Jaka dieta na wypadanie włosów?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Wypadanie włosów i następnie łysienie to problem, który z roku na rok dopada coraz większy odsetek społeczeństwa. Dotyczy on zarówno kobiet, jak i mężczyzn i często nasila się w okresie jesienno-zimowym. Wszystko ze względu na fakt, że do naszego organizmu nie są dostarczane składniki oraz witaminy, których tak bardzo potrzebuje skóra naszej głowy. Mowa tu oczywiście o aminokwasach siarkowych, kwasach tłuszczowych omega-3, cynku, miedzi oraz witaminach z grupy A,C i E. To jednak oczywiście niejedyne powody wypadania włosów. Poza utratą mechaniczną włosów, możemy wyróżnić, chociażby nieodpowiednią pielęgnację, stres, poród czy zaburzenia hormonalne. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia i zbilansowana dieta, która pozytywnie wpłynie na kondycję naszych włosów oraz sprawi, że staną się one grubsze, lśniące i silniejsze.

Co jeść by włosy przestały wypadać?

Witamina A

Jest to witamina, która pobudza nasze mieszki włosowe do wzrostu. Jeśli mamy jej za mało w organizmie, włosy stają się łamliwe, suche, a końcówki zaczynają się rozdwajać. W skrajnych przypadkach może dojść również do hiperkeratozy, która objawia się zgrubieniami i zrogowaceniami na powierzchni skóry głowy. Co więcej, witamina A przyczynia się do poprawy składu chemicznego lipidów wytwarzanych przez gruczoły łojowe (to właśnie one odpowiadają za nawilżenie włosów i ich ochronę przed warunkami atmosferycznymi). Witaminę A możemy znaleźć, chociażby w kapuście, jarmużu, marchewce, owocu dzikiej róży, dyni, brokułach, szpinaku, pomidorach, czerwonych pomarańczach czy w wątróbce.

Witaminy z grupy B

Mowa tu głównie o witaminach B1 (tiaminie), B2 (ryboflawinie), B5 (kwasie pantotenowym), B6 (pirydoksynie) i B7 (biotynie).

Tiamina, ryboflawina i pirydoksyna uczestniczą w procesach metabolicznych, które zachodzą w skórze, włosach i paznokciach. Są ważnym elementem w produkcji aminokwasów, czyli budulca włosów. Znajdziemy je w burakach, grejpfrutach, szpinaku, marchwi, selerze, jarmużu, pietruszce, cytrynie czy też w ziemniakach.

Kwas pantotenowy, czyli witamina B5 ma za zadanie z kolei pobudzić komórki budujące łodygę włosa do szybszego wytwarzania keratyny, czyli z kolei białkowego budulca włosa. Ponadto uczestniczy w codziennym procesie budowy włosa, ponieważ pozyskuje energię umożliwiającą mnożenie się komórek macierzy. Ma zdolność absorpcji wody i utrzymania niezbędnej wilgotności. Witaminę B5 możemy znaleźć w fasoli, kapuście, kalafiorze, zielonych warzywach, pyłku pszczelim, pomarańczach oraz rybach morskich.

Na koniec czas powiedzieć kilka słów o biotynie, czyli witaminie B7. Jest ona niezwykle ważne w procesie prawidłowego wzrostu włosa, ponieważ ma ona zdolność do kumulowania cząsteczek siarki. To właśnie one są dostarczane do macierzy budujących włosy, tworząc silne wiązania spajające łodygę włosa. Niestety, nawet niewielkie niedobory biotyny mogą być powodem wypadania włosów. Ponadto zapobiega ona łojotokowi i łupieżowi. Witaminę B7 możemy z kolei znaleźć w soi, szpinaku, grejpfrutach, żółtkach jaj, owocach morza oraz w ryżu brązowym, a nawet w drożdżach piwowarskich.

Witamina C

Witamina C to kolejna ważna składowa, wpływająca na jakość naszych włosów. Pełni ona bardzo ważną rolę w syntezie kolagenu, poprawia krążenie w skórze głowy, a ponadto jest silnym przeciwutleniaczem. Co ciekawe, niedobór witaminy C nie ma bezpośredniego wpływu na wypadanie włosów, ale pośrednio przyczynia się do gorszego funkcjonowania cebulek włosa. Ponadto jej niedobór zaburza produkcję białek keratynowych, przez co włosy rozdwajają się, stają się łamliwe i suche. Witaminę C znajdziemy w czarnej porzeczce, jagodach, malinach, cytrusach, kiszonej kapuście, ale również w pietruszce, jarmuży czy szpinaku.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 to niezwykle ważny budulec wielu komórek w naszym organizmie. Odpowiadają one za odżywienie, nawilżenie oraz wzmocnienie włosów, ponadto mają istotny wpływ na prawidłową budowę zarówno łodygi, jak i mieszka włosowego. Doskonałymi źródłami kwasów omega-3 są przede wszystkim tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź czy tuńczyk), owoce morza, orzechy, migdały oraz oleje – rzepakowy, lniany i arachidowy.

Cynk, żelazo i miedź

Na koniec musimy również wspomnieć o najważniejszych mikroelementach, które odpowiadają za wzrost i kondycję naszych włosów. Ich niedobór może bowiem prowadzić do hiperkeratozy skóry. Może również dojść do wypadania włosów, zmiany ich struktury czy odbarwienia. Źródeł cynku, miedzi i żelaza jest bardzo wiele, dzięki czemu każdy z nas z łatwością znajdzie takie produkty, które z ogromną przyjemnością będzie spożywał. Poniżej podzieliliśmy je na trzy grupy:

  • Źródła cynku: ostrygi, kiełki pszenicy, sezam, nasiona dyni, orzeszki ziemne, jagnięcina i wołowina, gorzka czekolada, arbuz.
  • Źródła żelaza: wołowina, sardynki, gotowana fasola, soja, mak, kakao, soczewica, zielone warzywa, kasza jaglana.
  • Źródła miedzi: kakao, słonecznik, natka pietruszki, płatki owsiane, kasza gryczana, zielony groszek, orzechy włoskie, czekolada gorzka.
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top