Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Hirsutyzm przyczyny i leczenie

Hirsutyzm to zaburzenie objawiające się najczęściej nadmiernym owłosieniem u kobiet w niektórych obszarach ciała. Problem ten pojawia się często w wieku nastoletnim, ale również wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, nadprodukcją męskich hormonów (androgenów) oraz przyjmowaniem niektórych leków. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, dlatego warto wiedzieć jak radzić sobie z tym zaburzeniem i jak je leczyć.

Co to jest hirsutyzm?

Hirsutyzm w dużym uproszczeniu, to występowanie u kobiet owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn. Główną przyczyną hirsutyzmu jest wysoki poziom męskich hormonów płciowych, czyli androgenów lub stosowanie leków o działaniu androgenowym. W niektórych przypadkach schorzenie może wynikać z predyspozycji dziedzicznych. Hirsutyzm objawia się wzrostem sztywnych oraz ciemnych włosów w miejscach, w których kobiety zwykle ich nie mają. Te miejsca to głównie:

  • twarz,
  • klatka piersiowa,
  • brzuch,
  • plecy,
  • pośladki,
  • wewnętrzna strona ud.

Przyczyny występowania hirsutyzmu

Hirsutyzm występuje u około 8% kobiet. Jego główną przyczyną jest podwyższone stężenie androgenów, a szczególnie testosteronu w organizmie. Jednak w przypadku niektórych kobiet przyczynami hirsutyzmu są predyspozycje genetyczne oraz zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na męskie hormony płciowe. Schorzenie może być również wywołane przez przyjmowanie niektórych leków hormonalnych np. steroidów oraz środków antykoncepcyjnych.

W trakcie okresu dojrzewania płciowego hirsutyzm może występować przejściowo. Dochodzi wtedy do dynamicznych zmian hormonalnych w organizmie. Do efektów tych przemian hormonalnych należą m.in. rzadkie cykle miesiączkowe, trądzik, otyłość, obniżenie tonu głosu oraz hirsutyzm. Po upływie około dwóch lat od pierwszej miesiączki cykle stają się regularne, a objawy hirsutyzmu, jeśli występowały wcześniej, zanikają. Choć istnieją przypadki, gdzie u części dziewcząt hirsutyzm narasta. Może wtedy dojść do powiększenia jajników i rozwoju groźnego dla zdrowia zespołu policystycznych jajników. W przypadku niepokojących objawów warto udać się do lekarza i wykonać zestaw badań hormonalnych dostępnych dla kobiet. Hirsutyzmu również doświadczają kobiety w ciąży. Wynika to z zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej. Czasami jednak nadmierne owłosienie może towarzyszyć poważnym schorzeniom ogólnoustrojowym.

Hirsutyzm występuje w różnych formach i może przybierać różne postacie – od niewielkiego owłosienia na klatce piersiowej i delikatnego meszku na twarzy, do wyraźnego owłosienia twarzy i innych miejsc na ciele. Często towarzyszy temu trądzik, łojotok oraz łysienie w okolicy skroniowej. Hirsutyzm może występować wraz z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, rozstępami i cukrzycą typu II.

Łysienie telogenowe leczenie

Jak przebiega leczenie hirsutyzmu?

Leczenie hirsutyzmu wymaga konsultacji lekarskiej. W diagnostyce najważniejszy jest dokładny wywiad oraz przeprowadzenie specjalnych badań w celu zbadania konkretnej przyczyny występowania schorzenia. Terapia polega na umiarkowaniu poziomu androgenów za pomocą leków antyandrogenowych. Najczęściej pacjenci przyjmują doustne środki hormonalne. Dodatkowo leczenie obejmuje mechaniczne usuwanie włosów odpowiednio dobraną metodą. Na efekty terapii czeka się zwykle pół roku, ponieważ uzależnione jest to od trwania cyklu wzrostu włosa.

Hirsutyzm a depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest najskuteczniejszą metoda usuwania niechcianego owłosienia, stąd także Panie borykające się z hirsutyzmem mogą skorzystać z zabiegu. W przypadku hirsutyzmu usuwanie niechcianego owłosienia domowymi metodami, czy też nawet w salonie za pomocą wosku lub pasty cukrowej, jest dość uciążliwe, gdyż wymaga częstego powtarzania zabiegów i nie przynosi trwałych rezultatów. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zabieg depilacji laserowej, który przynosi najtrwalsze rezultaty. Należy jednak pamiętać, że hirsutyzm wymaga wykonania większej liczby zabiegów, a także nieco częstszych zabiegów przypominających.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
4 based on 1 reviews

1 opinia na temat “Hirsutyzm – nadmierne owłosienie u kobiet”

  1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o hirsutyzmie, czyli nadmiernym owłosieniu u kobiet, więc ten artykuł był dla mnie naprawdę zaskakujący. Jestem w szoku, że może to być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak PCOS, i że leczenie obejmuje terapie hormonalne. To naprawdę otwiera oczy na to, jak różnorodne mogą być problemy związane z owłosieniem.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top