Co to jest graft?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Graft to pojęcie, które nieustannie przewija się w tematyce przeszczepów włosów, stanowiąc jednocześnie przedmiot dużego zainteresowania wśród pacjentów. Nic dziwnego – w końcu jakościowy i dobrze wszczepiony graft to podstawa sukcesu przeszczepu włosów.

Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów. Wyjaśnimy czym jest graft, a także dlaczego jego właściwe pobranie i wszczepienie jest najważniejszym i zarazem najtrudniejszym elementem przeszczepu.

Graft – co to?

Graft to mieszek włosowy pobierany do przeszczepu włosów. Zazwyczaj składa się on z jednego lub kilku włosów – od 1 do 4 w zależności od miejsca pobrania. Grafty pobierana z tyłu głowy zazwyczaj mają po 3 – 4 mieszki włosowe.

Jak wygląda pobieranie graftów do przeszczepu? Jak powinien być pobrany?

Pobranie graftu do przeszczepu jest uzależnione od zastosowanej metody.

W przypadku techniki FUT z tyłu głowy pacjenta wycina się pasek owłosionej skóry o długości  około 10 cm i szerokości od 1 do 1,5 cm. Następnie z wyciętego fragmentu pobiera się i rozdziela grafty do przeszczepu.

Metoda FUE manualne polega na pobieraniu pojedynczych graftów przez lekarza za pomocą skalpela lub specjalnego narzędzia. Po pobraniu grafty są przygotowywane do przeszczepu, rozdzielane i selekcjonowane.

Metoda FUE rybotycze podobnie jak FUE manualne opiera się na pobieraniu pojedynczych graftów, z tą różnicą, że są one pobierane przy pomocy robota Artas iX, który wcześniej dokonuje skanu i analizy miejsca biorczego, aby wybrać jak najbardziej jakościowe grafty do przeszczepu. Robot dokonuje również wszczepienia mieszków włosowych. Cały zabieg odbywa się pod nadzorem lekarza, w asyście zespołu medycznego.

Co to oznacza, że graf jest jakościowy?

Jakościowy graft to zdrowy i mocny mieszek włosowy. Pobranie graftów jak najlepszej jakości jest kluczowe dla efektu przeszczepu, dlatego bez względu na metodę przeszczepu zawsze dokonuje się dokładnej analizy mieszków włosowych, zanim zostaną one wszczepione. Odbywa się to zazwyczaj po pobraniu graftów. Wyjątek stanowi przeszczep robotyczny, gdzie robot najpierw skanuje miejsce biorcze i wybiera najlepsze mieszki włosowe, a następnie pobiera je.

Ważne jest nie tylko wybranie najlepszych graftów, ale także precyzyjne pobranie, bez uszkodzenia ich struktury.

Ile trwa pobieranie graftów?

Czas trwania pobierania graftów jest uzależniony od obszaru miejsca biorczego. W przypadku przeszczepów manualnych trudno oszacować ile zajmie cała procedura i ile mieszków włosowych zostanie pobranych. Inaczej wygląda sytuacja  podczas przeszczepu FUE robotycznego z udziałem Artas iX, gdzie można określić liczbę pobrań – wynosi ona od 1000 do 2000 graftów  w ciągu godziny.

Czy graft może nie przyjąć się?

Istnieje ryzyko, że wszczepiony graft nie przyjmie się. Szacuje się, że zazwyczaj minimum 90% wszczepionych mieszków włosowych przyjmuje się. Dzieje się tak z wielu przyczyn – nie zawsze zależnych od przebiegu przeszczepu. W dużej mierze o finalnym efekcie i skuteczności zabiegu decyduje jakość pobranych grafów, precyzja pobrania  i wszczepienia mieszka włosowego.Grafty powinny być pobrane i wszczepione bez ich uszkodzenia, na odpowiedniej głębokości i pod właściwym kątem.

Ile kosztuje jeden graft?

Koszt jednego graftu wynosi od 10 do 20 zł. Liczba wszczepionych graftów nie stanowi całkowitej ceny za zabieg przeszczepu włosów.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top