Przeszczep włosów w Turcji. Czy warto ryzykować zdrowiem dla ⅓ ceny?

Turcja to bez wątpienia piękny kraj, z bogatą kulturą, aromatyczną kuchnią, malowniczą architekturą, niesamowitymi widokami i pięknymi plażami. Nic więc dziwnego, że kwitnie tam turystyka — także medyczna. Jednym z popularnych zabiegów wykonywanych w Turcji jest przeszczep włosów. Zdecydowanie tańszy niż w Polsce, ale czy tak samo bezpieczny?

Jaką metodą wykonuje się przeszczep włosów w Turcji? Czy faktycznie jest ona najlepsza?

Przeszczep włosów w Turcji jest wykonywany metodą FUE manualne. Agencje reklamują tę metodę jako najnowszą i najskuteczniejszą. To prawda, FUE manualne rzeczywiście jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod, jednak już od wielu lat wykonuje się nią przeszczep także w Polsce. Stąd też podróż do Turcji nie jest konieczna.

Przeczytaj więcej o metodzie FUE.

Klinika Elite w Warszawie specjalizuje się w przeszczepach włosów metodami  FUE manualne i FUE robotyczne. Wykonujemy przeszczep włosów w obszarze skóry głowy oraz  przeszczep brwi i zarostu. Nasi Pacjenci są objęci kompleksową opieką, mogą skorzystać nie tylko z porady lekarza medycyny estetycznej, ale także dermatologa. Jest to szczególnie ważne w przypadku Pacjentów borykających się z łysieniem, które wymaga konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Przeszczep włosów w Turcji — lekarz czy specjalista?

Kto wykonuje przeszczep włosów w Turcji? To bardzo nurtujące pytanie. Czy zawsze jest to lekarz? Okazuje się, że nie. W tureckich klinikach zazwyczaj są to technicy do  przeszczepów włosów, którzy nie posiadają tych samych kompetencji co lekarze.

Pacjent, który zdecydował się na przeszczep włosów, musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki tego zabiegu. Wymaga on niezwykłej precyzji, wiedzy i doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg. Do przeszczepu pobiera się tylko zdrowe i jakościowe mieszki włosowe, które następnie są selekcjonowane i wszczepiane na odpowiedniej głębokości i pod odpowiednim kątem. Ważne, aby na każdym z tych etapów nie uszkodzić mieszków włosowych, a przed zabiegiem odpowiednio oszacować liczbę graftów potrzebnych do przeszczepu. W ten sposób uzyskamy naturalny efekt,  jednocześnie nie zaburzając estetyki obszaru dawczego.

W Polsce przeszczep włosów może wykonać jedynie lekarz. Ten fakt ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i efekt zabiegu. Przeszczep jest metodą małoinwazyjną, jednak umiejętne pobranie mieszków włosowych jest kluczowe dla przyjęcia się graftów, a także dla wizualnego efektu zabiegu. Doświadczony lekarz wybierze tylko jakościowe mieszki, tak aby bez potrzeby nie pozbawiać włosów obszaru dawczego, który przecież po przeszczepie także musi wyglądać naturalnie i nie posiadać prześwitów.

Lekarze, którzy mieli styczność z Pacjentami po przeszczepie włosów w Turcji, zauważają, że w tureckich klinikach bardzo często pojawia się ten problem –  pobiera się za dużą liczbę mieszków do przeszczepu.  Prawdopodobnie jest to wynikiem małego doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg, która nie potrafi właściwie ocenić ich jakości, a także oszacować “wydajności” obszaru dawczego. W efekcie Pacjenci pozostają z bardzo zniszczonym i nieestetycznie wyglądającym obszarem dawczym.

Przeszczep włosów w Turcji — cena, jako główne kryterium. A co z jakością?

Głównym powodem, dla którego Pacjenci decydują się na przeszczep włosów w Turcji, jest niska cena. Sprawdziliśmy oferty dostępne w internecie, gdzie znaleźliśmy widełki cenowe zarówno dla ceny 1 grafta, jak i ceny całych pakietów zawierających koszt zabiegu z udogodnieniami tj. przelot, nocleg w luksusowym hotelu, czy też tłumacz itp.

