Wcierki do włosów — czyli jak zagęścić włosy i pobudzić je do wzrostu

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Słabe i wypadające włosy to problem, który należy rozwiązać u samych podstaw, czyli w cebulkach włosów. W tym przypadku z pomocą przyjdą wcierki do włosów, które wnikają w głąb skóry głowy, odżywiają i wzmacniają mieszki włosowe, a także pobudzają nasze włosy do szybszego wzrostu. Jeśli borykasz się z wypadającymi włosami lub zależy Ci na szybkim zapuszczeniu włosów, nasz wpis jest dla Ciebie!

Co to jest wcierka do włosów?

Wcierka do włosów to płynny preparat, który wbrew nazwie wmasowuje się w skórę głowy, a nie w same włosy. Masaż stymuluje porost włosów, zwiększa  ukrwienie skóry i sprawia, że substancje zawarte we wcierce lepiej się wchłaniają. Wcierki zazwyczaj zawierają silnie skoncentrowane wyciągi roślinne i ziołowe, witaminy, minerały i składniki, które odżywiają mieszki włosowe, wzmacniają je i pobudzają do wzrostu.

Co dają wcierki do włosów?

Głównym celem stosowania wcierek do włosów jest odżywienie, stymulacja cebulek do szybszego porostu, ale także zmniejszenie nadmiernego wypadania i  problemów skórnych tj. łupież lub łojotok.

Wcierki do włosów — efekty stosowania:

  • szybszy wzrost włosów
  • gęste i odżywione włosy
  • mniejsze wypadanie włosów
  • normalizacja pracy gruczołów łojowych i zmniejszenie przetłuszczania się włosów
  • eliminacja łupieżu
  • złagodzenie swędzenia i pieczenia.

Jak nakładać wcierkę do włosów?

Przed pierwszym użyciem wcierki do włosów zazwyczaj pojawiają się pytania — Jak właściwie ją nałożyć? Po jakim czasie zmyć i czy w ogóle powinno się ją zmywać? Jak długo stosować, aby przyniosła efekty? Przy kuracji z zastosowaniem wcierek do włosów bardzo ważna jest systematyczność, stosowanie jej co najmniej miesiąc, a także właściwy sposób jej nałożenia i odpowiednie przygotowanie skóry głowy.

Gotowe wcierki do włosów zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, zaś te domowe możemy stosować wg ogólnych zaleceń, czyli:

  • Przed myciem — tutaj sprawdzą się wcierki z dodatkiem olejów. Z uwagi na tłustą konsystencję, wymagają zmycia, ale za to wspaniale nawilżają i odżywiają nasze włosy. Taką wcierkę wmasowujemy w skórę głowy i nasadę włosów. Następnie pozostawiamy na około 2 godziny i dokładnie zmywamy.
  • Po myciu — stosujemy wcierki o lekkiej konsystencji. Nie będziemy ich spłukiwać, więc musimy wybrać te, które nadmiernie nie obciąża i nie przetłuszczają naszych włosów. Nakładamy po dokładnym odciśnięciu wody z włosów.
  • Na suche włosy — wybieramy wcierki przeznaczone do stosowania na sucho, pomagają one unieść włosy u nasady, wygładzają je i ułatwiają ich układanie.

Nakładanie wcierki  do włosów krok po kroku

  1. Jeżeli wykonujemy domową wcierkę lub posiadany przez nas preparat nie posiada wygodnego aplikatora, przelewamy wcierkę do butelki z atomizerem, przygotowujemy pipetę lub strzykawkę (oczywiście bez igły). Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam nałożyć wcierkę na skórę głowy.
  2. Na środku głowy robimy przedziałek i od niego rozpoczynamy nakładanie wcierki. Następnie, co kilka centymetrów robimy kolejne przedziałki i w ich miejscu kontynuujemy aplikację.
  3. Po nałożeniu wcierki rozpoczynamy masaż głowy.
  4. Wcierkę pozostawiamy na włosach lub zmywamy po upływie określonego czasu.

Czy wcierkę do włosów się zmywa?

W zależności od zaleceń producenta i składu naszej wcierki możemy ją zmyć lub pozostawić na włosach. Zawsze zmywamy wcierki o tłustej konsystencji, gdyż po ich zastosowaniu nasze włosy będą wyglądały na przetłuszczone. Pamiętajmy również, aby zmywać wcierki, które w składzie mają alkohol — nie trzymamy ich na włosach dłużej niż 30 minut.

Jak długo wcierać wcierkę do włosów?

To jak długo będziemy wmasowywać wcierkę we włosy, zależy wyłącznie od nas, jednak warto  poświęcić kilka minut na delikatny masaż, który poprawi mikrokrążenie skóry głowy. Dzięki temu substancje zawarte we wcierce działają efektywniej, a do cebulek włosów trafi więcej substancji odżywczych.

Jak zrobić wcierkę do włosów?

