Jak pogrubić włosy?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Twoje włosy są cienkie, pozbawione objętości i łamliwe? Niestety wiele kobiet boryka się z takimi problemami, a podłoże wcale nie jest takie łatwe do zdiagnozowania. Złą informacją jest fakt, że natury nie oszukamy i włosy cienkie, takimi już pozostaną. Jest to uwarunkowane genetycznie i żadne reklamowane w sieci kosmetyki pielęgnacyjne tego nie zmienią. W ciągu swojego życia włosy mogą jednak zmieniać swoją budowę i jeśli kiedyś były grube i lśniące, a z biegiem czasu stały się cienkie i łamliwe, to oczywiście jest to znak, że powinnyśmy coś z tym zrobić. Mogą mieć bowiem na to wpływ zmiany hormonalne, niedobory witamin i mikroskładników, zbyt częsta ingerencja związana z chemicznymi farbami czy oddziaływaniem na wysoką temperaturę. Dlatego też, jeśli jesteśmy narażone na problemy związane ze zbyt cienkimi i łamliwymi włosami, to powinnyśmy jak najrzadziej traktować je rozjaśniaczami oraz prostownicą. Na szczęście, by nieco poprawić nasze humory, warto wiedzieć, że nawet domowymi sposobami, jesteśmy w stanie optycznie pogrubić i zwiększyć objętość włosów.

Dlaczego włosy są zbyt cienkie?

Zanim zajmiemy się pogrubianiem włosów, to warto najpierw poznać przyczyny cienkich i łamliwych kosmyków. Oczywiście, w wielu przypadkach są to po prostu uwarunkowania genetyczne, które mają kluczowy wpływ na taką, a nie inną objętość naszych włosów. W tej sytuacji nie możemy również zbyt wiele zrobić, ponieważ odpowiedzialna jest za to pochodna testosteronu, czyli dihydrotestosteron. Podwyższony poziom tego hormonu powoduje osłabienie cebulek włosowych, co następnie negatywnie przekłada się na same włosy. W takim przypadku powinnyśmy szczególnie uważać, ponieważ nadmierny poziom androgenów, w których skład wchodzi m.in. dihydrotestosteron może być przyczyną nie tylko cienkich włosów, ale również ich przerzedzania się, a następnie wypadania.

Innym, równie częstym powodem zbyt cienkich włosów jest niewłaściwa dieta, która ma ogromny wpływ na nasze kosmyki. Co rozumiemy poprzez niewłaściwą dietę? Przede wszystkim taką, gdzie są niedobory witamin i minerałów, budujących strukturę włosa. Do najważniejszych witamin na włosy możemy zaliczyć głównie witaminę A, która chroni nasze włosy przed rozdwajaniem i przesuszaniem, witaminę E, która niweluje działanie wolnych rodników, jak również witaminę H, czyli dobrze nam znaną biotynę, której zadaniem jest przeciwdziałać wypadaniu włosów. Z kolei, jeśli mówimy o minerałach, to tu uwagę powinnyśmy zwrócić głównie na cynk, miedź, jod i oczywiście żelazo.

Duży wpływ na kondycję naszych włosów ma także odpowiednia ich pielęgnacja oraz stylizacja. Częste suszenie, prostowanie, kręcenie czy tapirowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na grubość włosów. To samo tyczy się częstego farbowania, rozjaśniania, tworzenia ciasnych warkoczy i wysokich upięć. Takie zabiegi wpływają na podrażnienia skóry głowy i mieszków włosowych, co w następstwie prowadzi do ich osłabienia.

Sposoby na rzadkie włosy – co robić, by je zagęścić?

Rzadkie i cienkie włosy, to niestety delikatne włosy, na które musimy szczególnie uważać. Niezwykle ważna jest wówczas należyta pielęgnacja i ochrona. By odpowiednio się o nie zatroszczyć warto zacząć od najprostszych rzeczy, takich jak, chociażby podpinanie włosów na noc czy używanie letniej wody do mycia głowy. Pierwsza czynność zapobiegnie puszeniu się włosów i mechanicznym uszkodzeniom, z kolei druga sprawi, że łuski włosa zamknąć się, przez co włosy będą bardziej gładkie i lśniące. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów. Pamiętajmy, by unikać w składzie barwników czy bardzo popularnych ostatnimi czasy SLS-ów. Starajmy się, by szampony i odżywki były wyłącznie z naturalnych składników.

Dieta na rzadkie włosy?

Choć dla wielu może być to zaskoczeniem, to nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na włosy, dlatego też warto przyjrzeć się produktom, które finalnie lądują na naszych talerzach. Zadbajmy o to, by były one bogate w żelazo, białko oraz witaminy z grupy A, B i E. Brak ich w naszej codziennej diecie może doprowadzić bowiem do łamliwości, suchości i rozdwajania się końcówek. Co gorsza, dieta uboga w powyższe elementy pogarsza funkcjonowanie cebulek włosa, sprzyja łupieżowi, łojotokowi skóry głowy oraz hamuje wzrost nowych włosów. Jeśli nasze posiłki przez długi czas będą ubogie w mikro i makroskładniki, jak i w witaminy, to możemy doprowadzić do stanu, gdzie niedobory objawią się wypadaniem włosów, a nawet łysieniem! Gdzie więc możemy znaleźć te jakże cenne składniki odżywcze? Przede wszystkim w jajach, zielonych warzywach, chudym mięsie, rybach, produktach pełnoziarnistych i nabiale.

Jeśli mamy cienkie włosy, to warto dostarczać im wielu minerałów, takich jak cynk, krzem i miedź. W związku z tym sięgajmy często po orzechy, pestki dyni, pestki słonecznika, jak również oleje, szczególnie te z cennym źródłem kwasów omega-3. To dzięki nim budowane są nowe mieszki włosowe, a same włosy stają się lepiej nawilżone. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o wodzie, która ma nieocenione właściwości dla funkcjonowania całego organizmu, w tym oczywiście włosów.

Kiedy udać się do trychologa?

Posiadanie cienkich i łamliwych włosów może być powodem zmartwień, a nawet kompleksów. Jeśli poza tym zauważymy, że nasze włosy się przerzedzają oraz wypadają, to jest to ostatni moment, by zainterweniować i udać się do lekarza trychologa. Podczas takiej wizyty lekarz będzie mógł dokładnie zbadać włosy oraz skórę głowy, a następnie dobierze nam odpowiednie preparaty do pielęgnacji i leczenia. Dodatkowo, w razie potrzeby, może zlecić serię zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii, które pozwolą na odbudowę struktury włosów i odpowiednie ich odżywienie. Do takich zbiegów możemy zaliczyć, chociażby:

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top