Skuteczny lek na łysienie

Skuteczny lek na lysienie
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Rozwój technologii i medycyny przyzwyczaił nas, że wiele rzeczy możemy mieć “na już”, coraz częściej oczekujemy od lekarza, że przedstawi nam cudowny lek czy też terapię, która w kilka dni zdziała cuda. Jednak nasze organizmy (jeszcze?) nie nabrały cech samonaprawiających się systemów. Nadal potrzebujemy czasu na naturalną regenerację i wytwarzanie nowych komórek, choć trzeba przyznać, że medycyna coraz lepiej wspomaga nasze organizmy w tym procesie, nie raz dokonując cudów.

Czy na takie cuda możemy liczyć, także w przypadku leczenia łysienia? Czy istnieje skuteczny lek na łysienie? Czy jest szansa, że odzyskamy włosy na zawsze?

Rodzaje łysienia i ich przyczyny.

Łysienie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. W zależności od rodzaju łysienia, wśród podstawowych przyczyn możemy wymienić predyspozycje genetyczne, hormony, choroby ogólnoustrojowe, negatywne emocje – długotrwałe lub nagłe, czy też niewłaściwy styl życia.

Łysienie androgenowe

To najczęściej występujący typ łysienia, występuje głównie u mężczyzn, ale dotyka także kobiety. Przyczyną łysienia androgenowego jest wrodzona wrażliwość mieszków włosowych na działanie hormonów męskich – androgenów.

Androgeny z jednej strony prowadzą do miniaturyzacji mieszków włosowych i ich zaniku, a w efekcie do trwałej utraty włosów, z drugiej zaś są odpowiedzialna za nadmierne owłosienie u kobiet np. na twarzy, piersiach i plecach.

W przypadku łysienia androgenowego kluczową rolę odgrywa odziedziczona wrażliwość na działanie hormonów i działanie samych hormonów, jednak znaczenie ma także nasz styl życia, który może opóźnić lub przyspieszyć utratę włosów. Warto pamiętać, że niewłaściwy styl życia przyczynia się do wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego, który przyspiesza starzenie się komórek organizmy – w tym skóry i włosów.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to nadmierna utrata włosów wynikająca z zaburzenia cyklu życia włosa. Włosy rosną w trzech fazach – anagen(faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza, w której włosy wypadają, a w ich miejsce tworzą się nowe). Do łysienia telogenowego dochodzi, gdy więcej włosów znajduje się w fazie telogenu, niż w fazie wzrostu.

Wśród przyczyn łysienia telogenowego wyróżniamy czynniki takie jak zmiany hormonalne, choroby ogólnoustrojowe, przyjmowanie leków, przewlekły stres, styl życia, długotrwały stres i przemęczenie. Leczenie łysienia telogenowego opiera się na eliminacji, przyczyny, która spowodowała zaburzenia cyklu wzrostu włosa.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate objawia się w sposób nagły, pojawieniem się ognisk całkowicie pozbawionych owłosienia – zarówno na głowie, jak i ciele.

Przyczyny łysienia plackowatego nadal nie są do końca znane, jednak lekarze najczęściej mówią o czynnikach takich jak geny, reakcja immunologiczna organizmu (autoagresja), czy też nagły, traumatyczny stres. W bardzo wielu przypadkach łysienia plackowatego podobnie jak w przypadku chorób autoimmunologicznych to właśnie stres jest czynnikiem aktywującym uśpioną chorobę.

Leczenie łysienia plackowatego jest procesem trudnym, wymaga złożonego i długotrwałego leczenia. Co ciekawe, zdarza się, że tak jak niektóre choroby autoimmunologiczne, ustępuje on samoistnie. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować ten typ łysienia. Jest to bardzo dotkliwa forma utraty włosów, która wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej.

Skuteczny lek na łysienie – czy taki istnieje?

Zanim pojawi się lek, konieczna jest właściwa diagnoza. To dzięki dobrze postawionej diagnozie, leczenie łysienia przyniesie oczekiwane rezultaty. Łysienie to bardzo złożony problem, na który wpływa wiele czynników, podobnie jak w leczeniu chorób skóry coraz częściej do problemów nadmiernej utraty włosów podchodzi się kompleksowo.

