Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Domowe sposoby wzmacniające włosy to doskonała alternatywa dla sklepowych kosmetyków. Wiele z receptur  od lat cieszy się ogromną popularnością, ze względu na swoją skuteczność, a także łatwość przygotowania i ogólnodostępne składniki, które zazwyczaj znajdziemy w każdym domu.

W dzisiejszym wpisie przedstawimy jak skutecznie wzmocnić włosy domowymi metodami. Wybraliśmy receptury, które nie są skomplikowane w wykonaniu i zawierają składniki, które dostaniemy w każdym sklepie lub aptece.

 

Zioła wzmacniające włosy

Nasze babcie od pokoleń stosowały zioła zarówno w celach leczniczych, jak i pielęgnacyjnych, także w celu zagęszczenia i wzmocnienia włosów. Zioła można stosować na dwa sposoby – wewnętrznie i zewnętrznie.

Zioła na włosy stosujemy zewnętrznie w formie maseczek, wcierek i płukanek, zaś wewnętrznie w formie naparów do picia, czy też doustnych suplementów z wyciągiem jednego lub kompozycji kilku ziół.

Zioła pomagają regulować pracę gruczołów łojowych, wzmacniają mikrokrążenie skóry głowy, dostarczają ważnych składników budulcowych, a także dzięki zawartości antyoksydantów przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu włosów i skóry głowy.

 

Jakie zioła wzmacniają włosy?

Zioła, które świetnie wpływają na kondycję i wygląd naszych włosów to przede wszystkim skrzyp polny, pokrzywa, łopian, rumianek, szałwia, kozieradka, amla ( agrest indyjski), krokosz barwierski, mydlnica lekarska, czy też tatarak.

Do sporządzenia herbat i naparów można wykorzystać liście pokrzywy i skrzyp  polny, a także rumianek i siemię lniane. Zioła te sprawdzą się także, jako składnik płukanek, wcierek i maseczek. Należy pamiętać, że rumianek stosowany w tej formie może delikatnie rozjaśnić włosy.

Łopian, szałwię, kozieradka, amla, mydlnica lekarska, krokosz barwierski i tatarak, sprawdzą się z kolei w maseczkach, wcierkach i płukankach.

Pokrzywa na porost włosów

Pokrzywa to bardzo popularne i łatwo dostępne zioło. Jest dostępna w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością w przeróżnych formach – tabletek z ekstraktem z liści lub korzenia, soku, suszonych liści i herbat w torebkach. Wiosną zaś, możemy zebrać świeże ziele, które bez problemu odnajdziemy w pobliżu łąk, przy polnych drogach, czy też w lesie.  Z zebranej pokrzywy możemy przyrządzić płukankę, napar do picia, a nawet jajecznicę lub zupę.

Przyjmowana w najprostszej formie, czyli naparu z liści, soku lub tabletek wzmacnia nasze włosy od wewnątrz, dostarczając im niezbędnych związków tj.  żelazo i  krzemionka oraz witamin A, C i z grupy B.

W domowym zaciszu w bardzo łatwy sposób możemy przygotować płukanki i wcierki z pokrzywy, które ożywią nasze włosy, poprawiają ich wygląd i pobudzają do wzrostu.

Płukanka do włosów z pokrzywy

Do wykonania płukanki z pokrzywy można wykorzystać świeżo zebrane ziele lub suszone liście pokrzywy. Pokrzywę należy zalać wrzątkiem, a gdy napar ostygnie, przemywamy nim skórę głowy, jednocześnie wykonując delikatny masaż.

Wcierka do włosów  z pokrzywy

Wcierkę do włosów przyrządzamy ze świeżych liści lub suszonych pokrzywy. Dla zwiększenia efektu możemy dodać także łyżeczkę skrzypu polnego lub szałwii. Liście zalewamy 100 ml spirytusu i miksujemy, następnie odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Wcierkę możemy zastosować bezpośrednio na skórę głowy lub jako dodatek do maseczek.

Ze względu na zawartość alkoholu, jako alternatywę można przygotować wcierkę z pokrzywy przygotowaną z pokrzywy i wody. Pokrzywę  należy gotować przez 20 minut w wodzie, a następnie wystudzić i odcedzić, po czym wetrzeć w skórę głowy.

W niektórych źródłach można spotkać się także z opiniami, że korzeń pokrzywy wpływa hamująco na syntezę dihydrotestosteronu, który jest główną przyczyną łysienia androgenowego. Należy jednak pamiętać, że łysienia androgenowe, to choroba, która wymaga odpowiedniej terapii, prowadzonej przez dermatologa.

Skrzyp polny na włosy

Skrzyp polny jest bardzo często podstawowym składnikiem preparatów wzmacniających włosy, głównie ze względu na wysoką zawartość krzemu, żelaza i manganu. Preparaty ze skrzypem polnym poprawiają kondycję naszych włosów i pobudzają ich wzrost. Podobnie jak pokrzywa, skrzyp polny może być także stosowany w  postaci wcierek i płukanek.

Płukanka do włosów ze skrzypu polnego

Odwar ze skrzypu polnego może być stosowany jako element wspomagający kurację przeciwłupieżową. Ziele skrzypu (2 łyżki + 2 szklanki wody) gotujemy przez 15 minut. Napar studzimy i odcedzamy, następnie nanosimy na włosy i skórę głowy. Włosy zawijamy w ręcznik na 20 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.

 

Domowe maseczki na wzmocnienie włosów

Domowe maseczki do włosów można wykonać z produktów, które zazwyczaj mamy w domu. Oliwa z oliwek, miód, czy też żółtka jaj lub jogurt naturalny świetnie sprawdzą się w roli domowej maseczki, a ich działanie można wzmocnić produktami ze sklepów zielarskich lub z apteki.

Maska do włosów z żółtek jaj

To jedna z najpopularniejszych masek do włosów, którą stosowały nasze babcie i prababcie. Przez lata ewoluowała, a jej skład urozmaicono o popularne oleje takie jak arganowy czy też oliwę z oliwek.

W wersji pierwotnej maska składała się wyłącznie z żółtek jaj, które po roztrzepaniu nakłada się na umyte włosy, następnie owija je ręcznikiem i pozostawia na 30 minut i spłukuje. W wersji wzbogaconej, do żółtek jaj dodaje się olej rycynowy i oliwę z oliwek lub olej arganowy. Żółtka jaj można również wymieszać z niewielką ilością piwa.

Domowa maska do włosów farbowanych

Włosy zniszczone farbowaniem możemy wzmocnić maseczka z jogurtu i oleju ze słodkich migdałów. Oba składniki mieszamy ze sobą, a następnie nakładamy na suche lub mokre włosy. Maskę pozostawimy na włosach około godziny i spłukujemy.

Miodowa maska do włosów

Miód jest źródłem wielu cennych składników odżywczych, dzięki niemu włosy będą lśniące i odżywione. W celu wykonania maseczki należy wymieszać miód z oliwą z oliwek, w proporcji 2:1. Gotową maskę nakładamy na włosy na około godzinę, po czym obficie spłukujemy.

Wygładzająca maska na włosy z siemieniem lnianym

Siemię lniane wygładza włosy i nadaje im blasku. Aby przygotować maskę z siemienia lnianego, należy zagotować 2 łyżki siemienia lnianego ze szklanką wody do momentu wytworzenia się żelu. Powstały żel przecedzamy i ostudzony nakładamy na włosy na około godzinę, po czym dokładnie zmywamy.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top