Wykonanie domowej wcierki do włosów nie jest trudne. Poniżej przedstawiamy przepisy na najbardziej popularne wcierki, czyli na porost włosów, przeciw ich wypadaniu i przeciw przetłuszczaniu się skóry głowy.

Wcierka do włosów z bursztynu — na wypadające włosy.

Wcierka do włosów z bursztynu przeciwdziała ich wypadaniu, wzmacnia cebulki włosów i pobudza je do wzrostu, a także zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy.

Składniki:

  • 50 g nieoszlifowanego bursztynu
  • 0,5 l spirytusu

Bursztyn dokładnie myjemy w gorącej wodzie. Przekładamy do szklanego naczynia (słoik lub butelka) i zalewamy spirytusem. Odstawiamy na 10 dni w ciepłe miejsce, co jakiś czas potrząsając naczyniem. Gotowa wcierka powinna mieć złocisty kolor. Po jej zużyciu bursztyn można ponownie wykorzystać do sporządzenia nowej wcierki. Wcierkę przed użyciem rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:1. Nie trzymamy jej na włosach dłużej niż 30 minut.

Wcierka do włosów z kozieradki — przyspieszająca porost.

Wcierka z kozieradki to jedna z najskuteczniejszych wcierek pobudzających porost włosów i zapobiegających ich wypadaniu, Dodatkowo wspaniale nabłyszcza włosy i nadaje im pięknego wyglądu. Wcierka jest także wskazana w przypadku łupieżu i przetłuszczających się włosów.

Składniki: 

  • 1 łyżka zmielonych nasion kozieradki
  • szklanka wody

Kozieradkę zalewamy wrzątkiem. Czekamy, aż napar ostygnie. Odcedzamy i przelewamy do butelki z atomizerem. Ze względu na intensywny zapach kozieradki wcierkę najlepiej nakładać na całą noc i zmywać rano.

Wcierka na porost włosów z pokrzywy i skrzypu polnego

Wcierka z pokrzywy i skrzypu polnego to doskonałe rozwiązanie, gdy zależy nam na przyspieszeniu wzrostu włosów, a także ich wzmocnieniu, pogrubieniu i zagęszczeniu. Wcierka także koi skórę głowy, łagodzi podrażnienia i swędzenie oraz zmniejsza łojotok.

Składniki:

  • 1 łyżka ziela pokrzywy
  • 1 łyżka ziela skrzypu polnego
  • 1 szklanka wody

Zioła zalewamy wrząca wodą i odstawiamy do ostudzenia. Wcierkę nakładamy po umyciu włosów, gdy są lekko wilgotne lub suche. Nie ma konieczności zmywania wcierki.

Wcierka do włosów z czarnej rzepy — na przetłuszczające się włosy.

Wcierka do włosów z czarnej rzepy działa przeciwłupieżowo i zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy. Co więcej, czarna rzepa to prawdziwa bomba witamin dla naszych włosów — odżywia je wzmacnia, zagęszcza, regeneruje i zapobiega nadmiernemu wypadaniu.

Składniki:

  • ½ dużej rzepy

Rzepę ścieramy na drobnych oczkach i odciskamy z niej sok. Jeżeli posiadamy sokowirówkę lub wyciskarkę, wystarczy wycisnąć sok z rzepy za pomocą urządzenia. Sok przelewamy do pojemnika z atomizerem i spryskujemy nim skórę głowy, a następnie wykonujemy masaż. Po minimum 30 minutach zmywamy wcierkę.

Wcierka do włosów z octu jabłkowego — przeciw wypadaniu i łupieżowi.

Wcierka do włosów z octu jabłkowego pomaga zwalczyć łupież i łojotok, pobudza włosy do wzrostu i przeciwdziała ich wypadaniu. Jest także doskonała w przypadku włosów kręconych, gdyż ocet jabłkowy wspaniale wydobywa ich skręt.

Składniki:

  • ocet jabłkowy
  • woda

Ocet jabłkowy mieszamy z wodą w proporcji 1:4, czyli 1 łyżka octu na 4 łyżki wody. Mieszankę przelewamy do wygodnego pojemnika i wmasowujemy w skórę głowy 30 minut przed każdym myciem włosów.

Wcierka do włosów z kropli żołądkowych — na porost włosów.

Wcierka z kropli żołądkowych to dość nietypowa mikstura zagęszczająca włosy. Okazuje się jednak, że dzięki mieszance zawartych w niej ziół skutecznie pobudza włosy do wzrostu, reguluje wydzielanie sebum, a także działa przeciwzapalnie.

Składniki:

  • krople żołądkowe (ważne, aby zawierały zioła tj. mięta pieprzowa, liść rumianku, dziurawiec, korzeń goryczki czy też wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego)
  • woda

Krople żołądkowe mieszamy z wodą w stosunku 1:1, czyli np. 2 łyżki kropli żołądkowych z 2 łyżkami wody. Mieszankę wmasowujemy w skórę głowy i pozostawiamy na około godzinę, po tym czasie dokładnie zmywamy wcierkę z głowy.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top