Łupież to często występujące schorzenie skóry głowy. Objawia się widocznymi na włosach białymi łuskami, które niejednokrotnie są widoczne także na ciemnych ubraniach. Wpływa to na spadek samooceny oraz estetyki fryzury. Nieleczona dolegliwość może przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry głowy, dlatego łupieżu nie wolno lekceważyć i najlepiej skonsultować go z dermatologiem.
Spis treści
Jak powstaje łupież?
Za powstawanie łupieżu odpowiadają grzyby drożdżopochodne z rodziny Malassezia, które znajdują się głównie na powierzchni skóry człowieka i nie wywołują żadnych dolegliwości, dopóki nie zostaną im stworzone dogodne warunki do rozwoju. Grzyby Malassezia żywią się łojem wydzielanym przez gruczoły łojowe. Intensywnie przetłuszczająca się skóra głowy, ciepło oraz warstwa sebum stanowią doskonałe warunki do nasilenia się ich wzrostu. Więcej łoju sprzyja pojawieniu się większej ilości grzybów, a te z kolei powodują pojawianie się większej ilości kwasów tłuszczowych oraz innych substancji wydzielanych przez gruczoły łojowe, które podrażniają skórę. Te czynniki przyśpieszają proces złuszczania się naskórka na głowie, który występuje pod postacią łupieżu. Jest to naturalna reakcja obronna skóry na działania drażniące.
Rodzaje łupieżu
Łupież suchy
Łupież suchy – charakteryzuje się białymi, suchymi łuskami, wyglądem przypominającymi puder. Powstaje on wskutek nadmiernie złuszczającego się naskórka. Wtedy skóra znacznie się przesusza oraz towarzyszy temu uczucie ściągania. Włosy stają się bardziej suche i nadmiernie się łamią. Ten rodzaj łupieżu należy do najczęściej występującego wśród wielu osób.
Łupież tłusty
Łupież tłusty – objawia się on nawarstwionymi, żółtawymi strupami, które sygnalizują zwykle stan zapalny. Przy tego typu łupieżu dodatkowo pojawia się uporczywy świąd oraz zaczerwienienie skóry głowy. Nadmiernemu złuszczaniu naskórka towarzyszy często zwiększona ilość wydzielania się łoju. Skóra i włosy stają się wtedy tłuste i lśniące. Dodatkowo może dojść do osłabienia struktury włosa, także rozwinięcia się łysienia łojotokowego.
Łupież pstry
Łupież pstry – pojawia się na skórze głowy, jednak również może występować innych obszarach ciała. Najczęściej ukazuje się w formie brązowych plam podobnych wyglądem do znamienia typu myszka. W przypadku skóry głowy łupież pstry będzie widoczny w postaci charakterystycznych łuszczących się plam.
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?
Na powstawanie łupieżu wpływa wiele czynników. Osoby z tłustą skórą są często bardziej podatne na łupież. Powodem tego są grzyby Malassezia, które żywią się substancjami wydzielanymi przez skórę na głowie. Organizm niektórych osób odbiera to jako czynnik drażniący, więc skóra głowy reaguje przyspieszeniem procesu, z jakim komórki się odnawiają, powodując łupież.
Niewłaściwa pielęgnacja włosów to kolejny powód rozwijania się łupieżu. Zbyt rzadkie mycie włosów lub stosowanie niewłaściwych szamponów powoduje gromadzenie się szkodliwego łoju.
Hormony płciowe androgenowe, takie jak testosteron aktywują działanie gruczołów łojowych. Więcej łoju zwiększa szansę wystąpienia stanu zapalnego i łupieżu. Ta przypadłość dotyka częściej mężczyzn niż kobiety.
Leczenie łupieżu
Leczenie łupieżu polega na zahamowaniu wzrostu grzybów, ograniczeniu łojotoku oraz przywróceniu skórze fizjologicznej równowagi. W walce z łupieżem warto pamiętać o tym, aby ustalić i usunąć jego przyczynę, a nie tylko objawy. Wtedy mamy pewność, że łupież nie będzie uporczywie powracał. W leczeniu łupieżu stosuje się zwykle specjalne szampony o działaniu przeciwłupieżowym oraz wcierki, które mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwłojotokowe, cytostatyczne i keratolityczne.