Przeszczep włosów w Turcji – cena. Czy warto ryzykować zdrowiem dla niższych kosztów?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Turcja to bez wątpienia piękny kraj, z bogatą kulturą, aromatyczną kuchnią, malowniczą architekturą, niesamowitymi widokami i pięknymi plażami. Nic więc dziwnego, że kwitnie tam turystyka — także medyczna. Jednym z popularnych zabiegów wykonywanych w Turcji jest przeszczep włosów. Nieco tańszy niż w Polsce, ale czy tak samo bezpieczny? W dzisiejszy wpisie przyjrzymy sie bliżej przeszczepom włosów w Turcji i ich cenom. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wykonać przeszczep włosów, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Spis treści

Jaką metodą wykonuje się przeszczep włosów w Turcji? Czy faktycznie jest ona najlepsza?

Przeszczep włosów w Turcji jest wykonywany metodą FUE manualne. Agencje reklamują tę metodę jako najnowszą i najskuteczniejszą. To prawda, FUE manualne rzeczywiście jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod, jednak już od wielu lat wykonuje się nią przeszczep także w Polsce. Stąd też podróż do Turcji nie jest konieczna.

Przeczytaj więcej o metodzie FUE.

Klinika Elite w Warszawie specjalizuje się w przeszczepach włosów metodami  FUE manualne i FUE robotyczne. Wykonujemy przeszczep włosów w obszarze skóry głowy oraz  przeszczep brwi i zarostu. Nasi Pacjenci są objęci kompleksową opieką, mogą skorzystać nie tylko z porady lekarza medycyny estetycznej, ale także dermatologa. Jest to szczególnie ważne w przypadku Pacjentów borykających się z łysieniem, które wymaga konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Jak przebiega przeszczep włosów w Turcji?

W większości klinik cała procedura odbywa w ciągu 3 – 4 dni. W zależności od kliniki pierwsza konsultacja może odbyć się jeszcze przed przylotem w formie on-line. Pierwszy dzień jest zarezerwowany na przelot i zakwaterowanie w hotelu. Pacjent jest odbierany z lotniska, przez wynajętego kierowcę, w niektórych przypadkach może być to także opiekun, przydzielonu Pacjentowi na cały przyjazd. Drugiego dnia często (choć nie w każdym przypadku), odbywa się konsultacja z lekarzem, podczas której planowana jest procedura przeszczepu. W niektórych klinikach jeszcze tego samego dnia przeprowadza się przeszczep, ale są kliniki, gdzie przeszczep odbywa się dopiero trzeciego dnia po przylocie. Dzień po przeszczepie pacjent jest przewożony z hotelu do kliniki na zdjęcie opatrunku i kontrolę pozabiegową, może też otrzymać niezbędne leki lub skorzystać z dodatkowego zabiegu np. osocza bogatopłytkowego. Z kliniki Pacjent jest przewożony od razu na lotnisko lub do hotelu, a następnego dnia na lotnisko.

Jak wygląda proces rekonwalescencji po przeszczepie włosów w Turcji?

Okres rekonwalescencji po przeszczepie włosów trwa od 10 do 30 dni. Bezpośrednio po operacji na głowie pacjenta umieszczany jest specjalny opatrunek, który ma za zadanie chronić nowo przeszczepione mieszki włosowe oraz miejsce przeszczepu. Opatrunek ten jest zdejmowany dzień po zabiegu, a następnie skóra głowy jest delikatnie myta przez personel medyczny, aby nie naruszyć graftów.

W pierwszych dniach po operacji pacjenci otrzymują od kliniki niezbędne produkty do pielęgnacji skóry głowy oraz szczegółowe instrukcje dotyczące jej oczyszczania. Pierwsze 14 dni to czas, kiedy należy zachować szczególną ostrożność – skórę głowy można czyścić delikatnie, używając opuszków palców, aby nie uszkodzić nowych przeszczepów. Ważne jest również, aby odpowiednio dbać o obszar przeszczepionych włosów, ponieważ niewłaściwa pielęgnacja może wpłynąć na trwałość efektów zabiegu. Warto podkreślić, że właśnie na okres, w którym Pacjent musi szczególnie uważać na obszar przeszczepu, przypada podróż powrotna samolotem, która w wielu przypadkach odbywa się już następnego dni po przeszczepie.

Przeszczep włosów w Turcji — lekarz czy specjalista?

Kto wykonuje przeszczep włosów w Turcji? To bardzo nurtujące pytanie. Czy zawsze jest to lekarz? Okazuje się, że nie. W tureckich klinikach zazwyczaj są to technicy do  przeszczepów włosów, którzy nie posiadają tych samych kompetencji co lekarze.

