Łysienie menopauzalne

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Menopauza to okres licznych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Spadek poziomu estrogenów, przy jednoczesnym zachwianiu równowagi pomiędzy ich poziomem, a poziomem androgenów, odbija się na jakości życia wielu Pań. Ponieważ do głosu dochodzą androgeny, zmiany te dotykają także włosów.

Pod wpływem nadmiernej aktywności androgenów włosy mogą stać się słabsze i cieńsze, wypadać, a w niektórych przypadkach dochodzi także do łysienia androgenowego. Należy jednak pamiętać, że do nadmiernego osłabienia i wypadania włosów mogą przyczynić się nie tylko hormony, ale także przyjmowane leki na częste w tym wieku, choroby ogólnoustrojowe, a także inne zaburzenia endykronologiczne.

leczenie łysienia menopauzalnego

Działanie hormonów znacząco destabilizuje nie tylko cały organizm, ale także psychikę. Przy wszystkich dolegliwościach tego okresu, utrata włosów – jednego z atrybutów kobiecości – dostarcza dodatkowych frustracji i demotywuje. Jak sobie poradzić w tym trudnym okresie? Czy każda z Pań musi obawiać się łysienia menopauzalnego? Co zrobić, gdy włosy zaczną nadmiernie wypadać? Jak leczyć łysienie menopauzalne? Zapraszamy do lektury.

Menopauza objawy i wiek

Okres menopauzy przypada między 45 –55 rokiem życia. Menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez 12 kolejnych miesięcy nie nastąpiła kolejna, przy czym nie stwierdzono żadnych patologicznych przyczyn tego stanu. Warto podkreślić, że menopauza to efekt zmian, które zaczynają się wcześniej – mniej więcej 5-6 lat. Przez ten czas trwa powolne wygasanie produkcji estrogenu w jajnikach. Okres ten określa się jako premenopauzę. Sama menopauza zazwyczaj występuje między 50 a 51 rokiem życia, choć należy pamiętać, że nie jest to reguła, gdyż każdy organizm jest inny.

W okresie premenopauzy, jak i w trakcie menopauzy oraz po jej zakończeniu, kobiety odczuwają wiele dolegliwości, które nigdy wcześniej im nie towarzyszyły. Pierwszy, zauważalny objaw to zaburzenia cyklu miesiączkowego, pojawiają się także uderzenia gorąca i mocne poty (zwłaszcza nocą), zaburzenia snu, nerwowość, przygnębienie, depresja, zawroty i bóle głowy, kołatania serca, bóle stawowo – mięśniowe, ogólne osłabienia, bardzo często występują także dolegliwości ze strony układu moczowo – płciowego oraz zaburzenia libido.

Po menopauzie można zaobserwować także zmiany w tkance łącznej, objawiające się ścieńczeniem skóry, zaburzeniem aktywności gruczołów potowych i łojowych, a także wypadaniem włosów, może także pojawić się osteoporoza.

Menopauza i wypadanie włosów

Menopauza to czas, kiedy zmienia się poziom, a także stosunek dwóch kluczowych dla naszych włosów hormonów – estrogenu i testosteronu. Fizjologicznie, już w okresie przed menopauzą u kobiet obniża się stężenie estrogenu we krwi wraz z naturalnym wzrostem stężenia androgenów, co w efekcie menopauza może przyczynić się do wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet.

Istnieją dowody na to, że estrogen reguluje szlak receptora w brodawce skórnej i przejście włosa z fazy telogenu do anagenu. Estrogeny zmniejszają tempo wzrostu włosów, ale jednocześnie przedłużają czas trwania fazy wzrostu włosa wzrostu i prawdopodobnie skracają fazę spoczynku. Z kolei pochodzący z testosteronu dihydtrotestosteron (DHT) jest hormonem najsilniej działającym na mieszki włosowe (jest 2,5-krotnie silniejszy niż testosteron). Osłabia mieszki włosowe i prowadzi do wypadania włosów.

Podczas menopauzy spada poziom zarówno testosteronu i estrogenu, jednak testosteronu jest zaledwie o 1/3 mniej niż przed menopauzą. Stąd powstaje duża dysproporcja – brakuje estrogenu, który dobrze wpływa na nasze włosy i cykl jego wzrostu, zaś więcej jest hormonu, który osłabia nasze mieszki włosowe i prowadzi do ich nadmiernej utarty. U niektórych kobiet w okresie menopauzalnym stwierdza się wzrost stężenia wolnego testosteronu przekraczający 1,5–2,5 razy normę.

Androgenowa utrata włosów u kobiet zwykle objawia się przerzedzeniem włosów, głównie w części centralnej i czołowej, a niekiedy także w części ciemieniowej i potylicznej.

Należy jednak podkreślić, że łysienie androgenowe w trakcie menopauzy, może być również spowodowane występującymi chorobami oraz przyjmowanymi lekami.

Czy łysienie menopauzalne można leczyć?

Nadmierna utrata włosów w podczas menopauzy nie musi być nieodwracalna, co więcej nie zawsze przybierze postać łysienia androgenowego, może być stanem przejściowym spowodowanym np. przyjmowaniem leków. Co ważne, nie wszystkie Panie doświadczają przykrych skutków oddziaływania androgenów na mieszki włosowe.

Łysienie menopauzalne można leczyć, stosując zarówno terapię hormonalną, zmniejszająca poziom androgenów, jak i terapię miejscową w postaci preparatów do wmasowywania w skórę głowy. W przypadku leczenia łysienia menopauzalnego poleca się także zabiegi medycyny estetycznej, zwłaszcza mezoterapię igłową lub mezoterapię osoczem bogatopłytkowym. W bardzo trudnych przypadkach, gdy wszystkie z wymienionych metod nie przyniosą rezultatów, stosuje się przeszczepy włosów.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top