Objawy łysienia. Od czego zaczyna się łysienie?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Wypadanie włosów to normalny stan. Na naszej głowie znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów, z czego codziennie tracimy zaledwie od 50 do 100 włosów, które i tak odrastają. Problem pojawia się, gdy włosów tracimy znacznie więcej, a one nie zaczynają odrastać. Jak rozpoznać łysienie? Oto symptomy, które mogą świadczyć o łysieniu.

Rodzaje łysienia

Zanim dokładniej przyjrzymy się objawom łysienia, warto pokrótce przyjrzeć się rodzajom  łysienia. Łysienie może mieć charakter przejściowy (np. po ciąży) lub trwały (łysienie bliznowaciejące), może  obejmować rozległe obszary (łysienie androgenowe u kobiet) lub przybierać postać miejscową (łysienie plackowate), może także pojawić się nagle i mieć  gwałtowny przebieg np. łysienie plackowate w wyniku dużego stresu lub traumy, a z drugiej strony możemy tracić włosy latami np. w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn.

Łysienie możemy także sklasyfikować jako bliznowaciejące, które wiąże się z nieodwracalną utratą włosów oraz niebliznowaciejące np. łysienie androgenowe lub plackowate, których  skutki można odwrócić.

Pierwsze objawy łysienia – na co zwrócić uwagę?

Najbardziej widocznym objawem łysienia są wypadające włosy, ich przerzedzenie i pojawienie się zakoli, a w przypadku łysienia plackowatego wystąpienie obszarów całkowicie pozbawionych włosów.  Łysienie jednak nie zawsze pojawia się z dnia na dzień, może mieć także formę ukrytą,  a jego pełna postać czasem jest widoczna dopiero po wielu latach. Stąd obserwując poszczególne objawy, warto spojrzeć na nie globalnie i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Od jak dawna wypadają włosy i w jakiej liczbie?

Dzienna norma wypadających włosów wynosi maksymalnie 150.  Oczywiście nie sposób policzyć, ile faktycznie tracimy włosów w ciągu dnia, jednak gdy wypada ich znacznie więcej niż powinno jest to od razu zauważalne – po nocy na naszej poduszce, na szczotce czy też podczas mycia włosów.

Po jakim czasie powinniśmy zacząć się niepokoić? W zasadzie już po miesiącu od momentu zaobserwowania, że nasze włosy wypadają w nadmiernej ilości, powinniśmy zgłosić się do dermatologa w celu wykonania niezbędnych badań. Jeżeli zaczęliśmy łysieć, to im wcześniej wdrożymy leczenie, tym szybciej zahamujemy proces wypadania włosów.

Czy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki łysienia?

Łysienie androgenowe, a w zasadzie wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów jest wrodzona. Jeżeli w naszej rodzinie rodzic lub dziadek borykał się  łysieniem androgenowym, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta przypadłość dotknie i nas.

Jaki jest nasz stan zdrowia?

Osoby, które chorują na cukrzycę, bądź też zmagają się z problemami tarczycy, mogą zauważyć u siebie nadmierne wypadanie włosów, co m.in. może być spowodowane przyjmowaniem leków. Także w przypadku innych chorób i stosowanej terapii może istnieć takie ryzyko.

Warto również przyjrzeć się ogólnej kondycji naszego organizmu, jeżeli na nic nie chorujemy, ale w ostatnim czasie zauważyliśmy pogorszenie się naszego stanu zdrowia, osłabienie i ciągłe zmęczenie, także może mieć to związek z nadmierną utratą włosów.

Jak wygląda styl naszego życia?

Styl życia, czyli sposób odżywiania się, używki, forma pracy, ciągłe przemęczenie i stres odbijają się na całym organizmie, także na naszych włosach. Warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, o to jak dbamy o nasze zdrowie, gdyż wypadające włosy mogą być symptomem chorób, które powoduje niewłaściwy tryb życia.

Czy w ostatnim czasie doświadczyliśmy stresu.

Nagły stres i trauma może być jednym z czynników, który aktywuje łysienie plackowate. Ten rodzaj łysienia należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Uważa się, że choroby autoimmunologiczne mogą być aktywowane poprzez czynnik psychologiczny, czyli duży stres np. w przypadku łysienia plackowatego, ale także przewlekły stres w przypadku innych chorób takich jak łuszczyca i Hashimoto.

Wypadające włosy – jaki lekarz?

Większość z nas nie wie, do jakiego lekarza zgłosić się w przypadku nadmiernie wypadających włosów i pierwszych objawów łysienia. Lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób skóry głowy to oczywiście dermatolog. W jego gabinecie zdiagnozujemy i wyleczymy łysienie, a także poznamy przyczyny nadmiernego wypadania włosów. W przypadku problemów z kondycją naszych włosów możemy również udać się do trychologa.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top