Pacjent, który zdecydował się na przeszczep włosów, musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki tego zabiegu. Wymaga on niezwykłej precyzji, wiedzy i doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg. Do przeszczepu pobiera się tylko zdrowe i jakościowe mieszki włosowe, które następnie są selekcjonowane i wszczepiane na odpowiedniej głębokości, pod odpowiednim kątem i w odpowiednim rozmieszczeniu — tak aby wszczepione włosy wyglądały gęsto i naturalnie. Ważne, aby na każdym z tych etapów nie uszkodzić mieszków włosowych, a przed zabiegiem odpowiednio oszacować liczbę graftów potrzebnych do przeszczepu. W ten sposób uzyskamy naturalny efekt,  jednocześnie nie zaburzając estetyki obszaru dawczego.

W Polsce przeszczep włosów może wykonać jedynie lekarz. Ten fakt ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i efekt zabiegu. Przeszczep jest metodą małoinwazyjną, jednak umiejętne pobranie mieszków włosowych jest kluczowe dla przyjęcia się graftów, a także dla wizualnego efektu zabiegu. Doświadczony lekarz wybierze tylko jakościowe mieszki, tak aby bez potrzeby nie pozbawiać włosów obszaru dawczego, który przecież po przeszczepie także musi wyglądać naturalnie i nie posiadać prześwitów. Zaplanuje także odpowiednie rozmieszczenie włosów w obszarze biorczym, aby optymalnie wykorzystać liczbę pobranych włosów, co tak jak wspominaliśmy wcześniej, przekłada się na gęste i naturalnie wyglądające włosy.    

Lekarze, którzy mieli styczność z Pacjentami po przeszczepie włosów w Turcji, zauważają, że w tureckich klinikach bardzo często pojawia się ten problem –  pobiera się za dużą liczbę mieszków do przeszczepu.  Prawdopodobnie jest to wynikiem małego doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg, która nie potrafi właściwie ocenić ich jakości, a także oszacować “wydajności” obszaru dawczego. W efekcie Pacjenci pozostają z bardzo zniszczonym i nieestetycznie wyglądającym obszarem dawczym.

Dla porównania przedstawiamy efekty przeszczepu naszej Pacjentki. Warto zwrócić uwagę, że przy przeszczepie 2000 graftów, osiągnęliśmy efekt widocznie gęstych i zdrowo wyglądających włosów. Jest to zasługa dużego doświadczenie naszych lekarzy i zespołu medycznego, który potrafi odpowiednio oszacować niezbędną do przeszczepu liczbę graftów, a także właściwie rozplanować odległości między wszczepianymi garfatmi. Co ważne, przed przeszczepem Pacjentka była (i nadal jest) pod opieką naszego dermatologa, który wdrożył odpowiednie leczenie. Jako uzupełnienie całej terapii zastosowaliśmy także leczenie osoczem bogatopłytkowym, co przyspieszyło proces regeneracji, ale także odżywiło i pobudziło do wzrostu wszczepione mieszki włosowe.  Są to bardzo ważne aspekty, których często brakuje w klinikach tureckich, gdzie skupia się jedynie na przeszczepie, a nie kompleksowym leczeniu łysienia.

Przeszczep włosów w Turcji — cena, jako główne kryterium. A co z jakością?

Główny powód, dla którego Pacjenci decydują się na przeszczep włosów w Turcji to cena. Sprawdziliśmy oferty dostępne w internecie, gdzie znaleźliśmy widełki cenowe zarówno dla ceny 1 grafta, jak i ceny całych pakietów zawierających koszt zabiegu z udogodnieniami tj. przelot, nocleg w luksusowym hotelu, czy też tłumacz itp.

Cena za graft w Turcji wynosi od 7 do 15 zł, ale w niektórych klinikach jest to jeszcze niższy koszt, bo już od 0.37 $ do 0.75 $. Z kolei ceny pakietów, czyli całościowa  cena przeszczepu włosów w Turcji, w zależności od liczby udogodnień, waha się w przedziale od 2000 do 3000 EUR, czyli od 8600 zł do 13000 zł. Pakietu obejmuje np. przelot, nocleg w luksusowym hotelu, specjalistyczne kosmetyki, a nawet zwiedzanie Stambułu z przewodnikiem.

Przeszczep włosów w Polsce to nieco większy wydatek, bo ceny rozpoczynają się od 12 000 zł. Dlaczego? Choć nasze rodzime kliniki nie oferują Pacjentom hoteli i zwiedzania miast, to ponoszą inne koszty. Jakie? Są m.in.

