Łysienie – rodzaje i przyczyny łysienia
Zapoznaj się z naszą ofertą
Czym jest łysienie?
Łysienie to stan chorobowy powodujący postępujący zanik wytwarzania włosów w mieszków włosowym. Włosy reagują na zachwianie prawidłowej równowagi w organizmie, dlatego ich utrata jest sygnałem ostrzegawczym mówiącym, że dzieje się coś złego. Warto jednak wiedzieć, że wypadanie włosów niekoniecznie musi oznaczać łysienie. Człowiek codziennie traci od 50 do nawet 100 włosów. Jest to normalny cykl ich wzrostu i nie powinien budzić większych obaw. Do łysienia dochodzi dopiero wtedy, gdy proces produkcji w mieszkach włosowych powoli zanika. Wtedy włos staje się coraz słabszy i cieńszy, z czasem wypada. Na jego miejsce nie pojawia się jednak kolejny włos. W przypadku obserwacji przerzedzania się włosów, warto umówić się na konsultację do trychologa, który zaleci odpowiednią terapię.
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!
Jakie są przyczyny łysienia?
Do głównym przyczyn nadmiernego wypadania włosów i łysienia należą:
Jakie są efekty zabiegu frakcyjnego mikronakłuwania skóry?
- Choroby
nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez niektóre choroby (m.in. anemię, zaburzenia hormonalne, schorzenia skóry głowy, problemy z prawidłowym funkcjonowaniem hormonu tarczycy
- Nieprawidłowa dieta
mieszki włosowe potrzebują odpowiedniej porcji białka i niektórych pierwiastków (przede wszystkim cynk i miedź). Niskokaloryczna dieta może prowadzić do ich osłabienia i zahamowania cyklu wzrostu włosów. U kobiet zagrożeniem dla włosów jest także niedobór żelaza w diecie,
- Przyjmowanie niektórych leków
- Uwarunkowania genetyczne
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!
Jakie są rodzaje łysienia?
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów uzależnione są od wielu czynników. Stąd wyróżniono różne rodzaje łysienia:
Łysienie androgenowe u mężczyzn jest jednym z częstszych typów problemu z włosami. Jego charakterystyczną cechą jest stopniowa utrata włosów od skroni. U osoby dotkniętej dolegliwością pojawiają się niewielkie zakola na czubku głowy. Z czasem coraz bardziej się pogłębiają aż pozostaje jedynie wąski pasek włosów po bokach i z tyłu głowy. Przyczyną łysienia androgenowego jest zbyt duża produkcja dihydrotestosteronu (jest to jedna z pochodnych testosteronu). Zbyt duża ilość DHT powoduje powolny zanik mieszków włosowych. Włosy znajdujące się na pasie wokół głowy nie posiadają receptorów wrażliwych na DHT, dlatego ich mieszki nie zanikają.
Leczenie łysienia androgenowego typu męskiego polega na podawaniu substancji, które hamują wzmożoną aktywność enzymu α-reduktazy (enzym ten przekształca testosteronu w DHT). Kolejną metodą jest przeszczep włosów z pozostałego pasa na obszar, w którym one zanikły.
Łysienie androgenowe u kobiet pojawia się znacznie rzadziej niż u mężczyzn. Jego przyczyną jest zbyt duże stężenie męskich hormonów lub zbyt niskie stężenie hormonów żeńskich. Wskutek zachwiań hormonalnych dochodzi do utraty włosów w okolicy ciemieniowej i czołowej. Wokół skroni i w linii czoła pozostaje jednak pasek włosów o szerokości około 2 cm.
Łysienie plackowate polega na utracie włosów w niektórych miejscach, co widoczne jest w postaci „łysych placków” na głowie. Z upływem czasu może dojść nawet do całkowitej utraty włosów. Bezpośrednie przyczyny łysienia plackowatego nie są jeszcze znane.
Do łysienia może dojść u kobiet w okresie menopauzy, gdy następuje gwałtowny spadek estrogenów. Estrogeny przyspieszają cykl wzrostu włosy, ich spadek powoduje wzrost androgenów, które mogą powodować szybkie wypadanie włosów.
Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do przeczytania artykułu leczenie łysienia menopauzalnego.
Czasami pojawia się łysienie poporodowe – w około 3-6 miesięcy od porodu. Organizm samoistnie reguluje wtedy poziom hormonów zaburzony w czasie ciąży. Nadmiar estrogenów w ciąży hamuje fazę obumierania włosów. Po porodzie włosy te wypadają, ale po kilku miesiącach stan powraca do normy, a włosy normalnie odrastają.
Do niespodziewanej utraty włosów może dojść pod wpływem nadmiernego i długotrwałego stresu. Pojawiają się wtedy nieregularne ogniska skóry bez włosów. Poznaj szczegóły czytając artykuł leczenie łysienia psychogennego.
