Przeszczep włosów przed i po – przygotowanie i efekty

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Przeszczep włosów to zabieg, który pozwala odzyskać włosy, które utraciliśmy na skutek łysienia androgenowego, choroby, czy też wypadku. Wiele osób przed zabiegiem zastanawia, czy efekty przeszczepu włosów są trwałe i jak finalnie będą prezentować się włosy?

W dzisiejszym wpisie przedstawimy:

  • Jakie są efekty transplantacji włosów?
  • Jak przygotować się do zabiegu?
  • Zdjęcia przed i po przeszczepie włosów.

Jak przebiega przeszczep włosów?

Zabieg transplantacji włosów jest zabiegiem małoinwazyjnym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji – maksymalnie 30 dni.  Przeszczep najczęściej wykonuje się dwiema metodami – metodą FUT lub FUE. Polegają one na przeszczepieniu zdrowych i najbardziej jakościowych jednostek włosowych, czyli tzw. graftów w miejsca trwale pozbawione włosów.

Podczas przeszczepu metodą FUT lekarz wycina pasek owłosionej skóry głowy, a następnie pobiera z niego mieszki włosowe, jednocześnie oceniając ich jakość. Grafty o najlepszej jakości są wszczepiane we wcześniej przygotowane miejsca biorcze.

W przypadku metody FUE lekarz wykonujący zabieg za pomocą skalpela lub specjalnego urządzenia pobiera pojedyncze grafty, a następnie rozdziela je, ocenia ich jakość i tak jak w przypadku metody FUT, wszczepia w odpowiednio przygotowany obszar biorczy.

Przeszczep włosów przed i po

Jak przygotować się do przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów zawsze jest poprzedzony konsultacją lekarską i szczegółowym wywiadem medycznym. Lekarz musi poznać historię medyczną pacjenta, a także jego stan zdrowia, aby podjąć decyzję, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz ocenia stan skóry pozbawionej włosów, a także miejsca, z których zostaną pobrane włosy do przeszczepu.

Pierwsza konsultacja zazwyczaj odbywa się kilka tygodni  przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent odpowiednio wcześniej może odstawić lub włączyć niektóre leki, a także wykonać niezbędne badania laboratoryjne. Bardzo ważne, aby przed zabiegiem dostosować się do zaleceń lekarza, gdyż odgrywają one kluczową rolę w przebiegu przeszczepu.

Na kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien ograniczyć spożywanie alkoholu, nie przyjmować aspiryny, ibuprofenu i leków rozrzedzających krew. W dniu zabiegu nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń, a także pić kawy. Ważne, aby pacjent zjadł pożywne śniadanie, gdyż przeszczep trwa kilka godzin i w trakcie zabiegu nie ma możliwości spożywania pokarmów.

Efekty przeszczepu włosów

W pierwszym etapie, po mniej więcej 2 tygodniach, przeszczepione włosy wypadają. Pierwsze efekty przeszczepu włosów można zaobserwować  po 3 miesiącach, jednak pełen efekt przeszczepu będzie widoczny po upływie 6 – 9 miesięcy.

Przeszczep włosów przed i po

Leczenie zaburzenia opiera się na terapii psychologicznej, najczęściej stosuje się terapię poznawczo – behawioralną opartą o trening zmiany nawyków, wyćwiczenie aktywności motorycznej uniemożliwiającej pacjentowi realizację schematu ruchowego wyrywania/zjadania włosów.

Efekt przeszczepu włosów jest bardzo naturalny, a co najważniejsze trwały, gdyż włosy do przeszczepu są wybierane z obszarów odpornych na działanie hormonów powodujących łysienie androgenowe. Stąd pacjenci mają pewność, że  przeszczepione włosy pozostaną z nimi już na zawsze.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top