  • koszt pracy lekarza i personelu medycznego
  • koszt eksploatacji i serwisowania sprzętu
  • koszty jednorazowych przedmiotów (maski, fartuchy itd.)
  • koszty związane z utrzymaniem sterylnej czystości (prace porządkowe, sterylizacja tekstyliów i urządzeń).

Co więcej, kliniki inwestują także w szkolenie personelu i  specjalistyczny sprzęt (np. robot do przeszczepów), aby zapewnić Pacjentom jak najwyższą jakość świadczonych usług.

Wiedząc, jak wiele kosztów musi pokryć klinika w Polsce, należy poważnie zastanowić się nad tym, co dzieje się z tymi kosztami w Turcji? Pytanie, na czym oszczędzają tamtejsze kliniki? Jakie normy czystości i bezpieczeństwa spełniają? I ile w rzeczywistości kosztuje przeszczep włosów w Turcji, a ile dodatkowe udogodnienia?

Więcej o przeszczepie włosów w Turcji i jego cenie przeczytasz w  Ile kosztuje przeszczep włosów w Turcji i w Polsce?

Przeszczep włosów Turcja – cena. Czy jest dużo taniej?

Okazuje się, że cena przeszczepu włosów w Turcji w porównaniu do cen w polskich klinikach, które rozpoczynają się już 12 000 zł za FUE manualne, nie jest dużo niższa. Oczywiście pod uwagę bierzemy cały pakiet, który w wielu tureckich klinikach także rozpoczyna się od 12 000 zł. Co ciekawe, właśnie na stronach tychże klinik możemy znaleźć informacje o zawrotnych cenach przeszczepów w Polsce, które sięgają nawet około 100 000 zł.

Dla porównania w naszej Klinice koszt przeszczepu, w zależności od wybranej metody to od 12 000 zł za FUE manualne i od 16 000 za FUE robotyczne. Co więcej, Pacjenci mogą skorzystać z wygodnych rat i rozłożyć koszt przeszczepu na mniejsze kwoty. Jednak najważniejsze jest to, że  Pacjent ma pewność, że pokrywa koszty, które obejmują jakość przeszczepu, na które składają się czynniki takie jak bezpieczeństwo, czystość narzędzi, wykształcenie i doświadczenie lekarza oraz personelu medycznego. 

Przeszczep włosów w Turcji — co po powrocie do kraju?

Po przeszczepie włosów w Turcji Pacjenci muszą zmierzyć się z podróżą powrotną, która po takim zabiegu może być dość problematyczną kwestią, zwłaszcza gdy jest to lot samolotem. Co prawda,  przeszczep jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednak nie ma co się oszukiwać, dla osoby po zabiegu, która musi szczególnie uważać na głowę, oczekiwanie na lotnisku, jak i  sam lot będą męczące.

Należy pamiętać, że nie bez powodu zaleca się, aby w pierwszych dniach po przeszczepie Pacjenci unikali wysiłku i nie dotykali obszarów przeszczepu. Powikłania i  problemy  zazwyczaj są wynikiem właśnie nadmiernego pocierania lub zabrudzenia obszaru zabiegu, co może prowadzić do infekcji skóry.

Problem stanowi także opieka pozabiegowa. W końcu klinika, która wykonała zabieg, znajduje się prawie 2 000 kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Fakt, wiele klinik w cenie przeszczepu włosów w Turcji,  oferuje opiekę i konsultacje on-line z lekarzem przez okres roku. Pytanie, jak pomoże nam taka konsultacja, jeśli pojawią się powikłania? W jaki sposób lekarz oceni stan naszej skóry? Jakie leczenie zleci lekarz nie znający realiów naszej służby zdrowia i dostępnych w Polsce leków?

Zazwyczaj w takich sytuacjach Pacjent kończy na SORze lub u dermatologa, gdzie przed lekarzami stoi dosyć trudne zadanie, ponieważ to nie oni przeprowadzili zabieg. Co więcej,  nie muszą znać specyfiki takich zabiegów i brać odpowiedzialności za ich “wizualne” niepowodzenie.

Dlaczego przeszczep włosów w Polsce jest bezpieczniejszy?

Pacjenci, którzy zdecydują się na przeszczep włosów w Polsce, mają zapewnioną opiekę lekarską przed i po zabiegu. Odbywają się wizyty kwalifikacyjne i kontrolne, a Pacjent w przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, może skorzystać z pomocy lekarza, który przeprowadził zabieg.

