Co zamiast tupecika? Alternatywa dla peruki

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Codzienne nakładanie tupecika i peruki bywa męczące. Niestety, nie zawsze możemy z nich zrezygnować, zwłaszcza w przypadku peruki, która maskuje ubytek włosów na całej głowie. Tupecik jednak stosuje się miejscowo, na niewielkich obszarach, co stwarza szersze możliwości dla zastosowania alternatywy. Jedną z alternatyw dla tupecika jest przeszczep włosów. Dziś nieco przybliżymy temat tupetów i peruk, a także odpowiemy, dlaczego warto przeszczepić włosy?

Co to jest tupecik i czym różni się od peruki?

Tupeciki są stosowane przez osoby, które chcą ukryć brak włosów lub nadać im objętości. Z uwagi na to, że tupet jest jedynie uzupełnieniem, musi on być dobrany do aktualnego koloru włosów, a także posiadać odpowiednią wielkość — dobraną do obszaru pozbawionego owłosienia.

Tupet i peruka różnią się między sobą głównie konstrukcją i przeznaczeniem. Peruki mają formę czepka, do którego przytwierdzone są włosy naturalne lub syntetyczne. Z uwagi na swoją budowę peruka pokrywa “włosami” całą powierzchnię głowy. Stąd jest to rozwiązanie dla osób, które albo w ogóle nie posiadają włosów, albo posiadają bardzo duże ubytki.

Tupecik z kolei nie pokrywa całego obszaru głowy. Jest mocowany do zdrowych włosów i osłania jedynie tę część, która jest ich pozbawiona. Stąd najczęściej jest to czubek głowy lub okolice przedziałka. Podobnie jak w przypadku peruki, do wyboru mamy tapety z włosia naturalnego lub syntetycznego.

Zarówno noszenie peruki, jak i tupecika wymaga nabycia wprawy i poprawnej techniki zakładania. Niektóre rodzaje peruk wymagają użycia kleju, tupecik zaś przytwierdza się do zdrowych włosów za pomocą specjalnych spinek, które zazwyczaj są jego częścią.

Kilka słów o historii tupecików i peruk

Peruki można było spotkać już w czasach starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Wykonywano je wtedy z włókien naturalnych, takich jak len i jedwab. Były również popularne w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie stanowiły symbol statusu społecznego. Egipcjanie i Grecy często nosili peruki, aby ukryć łysinę i poprawić swój ogólny wygląd.

W średniowieczu peruki wykonywano w Europie i uważano je za przejaw luksusu. Wzory i techniki produkcji były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Były one również popularne w Azji, gdzie szczególnie cenione były jedwabne peruki z Chin i Japonii. W XVII i XVIII wieku tupeciki były najczęściej noszone przez damy dworu i arystokrację. Były również noszone jako dodatek do kostiumów teatralnych i karnawałowych.

Co ciekawe w XX wieku, tupeciki i peruki odnalazły się także  w różnych subkulturach muzycznych, takich jak Punk i New Romantic. W latach 80. i 90. tupeciki były używane głównie przez osoby, które chciały ukryć braki włosów w wybranych obszarach głowy, a także nadać swoim włosom dodatkowej objętości i tekstury. Obecnie, tupeciki są nadal bardzo popularną metodą uzupełniania włosów utraconych na skutek łysienia, czy też wypadku.

Czym zastąpić tupecik?

O ile w przypadku peruki, która często kamufluje brak owłosienia w obszarze całej skóry głowy, ciężko o równie dobrą alternatywę, tak w przypadku tupecików możemy skutecznie i naturalnie zastąpić je… własnymi włosami!

Tupeciki zazwyczaj kamufluje efekty łysienia androgenowego u Panów, które objawia się zakolami i utratą włosów na czubku głowy. U Pań objawia się ono zaś przerzedzeniem włosów na całej powierzchni głowy, jednak jest ono szczególnie zauważalne w obszarze przedziałka, który znacząco się poszerza.  W takim wypadku, alternatywą dla tupeta może być przeszczep włosów, który przyniesie trwały i bardzo naturalny efekt, bez konieczności codziennego zakładania tupecika.

Przeszczep włosów  to zabieg, który polega na pobraniu mieszków włosowych z obszaru potylicy, a następnie wszczepieniu ich w obszar pozbawiony włosów. Do przeszczepu wybiera się włosy znajdujące się w obszarze potylicy, gdyż są one odporne na działanie androgenów — hormonów odpowiedzialnych za łysienie androgenowe. Dzięki temu Pacjent ma pewność, że przeszczepione włosy pozostaną z nim na zawsze, a efekt przeszczepu będzie trwały.

Dlaczego warto wybrać przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to metoda, dzięki której Pacjenci trwale odzyskują włosy. Efekt jest naturalny, a sam zabieg nie jest inwazyjny i niesie za sobą znikome ryzyko powikłań. Pacjent jeszcze tego samego dnia wychodzi do domu, gdzie spokojnie może poddać się rekonwalescencji. Po przeszczepie nie pozostają blizny, a włosy w obszarze biorczym ( obszar, z którego pobrano włosy) wyglądają tak samo jak przed zabiegiem. Przeszczepione włosy wyglądają naturalnie i niczym nie różnią się od sąsiadujących włosów.

Pacjent zaś raz na zawsze może pożegnać się z tupecikami, czy też innymi metodami, które miały zamaskować brak włosów.

 

Więcej o przeszczepie włosów przeczytasz w:

FUE manualne

Czy przeszczep włosów jest trwały?

Czy przeszczep włosów może się nie przyjąć?

Opinie o przeszczepie włosów

Ile kosztuje przeszczep włosów?

Cena przeszczepu włosów zależy od wybranej metody (FUE manualne lub FUE robotyczne), a także liczby przeszczepianych włosów. Stąd też zawsze jest ona ustalana indywidualnie. Koszty transplantacji metodą manualną zaczynają się od już od 9 500 zł, zaś w przypadku metody robotycznej cena rozpoczyna się od 17 000 zł. Przeszczepić można także brwi i zarost, koszt takiego przeszczepu wynosi od 8 000 zł.

Klinika Elite w Warszawie oferuje kompleksowe leczenie różnych typów łysienia. Nie tylko przeszczepiamy włosy, ale co ważne, obejmujemy Pacjenta opieką dermatologiczną. Należy pamiętać, że przeszczep nie leczy, lecz niweluje objawy łysienia.  Stąd każdy, kto boryka się z nadmierną utratą włosów i łysieniem powinien wcześniej skonsultować ten problem z dermatologiem, w celu wdrożenia odpowiedniej terapii, która uzupełni trwały efekt przeszczepu.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
4 na podstawie 1 opinii

1 opinia na temat “Co zamiast tupecika? Alternatywa dla peruki”

  1. O, tupeciki! Kto by pomyślał, że jeszcze w XXI wieku są na topie 😉 … Ale serio, alternatywy dla peruk to strzał w dziesiątkę! Koniec z sytuacjami, kiedy wiatr robi nam z włosami, co chce. Dzięki nowoczesnym systemom włosów, można się cieszyć fryzurą, która trzyma się na miejscu, nawet przy największej wichurze.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top