Cena grafta w Turcji wynosi od 7 do 15 zł, ale w niektórych klinikach jest to jeszcze niższy koszt, bo już od 0.37 $ do 0.75 $. Z kolei ceny pakietów, w zależności od liczby udogodnień, wahają się w przedziałach od 2000 do 3000 EUR lub od 1500 $ do 3000 $. Cena takiego pakietu obejmuje np. przelot, nocleg w luksusowym hotelu, specjalistyczne kosmetyki, a nawet zwiedzanie Stambułu z przewodnikiem.

Przeszczep włosów w Polsce to większy wydatek. Dlaczego? Choć nasze rodzime kliniki nie oferują Pacjentom hoteli i zwiedzania miast, to ponoszą inne koszty. Jakie? Są m.in.

  • koszt pracy lekarza i personelu medycznego
  • koszt eksploatacji i serwisowania sprzętu
  • koszty jednorazowych przedmiotów (maski, fartuchy itd.)
  • koszty związane z utrzymaniem sterylnej czystości (prace porządkowe, sterylizacja tekstyliów i urządzeń).

Co więcej, kliniki inwestują także w szkolenie personelu i  specjalistyczny sprzęt (np. robot do przeszczepów), aby zapewnić Pacjentom jak najwyższą jakość świadczonych usług.

Wiedząc, jak wiele kosztów musi pokryć klinika w Polsce, należy poważnie zastanowić się nad tym, co dzieje się z tymi kosztami w Turcji? Pytanie, na czym oszczędzają tamtejsze kliniki? Jakie normy czystości i bezpieczeństwa spełniają?

Przeszczep włosów w Turcji — co po powrocie do kraju?

Po przeszczepie włosów w Turcji Pacjenci muszą zmierzyć się z podróżą powrotną, która po takim zabiegu może być dość problematyczną kwestią, zwłaszcza gdy jest to lot samolotem. Co prawda,  przeszczep jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak nie ma co się oszukiwać, dla osoby po zabiegu, która musi szczególnie uważać na głowę, oczekiwanie na lotnisku, jak i  sam lot będą męczące.

Należy pamiętać, że nie bez powodu zaleca się, aby w pierwszych dniach po przeszczepie Pacjenci unikali wysiłku i nie dotykali obszarów przeszczepu. Powikłania i  problemy  zazwyczaj są wynikiem właśnie nadmiernego pocierania lub zabrudzenia obszaru zabiegu, co może prowadzić do infekcji skóry.

Problem stanowi także opieka pozabiegowa. W końcu klinika, która wykonała zabieg, znajduje się prawie 2 000 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Fakt, wiele tureckich klinik oferuje opiekę i konsultacje on-line z lekarzem przez okres roku. Pytanie, jak pomoże nam taka konsultacja, jeśli pojawią się powikłania? W jaki sposób lekarz oceni stan naszej skóry? Jakie leczenie zleci lekarz nie znający realiów naszej służby zdrowia i dostępnych w Polsce leków?

Zazwyczaj w takich sytuacjach Pacjent kończy na SORze lub u dermatologa, gdzie przed lekarzami stoi dosyć trudne zadanie, ponieważ to nie oni przeprowadzili zabieg. Co więcej,  nie muszą znać specyfiki takich zabiegów i brać odpowiedzialności za ich “wizualne” niepowodzenie.

Dlaczego przeszczep włosów w Polsce jest bezpieczniejszy?

Pacjenci, którzy zdecydują się na przeszczep włosów w Polsce, mają zapewnioną opiekę lekarską przed i po zabiegu. Odbywają się wizyty kwalifikacyjne i kontrolne, a Pacjent w przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, może skorzystać z pomocy lekarza, który przeprowadził zabieg.

Druga, bardzo ważna kwestia to podejście do problemu, jakim jest leczenie łysienia, zwłaszcza androgenowego. Przeszczep nie wyleczy tego schorzenia, a uzupełnienie włosów nie zahamuje ich dalszego wypadania. Stąd Panowie, u których pojawiły się zakola, muszą zdawać sobie sprawę, że konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, a w związku z tym leczenie u dermatologa, który z kolei zdecyduje czy przeszczep jest możliwy, a przede wszystkim bezpieczny i wskazany dla danego Pacjenta.

źródło zdjęcia: andreas160578/Pixabay

Scroll to Top