Zakola u kobiet – przyczyny, leczenie

Zakola u kobiet
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Zakola to jedna z cech charakterystycznych łysienia typu męskiego, czyli łysienia androgenowego. U kobiet pojawienie się zakoli jest najczęściej spowodowane genami, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami lub niewłaściwą pielęgnacją. W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u dermatologa, który zlokalizuje  przyczynę występowania zakoli i zaproponuje odpowiednią terapię.

Przyczyny zakoli u kobiet

Zakola u kobiet mogą być uwarunkowane wieloma czynnikami. Bardzo często są one związane z naszymi genetycznymi predyspozycjami i linią włosów, jaką odziedziczyliśmy po dziadkach i rodzicach. Stąd też są one widoczne już w okresie naszego dzieciństwa.

Przerzedzona linia włosów na skroniach u kobiet może być także objawem choroby lub zaburzeń hormonalnych. Zakola pojawiają się w przypadku problemów z tarczycą, przy  zespole policystycznych jajników (PCOS), w wyniku zmian hormonalnych wywołanych menopauzą, a także w przypadku cukrzycy oraz podczas przyjmowania niektórych leków tj. antybiotyki, sterydy, leki na cukrzycę, czy też na skutek chemioterapii.

Zdarza się, że zakola u kobiet pojawiają w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Najczęściej są one efektem częstego stosowania preparatów do stylizacji, prostowania i kręcenia włosów,  farbowania, a także błędów w codziennych zabiegach tj. mycie czy czesanie.

Łysienie androgenowe a zakola u kobiet

Łysienie androgenowe to nadmierna utrata włosów spowodowana wrodzoną wrażliwością mieszków włosowych na działanie, męskich hormonów – androgenów. W wyniku ich działania dochodzi do uszkodzenia i stopniowej miniaturyzacji mieszków włosów, co w efekcie skutkuje trwałą utratą włosów.

Łysienie androgenowe najczęściej występuje u mężczyzn, stąd też zwykło się je nazywać łysieniem typu męskiego. W przypadku mężczyzn objawia się ono pojawieniem się charakterystycznych zakoli, a w dalszym etapie także wypadaniem włosów na czubku głowy, a nawet całkowitą ich utratą.

U kobiet łysienie androgenowe występuje rzadziej i przyjmuje inny obraz. Przerzedzenie włosów występuje od czubka głowy, widoczna jest także poszerzająca się linia przedziałka oraz utrata gęstości na całej powierzchni głowy.

Jak leczyć zakola u kobiet?

W przypadku, gdy zakola nie są naszą cechą genetyczną, najwłaściwszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa lub trychologa. Nadmierna utrata włosów zawsze ma swoją przyczynę i tylko właściwa diagnoza specjalisty pomoże w odzyskaniu włosów.

Zakola u kobiet

Podczas wizyty u dermatologa zostanie zbadany stan naszej skóry głowy i włosów, lekarz zleci niezbędne badania laboratoryjne, a w niektórych przypadkach także konsultację innego specjalisty np. endokrynologa. Po kompleksowym rozpoznaniu problemu lekarz zaplanuje odpowiednią terapię.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top