Zakola to jedna z cech charakterystycznych łysienia typu męskiego, czyli łysienia androgenowego. U kobiet pojawienie się zakoli jest najczęściej spowodowane genami, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami lub niewłaściwą pielęgnacją. W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u dermatologa, który zlokalizuje przyczynę występowania zakoli i zaproponuje odpowiednią terapię.
Przyczyny zakoli u kobiet
Zakola u kobiet mogą być uwarunkowane wieloma czynnikami. Bardzo często są one związane z naszymi genetycznymi predyspozycjami i linią włosów, jaką odziedziczyliśmy po dziadkach i rodzicach. Stąd też są one widoczne już w okresie naszego dzieciństwa.
Przerzedzona linia włosów na skroniach u kobiet może być także objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych. Zakola pojawiają się w przypadku problemów z tarczycą, przy zespole policystycznych jajników (PCOS), w wyniku zmian hormonalnych wywołanych menopauzą, a także w przypadku cukrzycy oraz podczas przyjmowania niektórych leków tj. antybiotyki, sterydy, leki na cukrzycę, czy też na skutek chemioterapii.
Zdarza się, że zakola u kobiet pojawiają w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęściej są one efektem częstego stosowania preparatów do stylizacji, prostowania i kręcenia włosów, farbowania, a także błędów w codziennych zabiegach tj. mycie czy czesanie.
Łysienie androgenowe a zakola u kobiet
Łysienie androgenowe to nadmierna utrata włosów spowodowana wrodzoną wrażliwością mieszków włosowych na działanie, męskich hormonów – androgenów. W wyniku ich działania dochodzi do uszkodzenia i stopniowej miniaturyzacji mieszków włosów, co w efekcie skutkuje trwałą utratą włosów.
Łysienie androgenowe najczęściej występuje u mężczyzn, stąd też zwykło się je nazywać łysieniem typu męskiego. W przypadku mężczyzn objawia się ono pojawieniem się charakterystycznych zakoli, a w dalszym etapie także wypadaniem włosów na czubku głowy, a nawet całkowitą ich utratą.
U kobiet łysienie androgenowe występuje rzadziej i przyjmuje inny obraz. Przerzedzenie włosów występuje od czubka głowy, widoczna jest także poszerzająca się linia przedziałka oraz utrata gęstości na całej powierzchni głowy.
Jak leczyć zakola u kobiet?
W przypadku, gdy zakola nie są naszą cechą genetyczną, najwłaściwszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Nadmierna utrata włosów zawsze ma swoją przyczynę i tylko właściwa diagnoza specjalisty pomoże w odzyskaniu włosów.
Podczas wizyty u dermatologa zostanie zbadany stan naszej skóry głowy i włosów, lekarz zleci niezbędne badania laboratoryjne, a w niektórych przypadkach także konsultację innego specjalisty np. endokrynologa. Po kompleksowym rozpoznaniu problemu lekarz zaplanuje odpowiednią terapię.
Nigdy wcześniej nie sądziłam, że zakola u kobiet mogą być tak powszechnym problemem, aż sama zaczęłam je zauważać u siebie. Początkowo myślałam, że to chwilowe, ale z czasem zakola stawały się coraz bardziej widoczne. Zaczęłam szukać informacji na temat przyczyn i dostępnych metod leczenia. Okazało się, że może to wynikać z hormonów, stresu czy nawet niewłaściwej pielęgnacji. Dzięki temu dowiedziałam się, że istnieją skuteczne sposoby, które mogą pomóc zatrzymać ten proces. Myślę, że każda kobieta powinna być świadoma, że szybka reakcja ma ogromne znaczenie dla odzyskania pewności siebie.