Często duże znaczenie ma czynnik psychologiczny, stąd od niedawna można zaobserwować rozwój dziedzin takich jak psychodermatologia, a nawet psychotrychologia. Dlatego, nie można mówić o jednym skutecznym leku na łysienie, a o złożonej terapii, czy też metodzie, która pozwoli zatrzymać proces łysienia. Co ciekawe, nie musi ona dotyczyć bezpośrednio naszych włosów, ale np. leczenia tarczycy bądź opierać się na psychoterapii.

Skuteczny lek na łysienieCzym wyleczyć łysienie?

Skuteczny lek na łysienie dla większości osób oznacza konkretny preparat, który sprawi, że nasze włosy przestaną wypadać i odrosną. Na rynku jest wiele takich preparatów, także leków, jednak niestety żaden z nich nie sprawi, że na skórze całkowicie pozbawionej mieszków włosowych zaczną wytwarzać się nowe mieszki i nasze włosy odrosną. Trwała rekonstrukcja włosów jest możliwa wyłącznie za pomocą przeszczepu.

Nie oznacza to oczywiście, że leki i preparaty na łysienie nie przynoszą rezultatów. Należy jednak pamiętać, że działają one na istniejące mieszki włosowe i są ważnym elementem terapii zaplanowanej przez lekarza, którą należy kontynuować po przeszczepie włosów. Przeszczepione włosy już nie wypadną, ale na głowie nadal pozostają włosy, które są wrażliwe na działanie hormonów i wymagają one ochrony.

Preparaty bez recepty

Wybór preparatów hamujących wypadanie włosów jest bardzo duży. W większości oczywiście nie są to leki. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie procesu miniaturyzacji mieszków włosowych i reaktywacji osłabionych włosów. Występują w postaci szamponów, odżywek, wcierek lub ampułek W swoim składzie zazwyczaj posiadają substancje tj. minoksydyl, aminexil, komórki macierzyste, witaminy i minerały oraz wyciągi z ziół.

Leki na receptę

Wśród leków na łysienie, także znajdziemy preparaty, które hamują utratę włosów. Najczęściej są to preparaty zawierające substancje działające na hormony, głównie blokuje konwersję testosteronu do DHT (pochodna, która uszkadza mieszki włosowe).

Zabiegi

Zabiegi są najczęściej stosowane jako uzupełnienie leczenia. Lekarz dobiera optymalny plan pielęgnacji i zabiegów wspomagających leczenie łysienia. Doskonale rezultaty przynosi osocze bogatopłytkowe, mezoterapia igłowa, a także karboksyterapia.

Mezoterapia igłowa skóry głowy to metoda poprawiająca jakość włosów i skóry głowy. Już samo nakłuwanie pobudza skórę do regeneracji i produkcji nowych komórek. Jednoczesne stosowanie substancji tj. osocze bogatopłytkowe potęguje ten proces.

Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, dzięki temu jest on pod każdym względem kompatybilny z organizmem, a więc nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Zawiera szereg substancji aktywujących wzrost i regenerację komórek. Doskonale sprawdza się w mezoterapii skóry głowy.

Karboksyterapia skóry głowy polega na iniekcyjnym podaniu CO2 do skóry. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się, co pobudza mikrokrążenie skóry głowy, dotlenia komórki i mieszki włosowe, stymuluje regenerację i wzrost nowych włosów.

Co, jeśli lek na łysienie nie pomaga?

Pacjenci zazwyczaj oczekują, że terapia łysienia sprawi, że utracone włosy odrosną. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku miejsc, gdzie nadal pozostały mieszki włosowe, które nie uległy całkowitemu zanikowi. W tym wypadku terapia służy zahamowaniu wypadania włosów, a także tam, gdzie to możliwe odbudowie zniszczonych mieszków włosowych.

Jedyną skuteczną metodą, która pozwala zrekonstruować utracone włosy jest przeszczep. Włosy nie odrosną tam, gdzie nie ma już mieszków włosowych, jednak z powodzeniem można w te miejsca wszczepić nowe, a dzięki kontynuacji leczenia farmakologicznego zatrzymać wypadanie kolejnych włsów.Co ważne, przeszczep pozwala odzyskać włosy w sposób trwały. Dzieje się tak, ponieważ mieszki włosowe do przeszczepu są pobierane z miejsc odpornych na działanie hormonów, odpowiadających za łysienie. Dzięki temu raz wszczepione włosy pozostaną z pacjentem na zawsze.

Przeszczep włosów FUE manualne

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top