Lekarz od włosów – dermatolog czy trycholog?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Coraz większa liczba Pacjentów w różnym wieku zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów oraz z łysieniem. Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny mogą być różne, najczęściej są to zaburzenia hormonalne,  choroby ogólnoustrojowe, czy też przyjmowanie niektórych leków, a w pewnych przypadkach stres i niezdrowy tryb życia. Aby zdiagnozować problem i rozpocząć jego leczenie, najlepiej skonsultować go z odpowiednim specjalistą. Wielu Pacjentów ma na tym etapie problem, gdyż nie wie który ze specjalistów to “lekarz od włosów” – dermatolog czy trycholog? Oto odpowiedź!

Kim jest trycholog?

Trycholog to stosunkowo nowa specjalizacja, zajmująca się fizjologią, budową i patologami skóry głowy i włosów. W trychologii można wyodrębnić trzy dziedziny:

  • Estetyczną – pełni funkcję diagnostyki przesiewowej oraz wspiera leczenie prowadzone przez lekarza, np. endokrynologa lub dermatologa.
  • Medyczną – diagnostyka, przy użyciu narzędzi tj. wideodermatoskop, sebumetr, czy też meksametr.
  • Kosmetyczną – działania pielęgnacyjne, mające na celu poprawić stan włosów i skóry głowy.

Trychologia choć z pozoru koncentruje się na włosach, to dziedzinę tę cechuje holistyczne podejście do terapii i diagnozy. Wielu trychologów w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu dietetyki, ziołolecznictwa, kosmetologii, chemii kosmetycznej, a nawet psychologii klinicznej (choroby psychodermatologiczne).

Czym zajmuje się trycholog?

Trycholog jest specjalistą (nie musi być lekarzem, najczęściej jest to kosmetolog lub fryzjer), zajmującym się diagnozą i profilaktyką problemów oraz schorzeń włosów i skóry głowy, a także niwelowaniem ich przy pomocy dostępnych preparatów pielęgnacyjnych, suplementów i zabiegów. W swojej pracy wykorzystuje wywiad z pacjentem, badanie przedmiotowe, diagnostykę obrazową, czy też niektóre formy naświetlań.

Który lekarz jest od włosów?

Choć trycholog bardzo często jest nazywany “lekarzem od włosów” trzeba wiedzieć, że tak naprawdę nim nie jest. Lekarz, który leczy choroby skóry głowy i włosów to dermatolog i nie nie musi on dodatkowo posiadać specjalizacji trychologicznej, ponieważ jego wiedza i doświadczenie wykraczają daleko poza trychologię. Nie oznacza to jednak, że wizyta u trychologa nie ma sensu. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie jest on lekarzem, a więc nie zdiagnozuje wielu chorób i problemów skórnych oraz nie wdroży żadnej z form farmakoterapii, zwłaszcza wymagającej zakupu leków na receptę.

Trycholog co prawda przeprowadzi badanie przedmiotowe stanu naszej skóry głowy i włosów, może on wykonać także trichoskopię, jednak nie zleci on leczenia, nie wystawi recepty ani skierowania. Jedyne co może zaoferować, to dobór właściwej pielęgnacji włosów i skóry głowy, czy też zabiegu. Oczywiście, doświadczony i wykwalifikowany trycholog może zdiagnozować niektóre choroby, jednak nie posiada kwalifikacji, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, czy też dalszą diagnostykę.

Kiedy udać się do trychologa, a kiedy do dermatologa?

Skoro trycholog nas nie wyleczy, to czy właściwie jest sens umawiać wizytę u trychologa? Czy może lepiej od razu udać się do dermatologa? Wszystko zależy od celu naszej wizyty.

Trycholog

Trycholog to dobry wybór dla osób, które chcą poprawić kondycję swoich włosów, dobrać odpowiednią pielęgnację lub skorzystać z zabiegów na skórę głowy i włosy. Zdarza się, że nasze włosy są zniszczone stylizacją lub farbowaniem, są przesuszone i łamliwe, bądź też oklapnięte i bez objętości. W takim wypadku najlepiej skorzystać z porady trychologa, gdyż problemy te da się rozwiązać metodami, którymi dysponuje trycholog, czyli  preparatami pielęgnacyjnymi czy też zabiegami na włosy.