Druga, bardzo ważna kwestia to podejście do problemu, jakim jest leczenie łysienia, zwłaszcza androgenowego. Przeszczep nie wyleczy tego schorzenia, a uzupełnienie włosów nie zahamuje ich dalszego wypadania. Stąd Panowie, u których pojawiły się zakola, muszą zdawać sobie sprawę, że konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, a w związku z tym leczenie u dermatologa, który z kolei zdecyduje czy przeszczep jest możliwy, a przede wszystkim bezpieczny i wskazany dla danego Pacjenta.

Przeszczep włosów w Turcji — najczęściej zadawane pytania.

Czy przeszczep włosów w Turcji jest odpowiedni dla każdego typu łysienia?

Nie, ponieważ przeszczep włosów nie jest wskazany w niektórych typach łysienia np. łysienia plackowatego, czy też łysienia bliznowaciejącego. Warto dodać, że także niektóre choroby skóry i choroby ogólnoustrojowe wykluczają możliwość przeszczepu. Stąd też ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, najlepiej dermatologiem, który przed kwalifikacją pacjenta do zabiegu,  przeprowadzi dokładne badanie skóry, a także zleci niezbędne badania laboratoryjne.    

Czy kliniki w Turcji oferują konsultacje on-line przed przeszczepem włosów dla pacjentów?

Tak, zdecydowana większość klinik przeprowadzających przeszczep włosów w Turcji, daje pacjentom możliwość skorzystania z konsultacji on-line.

Czy pacjenci z Polski potrzebują paszportu i wizy na podróży do Turcji w celu przeszczepu włosów?

Obecnie, obywatele Polski podróżujący do Turcji na pobyt turystyczny lub biznesowy do 90 dni w okresie 180 dni nie potrzebują wizy i paszportu.

Jak długo trwa pobyt w Turcji na przeszczep włosów?

W zależności od oferty kliniki i firmy organizującej przeszczep włosów w Turcji, pobyt może trwać od 3 do 4 dni.  

Czy kliniki w Turcji oferują pomoc w organizacji zakwaterowania i transportu dla pacjentów zagranicznych?

Tak, większość klinik oferuje pacjentom specjalne pakiety, które w swej cenie, oprócz kosztu przeszczepu,  zawierają przelot, transfer pomiędzy lotniskiem, hotelem i kliniką, nocleg, tłumacza, a w niektórych wypadkach także rozrywki takie jak zwiedzanie miasta.

Czy pacjenci z Polski potrzebują dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Turcji na przeszczep włosów?

Nie, ponieważ koszt przeszczepu pokrywa pacjent. Warto jednak, tak jak w przypadku każdej podróży, wykupić dodatkowe ubezpieczenie na podróż, które będzie zawierało również ubezpieczenie zdrowotne.  

Czy kliniki przeszczepu włosów w Turcji oferują gwarancję na swoje usługi?

Niestety nie wszystkie kliniki oferują gwarancję, dlatego przed przeszczepem najlepiej dokładnie zapoznać się z ofertą i treścią zawieranej umowy. Należy również pamiętać, że gwarancja może obejmować jedynie koszty powtórzenia zabiegu, bez pokrycia kosztów przelotu, noclegu lub transferu.

Czy pacjenci z Polski mogą oczekiwać wsparcia językowego w tureckich klinikach przeszczepu włosów?

Tak, zazwyczaj Pacjenci mogą liczyć na wsparcie tłumacza.

Jakie są najczęstsze przyczyny niezadowolenia pacjentów po przeszczepie włosów w Turcji?

Pacjenci najczęściej narzekają na duże uszkodzenie obszaru dawczego, które jest spowodowane niepotrzebnym pobraniem zbyt dużej liczby mieszków włosowych do przeszczepu. Problem stanowi także efekt finalny, czyli rzadkie i nienaturalnie wyglądające włos, co z kolei jest spowodowane złą selekcją mieszków włosowych i ich nieumiejętnym wszczepieniem, a także złym rozplanowaniem rozmieszczenia wszczepianych włosów. 

Jakie standardy jakości i bezpieczeństwa obowiązują w tureckich klinikach przeszczepu włosów?

Tak naprawdę ciężko określić, jakie normy bezpieczeństwa i czystości są przestrzegane w klinikach poza granicami naszego kraju i Unii Europejskiej. Wątpliwości nie budzi jednak fakt, że w Turcji zabieg nie musi być przeprowadzony przez lekarza, a jedynie technika. W Polsce zaś zabieg musi być przeprowadzony przy udziale lekarza medycyny estetycznej.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top