Palma sabałowa i jej wpływ na włosy

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Palma sabałowa to roślina, którą często możemy spotkać również pod nazwą bocznia piłkowana, serenoa repens czy saw palemtto. Rośnie ona głównie w Ameryce Północnej, a jej ekstrakt uzyskujemy z owoców palmy. Najczęstszymi beneficjentami palmy sabałowej są mężczyźni, którzy zmagają się z problemami z prostatą. Nieustanne parcie na pęcherz to główny powód sięgania po wyciąg z tejże rośliny. Nie są to jedyne schorzenia, z którymi jest w stanie uporać się palma sabałowa. Często właściwości ekstraktu wykorzystuje się także w przypadku leczenia trądziku i łysienia androgenowego, o którym to dziś nieco więcej opowiemy.

Czym w ogóle jest palma sabałowa?

Palma sabałowa jest rośliną występującą głównie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Co więcej, możemy ją spotkać na zachodzie Indii. Jej idealnym podłożem są tereny bagniste, dlatego tak dobrze czuje się, chociażby na Florydzie, w Karolinie Północnej czy Alabamie. Do celów medycznych wykorzystujemy przede wszystkim fioletowo-czarne owoce, które rosną w klastrach – to właśnie taki lekko wysuszony owoc jest idealnym źródłem ekstraktu.

Palma Sabałowa do celów medycznych wykorzystywana jest już od początku XIX wieku. Dostarcza nam ona źródła fitosteroli, kwasów tłuszczowych, lektyny, oleju tłustego oraz polisacharydów. Pierwsze znane nam zapiski odnotowano jednak nie przez Amerykanów, a przez Indian, którzy zamieszkiwali region Florydy. Stosowali oni roślinę jako remedium na przerost gruczołu krokowego, jak również na obrzęki i zanik jąder. Oficjalnie palma sabałowa została wprowadzona na rynek dopiero w 1926 roku, po czym 25 lat później została z niego wycofana z powodu niepotwierdzonych właściwości leczniczych. Ostatecznie jednak w latach 80. XX wieku ponownie przywrócono do sprzedaży palmę sabałową i jest ona po dziś dzień używana przy dolegliwościach gruczołu krokowego, ale również w przypadku łysienia androgenowego i trądziku.

Jakie jest działanie palmy sabałowej?

O tym, że wyciąg palmy sabałowej działa na prostatę już wiemy. Uznaje się bowiem, że ekstrakt z jej owoców zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy, czyli enzymu przekształcającego testosteron w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). Jest to z kolei hormon, który nie tylko wiąże się z receptorami w jądrze komórek gruczołu krokowego, co następnie prowadzi do zwiększenia ich wzrostu i podziału komórek, ale również jest jednym z głównych przyczyn łysienia androgenowego. W gruczołach łojowych też znajduje się 5-α-reduktazam, czyli enzym przemieniający testosteron w DHT. Jego wysoki poziom z kolei odpowiada w głównej mierze za wypadanie włosów. Hormon prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, co z kolei skraca czas życia włosa i prowadzi do jego zaburzonej produkcji. Taki typ łysienia często dopada nie tylko mężczyzn, ale także kobiety, szczególnie w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej, po ciąży czy w czasie menopauzy.

Wpływ wyciągu z palmy sabałowej na włosy

Ten naturalny ekstrakt może nam pomóc w uporaniu się z wieloma problemami. Palma sabałowa ma bardzo korzystny wpływ na stan naszych włosów. Widocznie poprawia kondycję skóry oraz hamuje proces wypadania włosów. Jakie są zatem jej najważniejsze właściwości?

  • Poprawia kondycję skóry – rozumiemy przez to przede wszystkim łagodzenie łojotoku, wyciszanie zmian trądzikowych, jak również zwiększanie elastyczności skóry i jej nawilżenie. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne.
  • Hamuje wypadanie włosów – palma sabałowa, a dokładnie jej wyciąg jest często stosowany w przypadku leczenia łysienia androgenowego. Warto by sięgały po niego również kobiety po ciąży lub w okresie menopauzy, kiedy to zwiększa się ilość wypadających włosów.
  • Ogranicza wchłanianie cholesterolu – ponadto wyraźnie zmniejsza ilość wytwarzanego cholesterolu przez naszą wątrobę.
  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób – mamy na myśli głównie nowotwory, miażdżycę oraz cukrzycę. Za tak pożądane właściwości palmy sabałowej odpowiedzialne są przede wszystkim flawonaidy, znajdujące się w jej owocach.

W jakiej formie stosować wyciąg z palmy sabałowej?

Łysienie androgenowe to bez dwóch zdań problem, który dotyczy mężczyzn, jak i kobiety. W jakiej formie warto więc stosować palmę sabałową, by skutecznie walczyć z tym schorzeniem? Do wyboru mamy trzy główne formy podania.

Pierwszą z nich są wcierki do włosów, które mają za zadanie zwiększyć i przyspieszyć porost nowych włosów. Nakładamy je bezpośrednio na skalp – pobudzają one wówczas mikrokrążenie, a co za tym idzie, wydłużają żywotność włosów, zagęszczają i odżywiają pasma. Drugą formą są esencje do skóry głowy, które aktywizują mieszki włosowe do wzrostu i wydłużają ich aktywną fazę wzrostu. Ponadto wzmacniają włosy już na etapie ich tworzenia. Na koniec nie możemy nie wspomnieć o suplementach diety, które dzięki wysokiej zawartości witamin i licznych mikroelementów bardzo dobrze wpływają nie tylko na nasze włosy, ale i na kondycję całego organizmu.

Palma sabałowa – jakie są przeciwwskazania?

Choć palma sabałowa występuje jako składnik wielu kosmetyków i ma wiele prozdrowotnych właściwości, to jednak nie dla każdego z nas będzie dobrym rozwiązaniem. Do kluczowych przeciwwskazań stosowania ekstraktu z palmy sabałowej zaliczamy:

  • okres ciąży
  • karmienie piersią
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • planowanie zabiegu chirurgicznego (powinniśmy odstawić ekstrakt z palmy sabałowej co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem).
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top