Dermatolog

Dermatolog to “lekarz od włosów”, do którego powinni zgłosić się Pacjenci, u których pojawiły się problemy ze skórą głowy, nadmiernym wypadaniem włosów lub pierwszymi objawami łysienia. Do dermatologa udajemy się, gdy nasza skóra głowy przetłuszcza się, jest zaczerwieniona, swędzi lub piecze, pojawiają się wypryski lub rany, bądź też  borykamy się z łupieżem, czy nadmiernym łuszczeniem się naskórka.

Nie bagatelizujemy także nadmiernie wypadających włosów, gdyż może to być pierwszy objaw nie tylko łysienia, które wymaga leczenia, ale także objaw choroby ogólnoustrojowej (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy). Stąd też zawsze dermatolog powinien być specjalistą pierwszego wyboru, ponieważ jest on w stanie zdiagnozować problem, zlecić odpowiednie badania i ewentualne konsultacje u innych specjalistów oraz wdrożyć terapię lekami.

Z konsultacji dermatologa mogą skorzystać także Pacjenci w trakcie i po chemioterapii lub radioterapii. Warto wiedzieć, że leczenie wiąże się nie tylko z ryzykiem wypadania włosów, ale także problemami skórnymi tj. jak zaczerwienienie, przesuszenie, łuszczenie się, świąd, czy też trądzik. Choć nie zawsze da się zatrzymać efekty uboczne leczenia onkologicznego, to odpowiednio dobrana terapia pomoże je złagodzić i przyniesie ulgę do czasu, aż organizm powróci do normalnego stanu po zakończeniu leczenia.

Jak przygotować się przed pierwszą wizytą u trychologa lub dermatologa?

Przygotowanie do pierwszej wizyty u dermatologa lub trychologa wygląda podobnie. Dermatolog przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, stylu życia, nawyków, pielęgnacji, a także predyspozycji rodzinnych. Wszystkie te informacje mogą okazać się istotne do określenia przyczyny problemu.

Co ważne na 48 godzin przed wizytą nie należy myć głowy, gdyż potrzebny jest czas, aby gruczoły łojowe naszej skóry zaczęły pracować swoim naturalnym rytmem. Włosy i skóra głowy powinny bez kosmetyków, dlatego nie wolno nakładać odżywek lub innych preparatów do stylizacji.

W trakcie badania lekarz czy t z trycholog może zadać wiele różnorodnych pytań, które niekoniecznie będą związane ze skóry głowy i włosami. Przed wizytą warto przygotować informacje takie jak:

  • wyniki badań krwi (jeśli dostępne są nie starsze niż sprzed pół roku),
  • charakterystykę problemu (od kiedy trwa, czy się nasila),
  • występujące w rodzinie problemy zdrowotne i choroby przewlekłe,
  • przyjmowane leki i suplementy,
  • stosowana antykoncepcja,
  • stosowane zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki,
  • dieta i styl życia,
  • znieczulenia w ostatnim czasie.

Jak wygląda badanie skóry głowy i włosów?

Badanie skóry włosów i głowy, najczęściej odbywa się organoleptyczne i jest połączone z badaniem obrazowym. Lekarz może wykorzystać do niego wideodermatoskop lub dermatoskop. Czasami konieczne jest wykonanie trichogramu (polega ono na pobraniu 50-100 włosów, które następnie są zbadane pod mikroskopem) lub biopsji skóry głowy (pobranie wycinków). Warto wiedzieć, że badanie pod wideodermatoskopem jest na tyle dokładne, że sukcesywnie zastępuje konieczność wykonania trichogramu lub biopsji, które są badaniami inwazyjnymi.

Więcej o trichoskopii przeczytasz tutaj

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top