Łysienie na czubku głowy – jak leczyć?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Łysienie androgenowe, nazywane jest łysieniem typu męskiego, choć występuje także u kobiet .  Choroba ta nie jest groźna dla zdrowia, ale znacząco przyczynia się do pogorszenia samopoczucia i samooceny. Jest to najczęstsza przyczyna nadmiernej utraty włosów. Łysienie androgenowe można zahamować, ale ważna jest szybka diagnoza, określenie przyczyn oraz podjęcie odpowiedniej terapii. Ważne jest, aby pacjent umiał rozpoznać wczesne oznaki choroby oraz szybko udał się po pomoc do specjalisty.

Przyczyny łysienia androgenowego

Za pojawienie się choroby u kobiet i mężczyzn odpowiada testosteron, a raczej jego pochodna – dihydrotestosteron DHT. Odpowiada on za uszkodzenie meszków włosowych, w wyniku których z czasem mieszki zanikają. Nadmiar  androgenów u kobiet bardzo często ma związek z uwarunkowaniami genetycznymi, co z kolei może wpływać nie tylko na utratę włosów, ale także pojawienie się niechcianego zarostu na klatce piersiowej, brodzie i plecach.

Łysienie androgenowe u kobiet często występuje wraz z niektórymi chorobami:

  • PCOS – zespół policyctycznych jajników,
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • guzy i nowotwory jajników,
  • zespół Cushingua,
  • zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy,

Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów to palenie papierosów, niezdrowy styl życia, stres oksydacyjny oraz przyjmowanie niektórych leków.

Objawy łysienia androgenowego

Pomimo, że łysienie androgenowe wywołane jest tym samym czynnikiem, przyjmuje inny przebieg i postać u kobiet i mężczyzn. Różnice występują w miejscu utraty włosów, intensywności oraz wieku, w którym pojawia się łysienie.

Łysienie u kobiet

U kobiet pierwszym objawem jest zazwyczaj widoczne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy. Najbardziej widoczny jest poszerzający się przedziałek linii włosów. Schorzenie zazwyczaj nie zmienia linii włosów na czole, rozpoczynając się od środkowej części głowy. U kobiet łysienie androgenowe nie prowadzi do całkowitej utraty włosów.

Łysienie u mężczyzn

U mężczyzn pierwsze objawy mogą pojawić się zaraz po okresie dojrzewania nasilając się z wiekiem. Utrata włosów ma charakterystyczny przebieg, rozpoczynający się od okolic czoła i skroni, powodując tzw. zakola. Następnie włosy zaczynają wypadać na czubku głowy. W przeciwieństwie do łysienia androgenowego kobiet, u mężczyzn może ono doprowadzić do całkowitej utraty włosów.

Leczenie łysienia androgenowego – przeszczep włosów metoda FUE manulane.

Metoda FUE jest jedną z najnowocześniejszych metod transplantacji włosów. Jest także polecana w przypadku przeszczepu brwi i zarostu. Jest małoinwazyjna oraz pozwala uniknąć kłopotliwych i nieestetycznych blizn. Efekt uzyskany metodą FUE jest naturalny i trwały.

FUE jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet i mężczyzn do wyrównania i zagęszczenia linii brwi i zarostu. Dzięki tej metodzie możliwe jest trwałe odzyskanie utraconych włosów po wypadku, radio- i chemioterapii, choroby oraz łysienia (np. androgenowego). Metoda może być wykorzystana w każdym miejscu na ciele. Najczęściej wybieranymi obszarami jest głowa, brwi i zarost.

Jak przebiega przeszczep włosów metodą FUE manualne?

Metoda FUE pozwala zagęścić i zrekonstruować linię włosów na głowie, brodzie i brwiach. Dzięki zabiegowi można odzyskać utracone z różnych przyczyn (w wyniku wypadku, chorób, leczenia i łysienia) włosy. Przed zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna. W jej trakcie przeprowadzany jest wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Zlecane są także niezbędne badania, konieczne do wykonania przed zabiegiem.

W metodzie manualnej FUE pobiera się pojedyncze jednostki włosów, by następnie wszczepić je w miejsca biorcze (czyli w obszary pozbawione włosów). Potrzebne jest specjalne narzędzie do pobrania mieszków włosowych. Narzędziem wykonuje się nakłucie, a następnie wyjmuje jednostkę włosów. Ślady powstałe podczas wyjmowania mieszków włosowych zazwyczaj goją się w kilka dni, nie pozostawiając blizn.

Zebrane jednostki są liczone, badane oraz selekcjonowane pod mikroskopem. Do przeszczepu trafiają jedynie najlepsze jednostki, które są następnie wszczepiane w przygotowany obszar biorczy (np. zarost, brwi lub skóra głowy).

Zalecenia przed i po przeszczepie włosów

Przed przeszczepem włosów konieczne jest:

  • Wykonanie zleconych badań (przeważnie na 7 dni przed zabiegiem).
  • Niespożywanie alkoholu (przez 7 dni przed zabiegiem).
  • Nieprzyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, rozrzedzających krew, np. aspiryna, ibuprofen (przez 10 dni przez zabiegiem),
  • Odstawienie leków miejscowych i doustnych (na czas zalecony przez lekarza),
  • Umycie głowy i założenie wygodnego stroju (w dzień zabiegu).

Po przeszczepie włosów:

  • Przez 5 dni po zabiegu należy systematycznie pielęgnować i spryskiwać skórę według zaleceń lekarza, unikać ekspozycji na promienie słoneczne oraz nadmiernego wysiłku.
  • W kolejnych 14 dniach można myć głowę delikatnym, zaleconym przez lekarza preparatem.
  • W niskim stopniu po 14 dniach od zabiegu można zacząć wracać do lekkiej aktywności fizycznej (np. spacerów).
  • Nie powinno się także stosować produktów do stylizacji oraz odżywek.
Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top