Sprawdzamy składy kosmetyków i produktów spożywczych, ale kto z nas dokładnie czyta metki ubrań przed zakupem? W ostatnich latach półki sklepowe, nawet droższych marek zalewane są syntetycznymi tkaninami z akrylu i poliestru. Są one zdecydowanie złym wyborem, zwłaszcza w przypadku nakryć głowy. Dziś podpowiemy, jakie materiały są najbardziej przyjazne dla naszej skóry głowy i włosów,
Jakie czynniki zewnętrze negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów?
Jesienią i zimą spotykamy się z wieloma czynnikami, które mogą powodować zniszczenia mechaniczne włosów. Niska temperatura, śnieg, opady deszczy czy wiatr – to właśnie takie warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na skórę naszej głowy, jak i na same włosy. Pod wpływem niskiej temperatury tworzą się bowiem napięcia, które prowadzą do osłabienia mieszków włosowych. Skoki temperaturowe sprzyjają ponadto nadprodukcji sebum, co przyczynia się do szybszego przetłuszczania włosów.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, w chłodne dni jest kilka czynników, które negatywnie wpływają na nasze włosy, jak i skórę głowy. Poniżej postaramy się Wam nieco przybliżyć, jakie aspekty są kluczowe i dlaczego tak się dzieje.
- Niska temperatura – na samym początku warto wiedzieć, że nie tylko niska, ale również i bardzo wysoka temperatura szkodzi naszym włosom, dlatego też latem polecamy zakładanie czapki z daszkiem. Zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie, skóra naszej głowy, a co za tym idzie włosy, pokrywane są warstwą szronu. Zamarzająca na włosach woda niszczy ich strukturę, a po powrocie do ciepłego pomieszczenia rozmarza i odparowuje, doprowadzając tym samym do przesuszenia włosów. Takie sytuacje osłabiają również mieszki włosowe, co przyczynia się do kondycji i wyglądu samych włosów.
- Zmiany temperatur – gwałtowne zmiany temperatur, z którymi spotykamy się jesienią i zimą po wejściu do ciepłego pomieszczenia lub po wyjściu z domu na zewnątrz zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych. Zaczynają one wytwarzać nadmierną ilość sebum, co prowadzi do szybszego przetłuszczania się włosów i powstawania łupieżu.
- Wiatr – silny wiatr może niestety uszkodzić nasze włosy poprzez ich kruszenie i złamania. Ponadto wiatr pozbawia włosy naturalnej wilgoci oraz sprawia, że szybciej się one przesuszają, tracą swoją elastyczność i miękkość.
Jak nosić czapkę?
Jeśli chcemy ochronić nasze włosy i skórę głowy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi to powinniśmy oczywiście nosić czapkę, a najlepiej nosić ją prawidłowo. Co przez to rozumiemy? Przede wszystkim schowanie włosów pod nią – nie wystarczy, że założymy czapkę na czubek głowy, a reszta włosów będzie bez ochrony. Dlatego też kupując nakrycie głowy, wybierajmy takie, które pozwoli schować nam wszystkie włosy.
Jaką czapkę wybrać?
Wybierając czapkę, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jakość jej wykonania. Unikajmy nakryć głowy wykonanych z akrylu. Taka czapka bowiem nie tylko nie zabezpieczy nas należycie przed zimnem, ale również nie będzie przepuszczać w ogóle powietrza, przez co skóra głowy szybko będzie się pocić, a fryzura straci swój kształt. Ponadto zakładając czapkę z akrylu, na pewno zaobserwujemy zjawisko elektryzowania się włosów, co absolutnie nie jest pożądane.
Wybierajmy zdecydowanie czapki z wełny lub z kaszmiru, które doskonale odprowadzają wilgoć, a jednocześnie przyjemnie grzeją i zabezpiecza nas nawet w największe mrozy. Co więcej, są przyjazne dla naszej skóry i włosów. Oczywiście są one droższe aniżeli te akrylowe, ale jest to wydatek, który szybko nam się zwróci, a sama czapka posłuży nam kilka lat.
Szczególnie dla kobiet jednym z priorytetów jest fakt, że musimy w niej dobrze wyglądać. By tak było, poza materiałem i jakością wykonania zwróćmy uwagę, by czapka nie obciskała zbyt mocno głowy, ale jednocześnie przylegała do uszu. Jak już wspominaliśmy, najlepszym materiałem będzie dzianina, czyli wełna, bawełna i oczywiście szlachetny kaszmir. Jeśli wybierzemy tkaninę o dość luźnym splocie, to włosy wówczas nie będą przyciśnięte do skóry, a co za tym idzie, będą mogły swobodnie oddychać.
źródło zdjęcia: lookstudio/Freepik