Laserowa terapia łysienia, która nazywana jest często również po prostu laseroterapią małej mocy, terapią czerwonym światłem, fotobiomodulacją, biostymulacją czy fototerapią, jest jedną z nielicznych metod leczenia, które skutecznie walczą z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Co ważne, tego rodzaju zabiegi są w pełni bezpieczne, bezbolesne i bardzo skuteczne. Laserowa terapia łysienia może być stosowana jako samodzielne leczenie, ale również jako uzupełnienie innych zabiegów, takich jak mezoterapia igłowa czy karboksyterapia. Efektem są oczywiście silne, gęste i lśniące włosy!
Spis treści
Czym jest łysienie i skąd się bierze?
Łysienie to nic innego jak regularna utrata włosów. Dotyczy najczęściej skóry głowy, choć nie zawsze. Istnieje bowiem wiele rodzajów łysienia, które różnią się nie tylko obszarem występowania, ale także typem wypadania włosów i mechanizmem powstawania. Łysienie może występować samoistnie, jak również w związku z indywidualnymi uwarunkowaniami i predyspozycjami. Takim typem łysienia jest przede wszystkim łysienie androgenowe. Łysienie plackowate występuje z kolei w przypadku schorzeń autoimmunologicznych, a łysienie w przebiegu chemioterapii jest powikłaniem poterapeutycznym. Niemniej jednak najczęściej mamy do czynienia ze wspomnianym wcześniej łysieniem androgenowm, które wynika z przemian hormonalnych. Teorii jak do tego dochodzi jest kilka, choć najbliższa prawdy jest tak, mówiąca o uwarunkowaniach genetycznych, a dokładnie o dziedziczeniu genu łysienia. Co ciekawe, taki gen może być dziedziczony jednie po matce i ujawnia się najczęściej u mężczyzn! Łysienie androgenowe wynika również z pewnych procesów fizjologicznych, które zachodzą w organizmie.
Innym, często występujących rodzajem łysienia jest łysienie bliznowaciejące, które powstaje na skutek niektórych chorób skórnych. Mowa tu najczęściej o raku skóry lub tzw. rybiej łusce. Może ono występować również jako skutek niektórych czynników fizycznych, takich jak promieniowanie jonizujące. Łysienie bliznowaciejące może pojawić się także po urazach, a jego istotą jest uszkodzenie mieszków włosowych.
Na koniec nie możemy nie wspomnieć o łysieniu telogenowym i anagenowym, które występuje pod wpływem nagłego zadziałania czynników zewnętrznych, najczęściej w postaci chemioterapii. Polega ono na nagłym zatrzymaniu rozwoju włosa na określonym etapie, a następnie na wypadnięciu.
Specyficzną jednostką chorobową jest też łysienie plackowate, którego podłoża należy upatrywać w chorobie autoimmunologicznej. Niestety dotyczy ono nie tylko dorosłych, ale również i dzieci, a objawia się nagłą, lokalną utratą włosów zarówno na głowie, jak i na innych częściach ciała.
Jak działa laser oraz jak wygląda sesja?
Działanie lasera w leczeniu łysienia, polega na dotarciu światła lasera do mieszków włosowych, co z kolei pobudza uwalnianie energii komórkowej i stymulowanie wzrostu włosów. Dzięki temu, nowe włosy są znacznie zdrowsze, grubsze i gęstsze. Dlaczego tak jest? Otóż zimne światło zwiększa ilość tlenu oraz substancji odżywczych wprowadzanych do mieszków włosowych. To z kolei wzmaga przepływ krwi, jak również przyspiesza uwalnianie niechcianych substancji, takich jak DHT. W efekcie nasza skóra głowy zostaje dobrze odżywiona, poprawia się jej elastyczność i zostają wyleczone wszelkie stany zapalne.
Sesja terapii leczenia metodą laserową polega na naświetlaniu skóry głowy laserem niskiej mocy przy pomocy specjalnego urządzenia. Sam zabieg jest bardzo krótki, ponieważ trwa kilka minut, ale należy go powtarzać co kilka-kilkanaście dni – jego długość jest uzależniona głównie od ilości wiązek światła wykorzystywanych w gabinecie. Im więcej wiązek lasera, tym terapia będzie trwała krócej. Zabieg należy wykonywać na czystych, pozbawionych wszelkich kosmetyków włosach, ponieważ ich obecność może blokować dostęp lasera do mieszków włosowych.
Jakie są skutki laserowego leczenia łysienia?
Skutki leczenia są wyłącznie pozytywne! Efektem jest bowiem aktywacja fibroblastów, co prowadzi do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. To z kolei skutkuje zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry głowy. Co więcej, podczas i po zabiegu dochodzi do stymulacji podziałów komórek, a co za tym idzie, uszkodzona tkanka zastępowana jest nową. Co ważne, zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia. W przypadku osób o dużej wrażliwości na ból można jednak zastosować krem anestyczny. Należy pamiętać, że im większa jest penetracja głowicy w głąb skóry, tym więcej nowych tkanek zostaje wytworzonych.
Kiedy warto się zdecydować na laserowe leczenie łysienia?
Na laserowe leczenie łysienia powinny się zdecydować osoby, które mają problemy z nagminnym wypadaniem włosów. Mówimy tu zarówno o wypadaniu na skutek łojotoku, przyjmowania niektórych leków, chemioterapii, choroby czy wieku. Wskazaniem do laserowego leczenia łysienia są również wolno rosnące włosy, jak i te matowe, słabe i cienkie. Na konsultację powinny się udać osoby, którym doskwiera łupież, zapalenie mieszków włosowych, łojotok, niedobory witamin A, B, C, E i H, niewłaściwe ukrwienie skóry czy uczulenie na różnego rodzaju kosmetyki do włosów.
Przed samym zabiegiem konieczne jest oczywiście przeprowadzenie dokładnego wywiadu z Pacjentem, kiedy to lekarz ustala wszelkie wskazania do zabiegu, omawia potencjalne przeciwwskazania, a także przedstawia zakres zabiegu i pożądane efekty. Jak już wspomnieliśmy, laserowe leczenie łysienia jest praktycznie bezbolesne, a sama procedura jest w pełni bezinwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji. Czas trwania sesji oraz częstotliwość powtórzeń należy omówić bezpośrednio z lekarzem, ale najczęściej jest to kilka zabiegów w kilkudniowych, czasami kilkutygodniowych odstępach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Jak każdy zabieg, tak i laserowe leczenie łysienia, mimo swej bezinwazyjności posiada pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do najczęstszych z nich zaliczamy:
- ciążę
- okres laktacji
- stosowanie niektórych leków, głównie ziół fotouczulających i sterydów
- przechodzenie poważnej choroby, takiej jak nowotwór, łuszczyca czy epilepsja
- podrażnienia lub niezagojone rany na skórze głowy
- wirusowe lub bakteryjne zmiany na skórze.