Jak wzmocnić wypadające włosy?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Wiele osób boryka się z problemem wypadających włosów, a przerzedzająca się czupryna to kłopot zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powody tej przypadłości mogą być bardzo różne. Istnieje również wiele sposobów na jej wyeliminowanie. Co stosować na wypadające włosy, jak o nie dbać oraz jakie witaminy przyjmować, aby wzmocnić włosy?

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne – uwarunkowania generyczne, choroby, wahania hormonów czy też przyjmowanie leków. Powody najlepiej jest ustalić konsultując się z lekarzem, a następnie dobrać odpowiedni sposób rozwiązania problemu. W przypadku wykluczenia klinicznych przyczyn można zdecydować się na rozmaite zabiegi kosmetyczne oraz suplementację witamin i minerałów.

Jak dbać o wypadające włosy?

 

W przypadku problemu wypadających włosów bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. Należy odpowiednio dbać o wypadające włosy:

  • Włosy należy myć letnią wodą, a szampon wmasować we włosy i skórę głowy unikając szarpania.
  • Szampon powinien być dobrany do rodzaju włosów. Osłabione i wypadające włosy można wzmocnić stosując szampony zawierające składniki takie, jak rzepa czy skrzyp bądź inne substancje odżywcze i lecznicze hamujące proces wypadania włosów. Należy unikać preparatów zawierających parabeny i sulfaty, które uszkadzają łuskę włosa.
  • Warto stosować również odżywki, które dzięki zawartości odpowiednich składników kompleksowo wzmocnią cebulki włosów stymulując ich wzrost i regenerację. Nie należy ich jednak nakładać na całe włosy, a najlepiej na same końce, aby ich nadmiernie nie obciążać.
  • Nie należy trzeć ręcznikiem głowy, tylko delikatnie wygniatać wodę z włosów.
  • W miarę możliwości lepiej jest też zrezygnować z używania suszarki albo zainwestować w profesjonalny sprzęt, który jak najmniej będzie uszkadzał włosy podczas suszenia.
  • Do czesania warto wykorzystywać szczotkę z naturalnym włosiem, a do rozplątywania włosów grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach.
  • Dobrze jest ograniczyć zabiegi niszczące włosy, takie jak farbowanie, trwała ondulacja oraz nadmierna stylizacja.
  • Zalecane jest wykonywanie zabiegów m.in. mezoterapię skóry głowy czy osocze bogatopłytkowe. Zabiegi te poprawiają jakość włosów, hamują ich wypadanie oraz stymulujący odrastanie nowych (jeśli w skórze znajdują się aktywne mieszki włosowe).
  • Warto również rozważyć zabieg Regenera Activa.

 

Czym wzmocnić włosy?

 

Wypadające włosy można wzmocnić dzięki odpowiedniej diecie. Powinna zawierać kwasy omega-3, witaminę B12 , żelazo, białko, wapń oraz witaminy A, C i E. Warto włączyć do jadłospisu ryby, ciemnozielone warzywa, które zawierają witaminy potrzebne do produkcji sebum, mają również żelazo i wapń. Na kondycję włosów dobrze wpływają rośliny strączkowe, ponieważ są bogate w białko, żelazo, cynk oraz biotynę. Pomiędzy posiłkami dobrze jest jeść orzechy mające w składzie kwasy tłuszczowe oraz cynk. Jadłospis powinien także zawierać drób oraz jaja. One również zawierają biotynę oraz witaminę B12. Oprócz tego wskazane jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, ponieważ oprócz witamin zawierają żelazo oraz cynk.

Istnieje wiele domowych sposobów na wzmocnienie włosów. Składnikami używanymi do przygotowania maseczek są jajka, oliwa z oliwek, czarna rzodkiew czy sok z pokrzywy. Można ponadto stosować drożdże w postaci tabletek lub napoju. Polecanym środkiem na wypadanie włosów jest czosnek, który wciera się w skórę głowy. Wszystkie zabiegi należy stosować z rozsądkiem oraz zgodnie z instrukcjami pamiętając, że ich skuteczność nie została poparta wiedzą medyczną.

 

Jakie witaminy przyjmować na wypadające włosy?

 

Wiele osób zastanawia się, co brać na wypadające włosy. Warto jest wybierać suplementy zawierające określone witaminy, z których najważniejsze to:

Witamina H, czyli biotyna – dzięki zawartości siarki pomaga tworzyć keratynę będącą podstawowym białkiem budującym włosy. Jej niedobór powoduje wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu oraz nadmierną łamliwość.

Witamina A – bierze udział w produkcji sebum, czyli wydzieliny gruczołów łojowych. Odpowiada za metabolizm komórek włosa. Jej niedobór objawia się dużą suchością oraz wypadaniem włosów.

Witaminy z grupy B – odpowiadają za ogólną kondycję włosów. Mają wpływ na pigmentację i grubość włosa, w pewnym stopniu zapobiegają również powstawaniu łupieżu.

Witamina C – bierze udział w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do zachowania zdrowej skóry i włosów.

Witamina E – poprawia ukrwienie skóry, co ułatwia dostarczanie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top