Przeszczep włosów przed i po – przygotowanie i efekty

Przeszczep włosów to zabieg, który pozwala odzyskać włosy, które utraciliśmy na skutek łysienia androgenowego, choroby, czy też wypadku. Wiele osób przed zabiegiem zastanawia, czy efekty przeszczepu włosów są trwałe i jak finalnie będą prezentować się włosy?

W dzisiejszym wpisie przedstawimy:

  • Jakie są efekty transplantacji włosów?
  • Jak przygotować się do zabiegu?
  • Zdjęcia przed i po przeszczepie włosów.

Jak przebiega przeszczep włosów?

Zabieg transplantacji włosów jest zabiegiem małoinwazyjnym, odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji – maksymalnie 30 dni.  Przeszczep najczęściej wykonuje się dwiema metodami – metodą FUT lub FUE. Polegają one na przeszczepieniu zdrowych i najbardziej jakościowych jednostek włosowych, czyli tzw. graftów w miejsca trwale pozbawione włosów.

Podczas przeszczepu metodą FUT lekarz wycina pasek owłosionej skóry głowy, a następnie pobiera z niego mieszki włosowe, jednocześnie oceniając ich jakość. Grafty o najlepszej jakości są wszczepiane we wcześniej przygotowane miejsca biorcze.

W przypadku metody FUE lekarz wykonujący zabieg za pomocą skalpela lub specjalnego urządzenia pobiera pojedyncze grafty, a następnie rozdziela je, ocenia ich jakość i tak jak w przypadku metody FUT, wszczepia w odpowiednio przygotowany obszar biorczy.

Przeszczep włosów przed i po

Jak przygotować się do przeszczepu włosów?

Przeszczep włosów zawsze jest poprzedzony konsultacją lekarską i szczegółowym wywiadem medycznym. Lekarz musi poznać historię medyczną pacjenta, a także jego stan zdrowia, aby podjąć decyzję, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz ocenia stan skóry pozbawionej włosów, a także miejsca, z których zostaną pobrane włosy do przeszczepu.

Pierwsza konsultacja zazwyczaj odbywa się kilka tygodni  przed zabiegiem. Dzięki temu pacjent odpowiednio wcześniej może odstawić lub włączyć niektóre leki, a także wykonać niezbędne badania laboratoryjne. Bardzo ważne, aby przed zabiegiem dostosować się do zaleceń lekarza, gdyż odgrywają one kluczową rolę w przebiegu przeszczepu.

Na kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien ograniczyć spożywanie alkoholu, nie przyjmować aspiryny, ibuprofenu i leków rozrzedzających krew. W dniu zabiegu nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń, a także pić kawy. Ważne, aby pacjent zjadł pożywne śniadanie, gdyż przeszczep trwa kilka godzin i w trakcie zabiegu nie ma możliwości spożywania pokarmów.

Efekty przeszczepu włosów

W pierwszym etapie, po mniej więcej 2 tygodniach, przeszczepione włosy wypadają. Pierwsze efekty przeszczepu włosów można zaobserwować  po 3 miesiącach, jednak pełen efekt przeszczepu będzie widoczny po upływie 6 – 9 miesięcy.

Przeszczep włosów przed i po

Leczenie zaburzenia opiera się na terapii psychologicznej, najczęściej stosuje się terapię poznawczo – behawioralną opartą o trening zmiany nawyków, wyćwiczenie aktywności motorycznej uniemożliwiającej pacjentowi realizację schematu ruchowego wyrywania/zjadania włosów.

Efekt przeszczepu włosów jest bardzo naturalny, a co najważniejsze trwały, gdyż włosy do przeszczepu są wybierane z obszarów odpornych na działanie hormonów powodujących łysienie androgenowe. Stąd pacjenci mają pewność, że  przeszczepione włosy pozostaną z nimi już na zawsze.

Scroll to Top