Najczęstsze choroby włosów i skóry głowy

Najczęstsze choroby włosów i skóry głowy
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Każdego dnia w efekcie naturalnych procesów tracimy od 50 do 100 włosów. Przy tak ogromnej ilości posiadanych włosów (około 100 tysięcy), jest to zmiana niezauważalna. Problem pojawia się, gdy na naszej głowie zauważamy widoczne braki w owłosieniu lub gdy każdego dnia na poduszce znajdujemy zbyt wiele włosów. Wówczas też możemy podejrzewać, że w naszym organizmie zachodzą niepokojące zmiany.

Problemy związane z chorobami skóry głowy i włosów mogą pojawić się niezależnie od wieku oraz płci, mogą mieć również różne podłoża – stres, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa dieta, problemy hormonalne itd. Każde z tych schorzeń jest jednak znakiem, że powinniśmy udać się do dermatologa lub trychologa i jak najszybciej rozpocząć terapię, mającą na celu zahamowanie problemu i przywrócenie dawnego blasku naszym włosom.

Co powinniśmy wiedzieć o naszych włosach?

Przede wszystkim warto znać podstawową budowę włosa. Składa się on z dwóch części – korzenia i łodygi. Pierwsza z nich jest dla nas niewidoczna, ponieważ znajduje się pod skórą, nie oznacza to jednak, że pełni mniej ważną funkcję. Jest wręcz przeciwnie. To w niej znajdują się macierze i brodawki włosa. Tam również zachodzą procesy decydujące o tym, jaki kolor mają nasze włosy oraz jak silne one będą. Łodyga z kolei znajduje się na powierzchni skóry – składa się z rdzenia, kory oraz osłonki włosa. Powstaje ona na skutek rogowacenia komórek macierzy włosa.

Jakie są najczęściej spotykane choroby włosów?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, chorób włosów jest naprawdę wiele i mają one różne podłoża. Mogą występować na skutek stresu, nieprawidłowej diety, uwarunkowań genetycznych i problemów hormonalnych. Poniżej opisaliśmy najczęściej występujące choroby włosów oraz choroby, które w negatywny sposób oddziałują na nasze włosy.

Łysienie telogenowe leczenie

Łysienie

Łysieniem nazywamy przejściowe lub trwałe wypadanie włosów z danego fragmentu lub z całej głowy. Niestety, często łysienie jest bardzo trudnym schorzeniem do leczenia, ponieważ wyróżniamy jego różne odmiany. Ponadto istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy.

Obecnie możemy wyróżnić trzy główne, najczęściej występujące odmiany łysienia. Pierwszą jest łysienie androgenowe typu męskiego. Najczęściej pojawia się ono u mężczyzn po ukończeniu 40. roku życia. Niestety, w tym przypadku najczęściej mówimy o trwałej utracie włosów. Rozpoczyna się ona od pasma skroniowo-czołowego, następnie przechodzi do szczytu głowy. Tym samym tworzą się tzw. zakola, a najbardziej skuteczną i często jedyną metodą na walkę z tego typu łysieniem jest przeszczep włosów.

Drugim typem łysienia, jest łysienie androgenowe typu żeńskiego. Jak sama nazwa wskazuje, tyczy się ono głównie kobiet, które statystycznie rzadziej cierpią na łysienie, aniżeli mężczyźni. W ich przypadku objawia się to głównie wypadaniem włosów na wierzchołku głowy. Najczęstszymi przyczynami są z kolei uwarunkowania genetyczne, ale również stosowanie szamponów i lakierów, zawierających szkodliwe substancje.

Ostatnim omawianym typem łysienia jest łysienie plackowate. Co ciekawe często dopada ono osoby w młodym wieku, choć wiek w tym przypadku nie jest aspektem determinującym. Pierwsze objawy możemy zaobserwować już przed 20. rokiem życia. Jest to choroba autoimmunologiczna. Polega na atakowaniu mieszków włosowych, ale często towarzyszy temu również zapalenie tarczycy czy bielactwo.

Grzybica włosów

Nie jest to najczęściej spotykana choroba włosów, ale niestety występuje w naszym społeczeństwie coraz częściej. Dochodzi do niej na skutek kontaktu z wcześniej zakażoną osobą lub używaniem tych samych przedmiotów. Grzyby bardzo negatywnie działają na strukturę włosa, przez co może dojść nawet do znacznych ubytków.

Trichotillomania

Jest to choroba posiadające podłoże psychiczne. Często jest wywołana nadmiernym stresem lub strachem. Polega na mechanicznym pozbywaniu się włosów, nie tylko z głowy, ale również z innych okolic ciała. Pacjenci najczęściej nadmiernie wyrywają, nerwowo pocierają lub szarpią włosy. Na skutek tego dochodzi do trwałego uszkodzenia struktury włosa oraz cebulek. Statystycznie znacznie częściej na trichotillomanię chorują kobiety. Leczenie w tym przypadku powinno obejmować nie tylko wizytę u trychologa, ale przede wszystkim u psychologa.

Inne choroby włosów

Niestety chorób włosów jest znacznie więcej. Możemy do nich również zaliczyć:

  • łupież
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • rozdwajanie włosów,
  • anemię,
  • hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top