Przeszczep włosów to zabieg, wokół którego narosło wiele mitów. Pacjenci obawiają się, że przeszczepione włosy wypadną lub będą wyglądać nienaturalnie. W dzisiejszym wpisie bliżej przyjrzymy się faktom i mitom na temat przeszczepu włosów.
Spis treści
- 1 Przeszczep włosów jest trwały.
- 2 Przeszczep leczy łysienie
- 3 Włosy można przeszczepić od innej osoby.
- 4 Włosy po przeszczepie wypadają.
- 5 Po przeszczepie włosów pozostają blizny.
- 6 Przeszczepione włosy wyglądają sztucznie.
- 7 Przeszczep robotem jest skuteczniejszy niż metoda manualna FUE.
- 8 Na efekt przeszczepu włosów trzeba czekać 12 miesięcy.
- 9 Przeszczepem włosów można wymodelować brwi i zarost.
- 10 Przeszczep włosów trwa 12 godzin.
- 11 Przeszczep włosów boli.
- 12 Przed przeszczepem włosów nie można pić alkoholu i palić papierosów.
Przeszczep włosów jest trwały.
Fakt. Przeszczepione włosy pozostaną z pacjentem już do końca życia. Warunkiem jest oczywiście prawidłowe przeprowadzenie zabiegu i pobranie graftów z okolicy potylicy, czyli obszaru, w którym mieszki włosowe są odporne na działanie androgenów (hormonów odpowiadających za łysienie androgenowe).
Przeszczep leczy łysienie
Mit. Przeszczep włosów to metoda, która usuwa skutki łysienia, jednak go nie leczy. Stąd Pacjenci, którzy borykają się z łysieniem, najpierw powinni podjąć leczenie u dermatologa, aby zatrzymać postępujące wypadanie włosów i kontynuować terapię po przeszczepie.
Włosy można przeszczepić od innej osoby.
Nie jest to prawda. W przypadku włosów nie mamy do czynienia z przeszczepem takiego typu, jak przeszczep organów. Mieszki włosowe do transplantacji włosów pobiera się od pacjenta z określonych obszarów tzw. dawczych, Najczęściej włosy są pobierane z okolicy potylicy, jednak w uzasadnionych wypadkach lekarz może zdecydować o pobraniu włosów z innych części ciała.
Włosy po przeszczepie wypadają.
Tak, przeszczepione włosy wypadają, ale w ich miejsce wyrastają nowe. Proces ten trwa około 9 – 12 miesięcy. Stąd też finalny efekt przeszczepu jest widoczny po tym czasie.
Po przeszczepie włosów pozostają blizny.
Wszystko zależy od metody przeszczepu. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest FUE manualne lub robotyczne, dawniej stosowana głównie metodę FUT, choć i teraz można się z nią spotkać. Metoda FUT wymaga wycięcia w skórze głowy paska o wymiarach 10 x 1,5 cm – w tym miejscu powstaje blizna. Z wyciętego pasa skóry pobiera się mieszki do przeszczepu. Metoda FUE z kolei polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych za pomocą specjalnego narzędzia chirurgicznego. Stąd też nawet jeżeli po zabiegu pozostają blizny, są one niewidoczne.
Przeszczepione włosy wyglądają sztucznie.
Jest to mit. Przeszczepione włosy niczym nie różnią się od włosów naturalnie rosnących, nawet gdy zostały przeszczepione z innego obszaru ciała np. z potylicy do brwi. Po przeszczepie włosy rosną i układają się tak jak inne włosy. Warto jednak pamiętać, że nienaturalny i przerysowany efekt może być następstwem nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu, gdy lekarz źle rozplanuje rozmieszczenie wszczepianych graftów.
Przeszczep robotem jest skuteczniejszy niż metoda manualna FUE.
To mit. Na skuteczność i rezultat zabiegu największy wpływ ma doświadczenie oraz umiejętności lekarza i personelu medycznego przeprowadzającego zabieg. Robot to duże ułatwienie i pomoc w trakcie zabiegu, nie wpływa on jednak aż tak na finalny efekt.
Na efekt przeszczepu włosów trzeba czekać 12 miesięcy.
Fakt, choć pierwszy, wizualny efekt zabiegu jest widoczny od razu. Po zabiegu włosy wypadają, a w ich miejsce wyrastają nowe włosy, dlatego na finalny rezultat trzeba poczekać, aż włosy odrosną, co trwa mniej więcej 9 – 12, a w niektórych przypadkach nawet 18 miesięcy.
Przeszczepem włosów można wymodelować brwi i zarost.
Fakt. Przeszczep włosów to zabieg, który można przeprowadzić także w obszarze brwi i zarostu. W ten sposób możemy trwale zagęścić i wymodelować brwi lub je całkowicie zrekonstruować, a także uzupełnić braki i prześwity w zaroście, czy też nadać mu nowy kształt.
Przeszczep włosów trwa 12 godzin.
Fakt, zabieg może trwać 12 godzin, jednak jego czas jest uzależniony od liczby przeszczepianych graftów i wielkości obszaru biorczego. W przypadku brwi i zarostu przeszczep trwa zazwyczaj od 2 do 3 godzin, zaś zabieg przeprowadzany na głowie może potrwać od 6 do 8 godzin.
Przeszczep włosów boli.
Mit. Przeszczep włosów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a więc Pacjent nie odczuwa bólu.
Przed przeszczepem włosów nie można pić alkoholu i palić papierosów.
Fakt. Na 2 tygodnie przed przeszczepem włosów, podobnie jak przed innymi zabiegami chirurgicznymi, powinno zrezygnować się z picia alkoholu i palenia papierosów. Używki, a zwłaszcza papierosy mają wpływ na gojenie się tkanek, przez co mogą zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych. Alkohol i papierosy należy odstawić także na kilka tygodni po zabiegu.