Wypadanie włosów – jakie badania warto wykonać?

Wypadanie włosów jakie badania
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Stan naszych włosów niejednokrotnie odzwierciedla stan naszego organizmu. Nadmierna utrata bywa jednym z objawów wielu chorób ogólnoustrojowych. W tym nowotworów, problemów z tarczycą, a także chorób autoimmunologicznych. Stąd wczesna diagnoza przyczyny utraty włosów lub łysienia, może być jednocześnie diagnozą poważnej choroby, a tym samym pozwolić na wdrożenie odpowiedniego leczenia już na wczesnym etapie i uratować nam życie.

Przed wizytą u lekarza możemy na własną rękę wykonać część badań, aby przyspieszyć diagnozę i szybciej rozpocząć leczenie. Dziś podpowiemy, które z badań warto wykonać, gdy włosy nadmiernie wypadają.

Wypadanie włosów a choroby.

Nadmierne wypadanie włosów, czy też łysienie bardzo częstą bywają objawem lub konsekwencją choroby. Do takich chorób zaliczamy m.in. choroby o podłożu hormonalnym, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, cukrzycę, anemię, zespół policystycznych jajników (PCOS), a także zakażenia skóry głowy i stany zapalne.

W leczeniu łysienia bardzo ważne jest, aby poznać jego przyczynę – tylko wtedy wdrożona terapia przyniesie oczekiwane efekty. Stąd też lekarz zazwyczaj zleca pacjentowi bardzo dużo badań, w tym badań laboratoryjnych i trichoskopię.

Jakie badania należy wykonać, gdy wypadają włosy?

Badania krwi a łysienie.

Wiele osób mylnie zakładając, że nadmierna utrata włosów jest związane głównie z niedoborami witamin i minerałów, najczęściej decyduje się na badanie poziomu żelaza. Podczas gdy powinno się zbadać kilka różnych wskaźników krwi, a także stan skóry głowy i włosów.

Mając na uwadze, że wypadanie włosów i łysienie może mieć związek z innymi chorobami, należy wykonać badania krwi tj.:

  • morfologia krwi;
  • stężenie poziomu hormonów tarczycy – TSH i fT4;
  • dodatkowo można także określić poziom androgenów, czyli stężenie całkowitego i wolnego testosteronu, a także DHT i DHA;
  • poziom prolaktyny, estrogenu i progesteronu;
  • poziom żelaza i ferrytyny we krwi;
  • poziom witaminy B12;
  • poziom witaminy D3;
  • odczyny zapalne OB i CRP (pomocne w diagnozowaniu stanów zapalnych, nowotworów i chorób autoimmunologicznych – trzeba mieć na uwadze, że w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych odczyny te mogą być w normie);
  • poziom glukozy na czczo;
  • poziom kortyzolu.

Badanie skóry głowy a łysienie.

W diagnozowaniu przyczyn łysienia jednym z podstawowych badań, które pozwala bardzo precyzyjnie ocenić stan skóry głowy i włosów je trichoskopia.

Badanie trichoskopowe odbywa się za pomocą videodermatoskopu. Urządzenie to posiada bardzo dokładną kamerę, która wykonuje zdjęcia miejsc kluczowych dla diagnozy. Podczas badania lekarz w bardzo dużym powiększeniu ogląda stan skóry głowy, ujścia mieszków włosowych, a także łodygi włosów.

Videodermatoskop jest podłączony do komputera i współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem, które archiwizuje zdjęcia i dane z badania, a następnie dokonuje obliczeń i tworzy raport. Dzięki temu lekarz dysponuje duża liczba danych, a także ma możliwość porównywania ich, w celu śledzenia skuteczności prowadzonej terapii.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top