Leki przeciwko nowotworom niszczą komórki DNA. Efektem ubocznym chemioterapii jest zniszczenie macierzy włosów. Ich mieszki osłaniają się, włosy stają się cieńsze i wypadają.
Poszczególne typy łysienia leczy się w inny sposób, dlatego bardzo ważna jest diagnoza i ustalenie, dlaczego włosy nadmiernie wypadają. Dermatolog przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat jego ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków i zdarzeń medycznych (operacje, zabiegi, znieczulenia). W przypadku kobiet znaczenie ma także poród, karmienie piersią lub okres przekwitania. Dla cyklu wzrostu włosa duże znaczenie ma także dieta bogata w potrzebne składniki odżywcze, kondycja (przemęczenie, bóle stawów, przewlekły stres). Lekarz może zalecić ponadto badania krwi (w celu wykluczenia anemii i niedoboru pierwiastków), badania poziomu hormonów tarczycy oraz ocenić stan skóry głowy i mieszków włosowych. Na podstawie zebranych informacji, dermatolog diagnozuje przyczynę łysienia i dobiera sposób leczenia.
Jak sprawdzić czy mnie dotyczy łysienie androgenowe?
Utrata włosów przebiega według wzorca – skali Hamiltona – Norwooda. Jeśli jesteś w stanie przypisać do siebie któryś ze wzorców i obserwujesz przewlekłe wypadanie włosów, a w rodzinie ojciec lub dziadek cierpiał na problem łysienia można uznać, że problem będzie dotyczył również Ciebie. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, aby ustalić przebieg leczenia.
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!
Budowa i wzrost włosa
Włosy składają się z:
Jakie są efekty zabiegu frakcyjnego mikronakłuwania skóry?
- łodygi,
- korzenia,
- mieszka włosowego.
Za wzrost włosa odpowiada mieszek, który znajduje się w środkowej warstwie skóry (skórze właściwej). Unaczyniona brodawka zapewnia zaopatrywanie mieszka w krew ze składnikami odżywczymi. Mieszki włosowe zaczynają się wytwarzać już w około 60 dniu życia płodowego.
U dorosłego liczba włosów na głowie waha się w granicach od 85 do nawet 140 tys. Rosną one w trzech różnych fazach, a cykl ich wzrostu powtarza się wiele razy w ciągu życia. Cykle w sąsiadujących ze sobą mieszkach włosowych odbywają się w różnym czasie. Dzięki temu owłosienie u zdrowego człowieka pojawia się na głowie regularnie, a proces naturalnego wypadania włosów, które przeszły już wszystkie cykle rozwoju nie jest widoczny (gdyby cykle odbywały się równocześnie człowiek okresowo byłby łysy). Zjawisko to określa się terminem asynchronicznej produkcji włosów.
Cykl wzrostu włosa
Cykl wzrostu włosa składa się z 3 faz. Są to:
1. Faza anagenu (wzrostu)
W tej fazie następuje aktywny wzrost włosa w mieszku włosowym wskutek intensywnego podziału komórek macierzystych. Czas trwania tej fazy może sięgać od 2 do 7 lat (w zależności od uwarunkowań genetycznych). U zdrowego człowieka (nie mającego problemu z łysieniem) około 90% włosów występujących na skórze głowy powinno znajdować się w fazie wzrostu.
2. Faza katagenu (zaniku)
Faza zaniku powinna trwać około 14-21 dni. W korzeniu włosa dochodzi do przebudowy, zaniknięcia macierzy i wypchnięcia włosa na powierzchnię skóry. W normalnych warunkach około 3% włosów na skórze głowy powinno się znajdować w fazie katagenu.
3. Faza telogenu (spoczynku, wypadania)
Włos całkowicie rogowacieje, dlatego nie przeprowadza żadnych przemian materii. Faza ta trwa od około 30 do 90 dni. Cebulka staje się wtedy coraz cieńsza. Włos w końcu wypada podczas szczotkowania lub mycia (gdy to nie nastąpi, jest wypychany przez nowo rosnący włos). Około 13% na skórze głowy powinno znajdować się w fazie telogenu.
Czy zastanawiasz się
nad przeszczepem włosów?
Umów się na darmowe konsultacje i dowiedz się
czy zabieg jest dla Ciebie
Znaczenie cyklu wzrostu włosa
Fazy cyklu włosa mają duże znaczenie przy diagnozowaniu problemów z łysieniem i doborze metody ich leczenia. Około 90% włosów na skórze głowy powinno znajdować się w gazie anagenu, dlatego na dobę nie powinno wypadać więcej niż 50-100 włosów. Większa utrata jest sygnałem ostrzegawczym – może oznaczać początki problemu z łysieniem, chorobę czy poważny niedobór składników odżywczych biorących udział w budowie włosów (m.in. białka, cynku, miedzi, żelaza).