty włosów spowodowanej przez androgeny, choć wywołane tym samym czynnikiem, przyjmują inną postać oraz przebieg u mężczyzn i kobiet. Różnice przejawiają się głównie w wieku, w którym pojawia się łysienie androgenowe, a także w intensywności i miejscu utraty włosów.

Łysienie androgenowe u kobiet

Pierwszym objawem łysienia androgenowego u kobiet, zazwyczaj jest widoczne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy. To, co można doskonale zaobserwować i powinno wzbudzić nasz niepokój to wyraźnie poszerzający się przedziałek linii włosów. U kobiet schorzenie to zaczyna się od środkowej części głowy, nie zmieniając linii włosów na czole. Łysienie androgenowe u kobiet zazwyczaj nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.

leczenie łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe u mężczyzn

U mężczyzn pierwsze oznaki łysienia androgenowego mogą pojawić się już w po okresie dojrzewania, a utrata włosów przebiega w sposób charakterystyczny i nasila się wraz z wiekiem. Początkowo włosy wypadają w okolicach skroni i czoła, powodując powstanie tzw. zakoli, a następnie na czubku głowy. Łysienie androgenowe u mężczyzn może doprowadzić do całkowitej utraty włosów.

leczenie łysienia androgenowego Warszawa

 

– W leczeniu łysienia androgenowego niezwykle ważne jest włączenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego w celu zahamowania działania androgenów na mieszki włosowe. Stosuje się tutaj zarówno leki blokujące receptory dla męskich hormonów oraz leki hamujące przemianę testosteronu w jego aktywny metabolit. Należy pamiętać, ze leczenie łysienia androgenowego jest przewlekłe, często do końca życia, ponieważ odstawienie leków spowoduje, ze włosy ponownie zaczną wypadać.

dr Olga Warszawik-Hendzel
dermatolog z Kliniki Elite

W przypadku, gdy zastosowana terapia nie daje rezultatów, a utrata włosów jest bardzo duża, rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej, w tym bardzo popularna i skuteczna metoda przeszczepu włosów za pomocą Robota Artas IX.

Podczas leczenia łysienia androgenowego należy pamiętać, że jest to proces długotrwały i efekty mogą pojawić się po kilku miesiącach.

Leczenie łysienia androgenowego Warszawa

 

łysienie androgenowe wizyta online

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top