Olej arachidowy pozyskuje się z popularnych orzeszków ziemnych. Po tłoczeniu na zimno ma żółty kolor i bardzo intensywny orzechowy zapach. Zawiera on wiele witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych (oleinowy, linolowy, stearynowy, palmitynowy i arachidowy). Nie powinien jednak być stosowany przez osoby ze skórą alergiczną i wrażliwą.
Spis treści
Właściwości oleju arachidowego
Olej arachidowy ma znakomite właściwości nawilżające i natłuszczające. Zawarte w nim minerały i witaminy odżywiają i regenerują włosy oraz skórę. Wykorzystuje się go także w medycynie naturalnej, np. w leczeniu i profilaktyce chorób takich jak: łuszczyca, egzema i łupież. Witaminy A i E przywracają skórze gładkość i koloryt oraz spowalniają procesy starzeniowe skóry. Produkt działa łagodząco na podrażnienia, w szczególności na te związane z łuszczeniem się naskórka. Dobrze sprawdza się także do zgrubiałej i bardzo suchej skóry oraz do łagodzenia podrażnień po opalaniu.
Zastosowanie oleju arachidowego
Produkt doskonale nawilża i zmiękcza skórę, zapewniając przy tym idealny poślizg, dlatego chętnie wykorzystuje się go do masażu ciała. Może być stosowany w olejkach do pielęgnacji ciała i kąpieli. Dodany do mydła sprawia, że uzyskuje ono odpowiedni połysk i plastyczność. Stosuje się go także do produkcji niektórych leków.
Olej arachidowy stosowany samodzielnie w naturalnej postaci, także się świetnie sprawdza i daje widoczne efekty. Niweluje podrażnienia spowodowane promieniami słonecznymi oraz mrozem. Przez znakomite właściwości nawilżające warto smarować nim spierzchnięte dłonie i łokcie.
Olej arachidowy w pielęgnacji włosów
Olej arachidowy ma właściwości nawilżające, dlatego doskonale regeneruje suche i zniszczone włosy. Często jest stosowany do olejowania włosów. Chroni włosy przed rozdwajającymi się końcówkami. Nałożony na świeżo umyte włosy chroni je przed wysoką temperaturą, jaką mogą być poddawane w trakcie suszenia i stylizacji.
Olej arachidowy do olejowania warto przed nałożeniem lekko podgrzać, a następnie pozostawić na kilka godzin na włosach. Po zastosowaniu należy dokładnie umyć głowę, ponieważ może on obciążać włosy, zwłaszcza te przetłuszczające się. Dodatkową zaletą oleju docenianą przez włosomaniaczki są jego właściwości zapobiegania i leczenia łupieżu. Właściwości natłuszczające i nawilżające pomagają w walce z łuszczycą na głowie. Po zastosowaniu włosy są silnie odżywione i nabłyszczone. Warto dodawać go do samodzielnie wykonanych peelingów do ciała oraz domowych maseczek do włosów.
Właściwości zdrowotne oleju arachidowego
Dzięki zawartemu w oleju kwasie oleinowym, produkt pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia. Pomaga obniżać cholesterol i poziom trójglicerydów oraz zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób serca. Olej pomaga także w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Olejek z orzeszków ziemnych powoduje zwiększenie produkcji insuliny przez trzustkę. Można zauważyć także zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz działanie antynowotworowe. Codziennie spożywanie pomaga zapobiegać zaparciom.
Olej z orzeszków arachidowych, podobnie jak inne zimnotłoczone oleje, nie powinien być stosowany do smażenia. Można go za to dodawać do sosów, sałatek, majonezów domowych lub dressingów. Jest to bardzo wyrazisty składnik o intensywnym zapachu, który dla niektórych może być drażniący.
Czy olej arachidowy może uczulać?
Jedną z najsilniejszych i najczęstszych alergii jest alergia na orzeszki ziemne. Najgroźniejsza jest przyjęta doustnie. W orzeszkach ziemnych alergenami są białka, dlatego rafinowany olej arachidowy nie alergizuje, ponieważ usunięte z niego zostały wszystkie białka. Niebezpieczny jest olej tłoczony na zimno, w którym mogą znajdować się niewielkie pozostałości białek. Dla osób uczulonych, nawet tak niewielkie stężenie może wywołać silną reakcję alergiczną.