Siwienie włosów to naturalny proces, który w głównej mierze związany jest z wiekiem. Zdarza się jednak, że pojawia się on przedwcześnie. Co za tym stoi? Odpowiedzialne mogą być za to geny, styl życia, zaburzenia funkcjonowania tarczycy oraz niedobór witamin i innych substancji odżywczych. Dobra informacja jest taka, że w niektórych przypadkach możemy przeciwdziałać przedwczesnemu siwieniu lub je skutecznie spowolnić!
Za kolor włosów odpowiadają bowiem melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę – naturalny barwnik. Niestety z czasem melanocyty ulegają fizjologicznym procesom starzenia i coraz gorzej pełnią swoją funkcję. Włosy, które zostają pozbawione tego barwnika, zaczynają przyjmować siwy kolor, który przypomina barwę włókna, z których są zbudowane. Najczęściej możemy zatem wyróżnić dwa rodzaje siwienia – to fizjologiczne, związane z postępującym starzeniem się organizmu (rozpoczyna się zazwyczaj po 30. roku życia) oraz przedwczesne, które występuje u osób młodszych, a w skrajnych przypadkach nawet u dzieci.
Spis treści
Jakie są przyczyny siwienia w młodym wieku?
Zanim zajmiemy się bezpośrednimi przyczynami siwienia w młodym wieku, pokrótce określmy, co w ogóle oznacza „młody wiek”? Dla wielu osób bowiem każdy wiek, przynajmniej do 50. roku życia będzie zdecydowanie zbyt wczesnym momentem na siwienie. Niestety rozpoczyna się ono znacznie wcześniej, ponieważ w przypadku rasy białej występuje regularnie już po 30. roku życia. Nieco dłużej ciemnymi włosami mogą pocieszyć się Azjaci i Afroamerykanie.
Dlaczego jednak już w tak młodym wieku siwiejemy? Mechanizm przedwczesnego siwienia włosów (przed 30. rokiem życia) opiera się na działaniu reaktywnych form tlenu, czyli dobrze nam znanych wolnych rodników. Jeśli ich aktywność nie zostanie odpowiednio dobrze zrekompensowana przez związki przeciwutleniające, to niestety dojdzie do uszkodzenia wspomnianych wcześniej melanocytów, co skutkuje siwieniem. Duży wpływ na takie działania może mieć również:
- palenie papierosów
- choroby układu krążenia i osteoporozę (w tym przypadku wyniki badań są niespójne, jednak warto zbadać się pod tym kątem)
- ciągły stres
- predyspozycje genetyczne
- niedobory witaminy B12 i niedokrwistość
- niedoczynność tarczycy
- niedobór miedzi, kwasu foliowego i żelaza
- bielactwo
- atopowe zapalenie skóry
- progeria (przedwczesne zaburzenia starzenia)
- przyjmowanie niektórych leków, głównie chemioterapeutycznych i przeciwmalarycznych.
Jakie badania wykonać, gdy przedwcześnie pojawiają się siwe włosy?
W przypadku przedwczesnego siwienia włosów warto wykonać wszelkie podstawowe badania, czyli morfologię, a także sprawdzić poziom przede wszystkim witaminy B12, kwasu foliowego oraz hormonów tarczycy. Dzięki owym badaniom będziemy mogli ocenić czy na proces siwienia mają wpływ schorzenia związane z niedoborem pewnych składników. Nawet jeśli okaże się, że przyczyna leży gdzieś indziej, to dokładne badania mogą uchronić nas przed innymi, często poważniejszymi chorobami.
Jak zapobiec siwieniu w młodym wieku?
Siwienie włosów to proces, któremu na szczęście w wielu przypadkach możemy zapobiegać. Jeśli przyczyną jest przewlekła choroba, to bardzo ważne, by jak najszybciej ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie. By w młodym wieku nie zaczęły się pojawiać siwe włosy, warto również wprowadzić zdrowy tryb życia. Co przez to rozumiemy? Przede wszystkim zredukujmy poziom stresu, który wpływa negatywnie nie tylko na włosy, ale i cały organizm, zacznijmy żyć aktywnie, wprowadźmy do naszego trybu życia jazdę na rowerze, pływanie, bieganie, a przynajmniej częste i długie spacery. Ponadto zadbajmy o zdrowy sen oraz rozpocznijmy się zdrowo odżywiać.
Dieta, która będzie zdrowa i zapobiegnie siwieniu w młodym wieku, powinna być skonstruowana w taki sposób, by dostarczać naszemu organizmowi witaminy i takie substancje odżywcze, jak biotyna, żelazo, kwas foliowy, jod i cynk. Wyeliminujmy z naszego codziennego menu produkty wysoko przetworzone, fast foody i tłuste potrawy. Zastąpmy je z kolei:
- warzywami, w których skład wejdą głównie szpinak, pomidory, jarmuż, brokuły, szparagi, pietruszka, groszek, fasola, kasze, soczewica czy ciecierzyca
- orzechami, migdałami i ziarnami słonecznika
- jajami
- pieczywem pełnoziarnistym
- rybami
- wołowiną, indykiem czy wątrobą wołową.
Jakie są sposoby na siwe włosy w młodym wieku?
Poza sposobami, które przeciwdziałają siwieniu w młodym wieku, by opóźnić proces siwienia, warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów. W tym celu, do mycia głowy wybierajmy szampony, które w swoim składzie zawierają wyciągi z naturalnych substancji, takich jak aloes, pokrzywa, czarna rzepa czy rumianek. Unikajmy z kolei takich szamponów, które zawierają glikol propylenowy, SLS, SLES, dietonoloaminę, czy też triethanolminę. W specjalistycznych sklepach i aptece znajdziemy również tzw. odsiwiacze, które stymulują włosy do produkcji melaniny.
Na siwe włosy mogą się także sprawdzić domowe sposoby. Doskonałą wcierką, jaką sami możemy wykonać, jest ta z oleju kokosowego lub oleju goździkowego. Taką substancję najlepiej wcierać w skórę głowy wieczorem, by zmyć dopiero rano następnego dnia. Taki zabieg powinniśmy przeprowadzić 1-2 razy w tygodniu. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o nasze włosy, to raz na jakiś czas możemy je spłukiwać naparem z szałwii, pokrzywy lub orzecha włoskiego.
Bardzo ciekawy artykuł o siwieniu włosów w młodym wieku! Zaskoczyło mnie, że siwienie może być spowodowane nie tylko genetyką, ale także niedoborem witamin, stresem czy chorobami tarczycy. Mam 28 lat i już zauważam kilka siwych włosów. Teraz wiem, że warto zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały oraz unikać stresu, by spowolnić ten proces.