Obecnie w aptekach znajdziemy preparaty praktycznie na każdą przypadłość – na cellulit, na odchudzanie, na zmarszczki… nie mogło wśród nich zabraknąć także tabletek przeciw wypadaniu włosów, w tym dla mam karmiących. Intensywnie wypadające włosy po ciąży to problem, który dotyczy każdej młodej mamy, bez względu na to czy karmi piersią czy nie. Nic więc dziwnego, że producenci suplementów stworzyli wiele preparatów dla mam na wypadanie włosów po ciąży. Czy ich stosowanie przyniesie rezultat? Zapraszamy do czytania!
Dlaczego po porodzie wypadają włosy?
Wypadanie włosów po ciąży jest efektem działania progesteronu i estrogenów, czyli hormonów, których poziom podczas ciąży znacznie wzrasta. Miłym efektem ubocznym wzrostu tych hormonów są piękne i gęste włosy, które w czasie ciąży praktycznie nie wypadają. Wiele mam w tym czasie cieszy się także gładką i promienną cerą, z kolei inne narzekają na stan cery, który znacznie się pogarsza.
Hormony w ciąży wpływają nie tylko na wygląd włosów przyszłych mam, ale co ważne na fazy wzrostu włosa. Wyróżnia się trzy fazy – anagen, czyli faza wzrostu, ketogen, czyli faza przejściowa, w której włosy już nie rosną, ale jeszcze nie wypadają oraz telogen, czyli faza, w której nowotworzące się włosy wypychają cebulki starych włosów, w efekcie czego włosy wypadają. Podczas ciąży fazy te zostają zahamowane, a włosy nie przechodzą do fazy telogenu, czyli nie wypadają.
Po około 3 – 6 miesiącach od porodu, gdy hormony młodej mamy zaczynają wracać do normalnego poziomu, mieszki włosowe również powracają do zwykłego trybu pracy. W efekcie włosy, które nie wypadły przez 9 miesięcy muszą przejść do fazy telogenu, czyli wypaść. Proces ten nosi nazwę telogenowego wypadania włosów.
Oczywiście, nasze włosy nigdy nie są w tej samej fazie jednocześnie, więc nie musimy obawiać się, że wypadną wszystkie naraz. Niestety wypadnie ich bardzo dużo, a podczas mycia i czesania młode mamy mogą mieć wrażenie „że wypadają garściami”. Nie należy się tym martwić, gdyż włosy odrosną. Warto jednak obserwować skórę głowy, czy nie powstają na niej obszary zupełnie pozbawione włosów – taki stan nie jest normalny i może świadczyć o łysieniu plackowatym. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, którą może aktywować stres (np. baby blues) i zmęczenie, które zazwyczaj towarzyszą młodym mamą.
Karmienie piersią a wypadanie włosów?
Karmienie piersią w żaden sposób nie wpływa na wypadanie włosów u młodych mam. Mamy, które nie karmią piersią w takim samym stopniu doświadczają telogenowego wypadania włosów po porodzie. Bardzo mylne jest przeświadczenie, że laktacja pozbawia kobietę składników odżywczych, a przez to powoduje utratę włosów. W skrajnych przypadkach, gdy mamy karmiące stosują bardzo ubogą kalorycznie i jakościowo dietę może dojść do anemii, która faktycznie może mieć wpływ na zwiększone wypadanie włosów.
Tabletki na wypadanie włosów dla mam karmiących – czy działają?
Obecnie na rynku jest bardzo dużo preparatów dedykowanych głowie młodym mamom, które karmią piersią i borykają się z wypadającymi włosami. Zawierają one głównie witaminy z grupy B, skrzyp polny, cynk i selen, a także inne składniki bezpieczne dla kobiet karmiących i dzieci. Niestety żaden z tych składników nie zahamuje wypadania włosów, gdyż w grę wchodzą hormony, które wracają do stanu sprzed ciąży, a wraz z nimi cały organizm kobiety, w tym także włosy. Najprościej mówiąc, to co nie wypadło w trakcie ciąży, musi wypaść po porodzie. Plus jest jednak taki, że włosy odrosną.
Wiele młodych mam zastanawia się, czy warto kupować tabletki na wypadanie włosów. Co prawda składniki w nich zawarte wzmacniają włosy i nasz organizm, a także przyczynią się wzrostu nowych, mocnych i silnych włosów w miejsce tych, które wypadły. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zatrzymają ich wypadania.
Aktualnie po porodzie zaleca się, aby młode mamy kontynuowały suplementację preparatami witaminowymi i kwasami omega – 3, które stosowały podczas ciąży. Do wzrostu włosów kluczowe są witaminy z grupy B, a także witamina D i kwasy omega, stąd zazwyczaj kontynuacja tej suplementacji wystarczy, aby nasz organizm i włosy były wzmocnione. Warto pamiętać, że młode mamy powinny spożywać minimum 600 mg kwasów omega 3 dziennie.