Jakie zioła do picia na wypadanie włosów?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Ogromny odsetek ludzi na całym świecie doświadcza obecnie problemu polegającego na nadmiernym wypadaniu włosów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, podobnie jak i metod leczenia, począwszy od tych nieinwazyjnych, a skończywszy na przeszczepach włosów. Najważniejsze jest jednak prawidłowe i szybkie zdiagnozowanie przyczyn problemu i szybkie podjęcie prawidłowej decyzji, co do leczenia. W związku z tym, w pierwszej kolejności powinniśmy się udać do lekarza trychologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i badania z trichoskopią na czele, stawiając tym samym prawidłową diagnozę schorzenia. Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo często efektem poważnych zaburzeń wewnątrzustrojowych, ale może występować też na skutek niedoborów niezbędnych mikro i makroskładników w naszym organizmie. Dlatego też, szczególnie w początkowej fazie bardzo skuteczne mogą okazać się przepisane przez lekarza zioła do picia lub wcierki na ich bazie.

Przyczyny wypadania włosów

Nie ma jednej podstawowej przyczyny wypadania włosów. Przyczyny, z powodu których wypadają nam włosy bywają bardzo zróżnicowane, a tenże problem doskwiera zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zdarza się także, że dotyka również młodzież, a nawet dzieci. Szczególnie wypadanie włosów w młodym wieku najczęściej związane jest ze zmianami hormonalnymi, które pojawiają się w okresie dojrzewania. Wypadające włosy w przypadku młodzieży mogą być też wynikiem stresu lub napięcia psychicznego. Dlatego też u osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, wypadanie włosów ma zazwyczaj charakter okresowy, a nie długotrwały.

Gorzej wygląda sytuacja w przypadku osób dorosłych. U kobiet problemy z wypadaniem włosów często mają powiązanie z nieodpowiednim dbaniem o nie. Częstą przyczynę stanowią również zaburzenia hormonalne, a w późniejszym wieku menopauza. Na wypadanie włosów wpływ mają ponadto choroby autoimmunologiczne i niestety nowotworowe. Jeśli chodzi o mężczyzn, to niejednokrotnie powiązane jest ono z łysieniem androgenowym. Dlatego też problemu wypadania włosów nigdy nie powinniśmy bagatelizować i koniecznie musimy znaleźć przyczyny, jak i rozwiązanie problemu.

Jakie zioła pomagają na wypadanie włosów?

Zioła to jedne z najbardziej skutecznych i oczywiście naturalnych preparatów, które mogą nam pomóc w walce z wypadaniem włosów. Są one w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i możemy je stosować w formie naparów. Jakie zioła na wypadanie włosów są zatem najbardziej skuteczne?

Skrzyp polny

Skrzyp polny jest rośliną, którą zdecydowanie doceniają fizjoterapeuci i kosmetologowie na całym świecie. Ma wiele pozytywnych właściwości i w związku z tym bardzo często jest używana w kosmetykach do pielęgnacji włosów ze skłonnościami do wypadania, łojotoku i łupieżu. Wpływ na poprawę kondycji włosów i skóry głowy ma przede wszystkim wysoka zawartość krzemionki, która znacznie pomaga zachować elastyczność skóry i błon śluzowych.

Pokrzywa

Inną niekwestionowaną królową polskich ziół bez dwóch zdań jest pokrzywa, której właściwości lecznicze często bywają bagatelizowane, a tak naprawdę ich wachlarz jest bardzo szeroki. Ta na pozór pospolita roślina dostarcza do naszego organizmu wielu witamin, na czele z witaminą A, B2, C i K1. Ponadto wspomaga nas dzięki bogactwu żelaza, magnezu, fosforu, siarki, jodu, potasu, sodu czy krzemu. Najlepsze efekty w przypadku włosów i skóry głowy przynosi, jeśli używamy ją bezpośrednio.

Kwiat rumianku

Rumianek, a szczególnie koszyczki rumianku mają szerokie zastosowanie w formie mgiełki, wcierki, ale też płukanki. Co ciekawe, rumianek często polecany jest osobom o włosach w kolorze blond, ponieważ ma on właściwości lekko rozjaśniające. Ponadto liczne związki zawarte w koszyczkach rumianku są w stanie zahamować stany zapalne oraz zmniejszyć ilość utraconych włosów, dzięki swojemu działaniu ściągającemu. Ponadto koniecznie powinniśmy używać do pielęgnacji świeżych, całych koszyczków, które zapewniają znacznie lepsze działanie aniżeli sproszkowane herbatki dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Kora dębu

Kora dębu to prawdziwy sprzymierzeniec słabych i rzadkich włosów. Napar z kory działa bowiem silnie bakteriostatycznie, ściągająco i odświeżająco. Ponadto takie wcierki znacznie zmniejszają stany zapalne oraz co ciekawe – ograniczają potliwość. Tenże surowiec sprawdza się doskonale przy wszelkiego rodzaju infekcjach, zranieniach oraz oczywiście problemach ze skórą głowy. Należy jednak pamiętać, że korę dębu, jak i wywar z niej powinniśmy stosować wyłącznie zewnętrznie!

A jakie zioła na porost włosów?

Jeśli już uda nam się przeciwdziałać wypadaniu włosów, to warto również byłoby wzmocnić te istniejące oraz sprawić, by na naszej głowie było ich po prostu więcej. Niedostateczny wzrost włosów może być bowiem spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak niedobory witamin i minerałów. Dlatego też, gdy zauważymy, że nasze włosy są kruche, wypadają lub po prostu nie chcą rosnąć, to warto wykonać podstawowe badania krwi, by wykluczyć niedobory przede wszystkim żelaza. Jeśli problemem nie jest symptom chorobowy, to bardzo pomocne mogą okazać się roślinne suplementy.

Na czele skuteczności stoi kozieradka pospolita. Jej nasiona są bogate w witaminy, minerały i związki (głównie trygonelinę), które pobudzają ukrwienie w obrębie cebulek włosów, co skutecznie je odżywia i stymuluje ich wzrost. Warto także zastosować płukanki na bazie wyciągów z kozieradki, które już w krótkim czasie przyniosą nam zadowalające efekty. Innymi ziołami, które również mają bardzo dobry wpływ na nasze włosy, jak i skórę głowy, to chociażby korzeń żeń-szenia czy pieprz Cayenne, które podobnie jak kozieradka mają bardzo dobry wpływ na nasze mikrokrążenie, pobudzające włosy do intensywnego wzrostu.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top