Starożytni Grecy nazywali go “darem Wenus”, dla Egipcjan był z zaś “rośliną nieśmiertelności”. Aloes, wykorzystywany już tysiące lat przed naszą erą, także dziś cieszy się dużą popularnością w lecznictwie i kosmetologii. Znany głównie ze swoich właściwości nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych bardzo często jest składnikiem leków, suplementów diety i produktów do pielęgnacji skóry. Co ciekawe, doskonale sprawdza się także w preparatach do włosów i skóry głowy. Dlaczego warto stosować aloes na włosy? Jak najlepiej wykorzystać jego wspaniałe działanie? Jaki aloes wybrać do włosów? Zapraszamy do wpisu!
Spis treści
Krótka historia aloesu
Właściwości aloesu wykorzystywali już Sumerowie, a starożytni Grecy i Egipcjanie nadawali mu niemal mistycznego znaczenia. Sok z aloesu wykorzystał nawet Arystoteles, stosując go, aby przyspieszyć leczenie ran u swoich żołnierzy podczas podboju Sokotry. Nic więc dziwnego, że przez wieki aloes szturmem zdobywał coraz większą popularność w Europie, Azji, Indiach, a także w krajach Ameryki Północnej i Południowej. Dzięki temu odkrywano zastosowanie aloesu w różnych formach i schorzeniach, czyniąc go lekiem niemal na wszystko. Aloes był stosowany m. in. jako lek hamujący wypadanie włosów, lek na dolegliwości skórne, lek na reumatyzm, lek na problemy żołądkowe.
Dziś Aloes znajdziemy zarówno w produktach leczniczych, suplementach diety jak i w kosmetykach. Bogaty w witaminy i minerały doskonale wpływa na nasz organizm przyjmowany doustnie, zaś w formie kremu i żelu wspaniale nawilża i odmładza naszą skórę, a także działa przeciwzapalnie i łagodząco.
Właściwości aloesu
Aloes jest cennym źródłem witamin i minerałów oraz substancji, które nie tylko z powodzeniem leczą różne dolegliwości skórne, ale także posiadają właściwości przeciwstarzeniowe. Stosuje się go w różnych postaciach — najczęściej wykorzystuje się miąższ z liści, z którego pozyskuje się żel, ale używa się go także w postaci granulek, żywicy, czy też popiołu. Przy stosowaniu świeżych liści aloesu, należy pamiętać, że ich skóra ma działanie przeczyszczające.
Jakie substancje dla włosów i skóry znajdziemy w aloesie?
- Polisacharydy — cukry złożone, które mają właściwości nawilżające, ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. W zastosowaniu wewnętrznym mają działanie odtruwające, przeczyszczające i przeciwzapalne.
- Witaminy z grupy B — mają działanie regenerujące na skórę i włosy. Odgrywają ważną rolę w tworzeniu się włosa, a także zapobiegają wypadaniu włosów.
- Witaminy A, E i C — to antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się skóry i neutralizują wolne rodniki.
- Minerały: cynk, miedź, mangan, wapń, żelazo, fosfor — ważne dla dobrej kondycji skóry i włosów.
- Kwasy tłuszczowe (np. oleinowy i linolowy) – odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry i włosów .
Jak aloes wpływa na włosy?
Aloes dzięki bogactwu witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych, a także związków takich jak cynk, miedź czy też mangan, wzmacnia nasze włosy i przeciwdziała ich wypadaniu. Preparaty z aloesem w formie żelu z miąższu doskonale regenerują, odżywiają i nawilżają zarówno włosy, jak i skórę głowy, łagodzą stany zapalne i zmniejszają swędzenie np. przy łojotoku lub łupieżu.
Włosy po zastosowaniu aloesu są:
- wygładzone i lśniące
- nawilżone
- odżywione i wzmocnione
- mniej podatne na wypadanie i szybciej rosną
- mniej się elektryzują
- lepiej się rozczesują
- łatwiej się układają.
Aloes na włosy — dla kogo?
Aloes ze względu na swoje wszechstronne działanie może być stosowany przez wszystkich. Jest składnikiem wielu szamponów, odżywek, masek i płukanek do włosów. Bez obaw można stosować również świeży miąższ uzyskany z liści np. do sporządzenia domowych maseczek do włosów lub wcierek do skóry głowy. Pielęgnacja oparta na produktach zawierających aloes jest wskazana zwłaszcza w przypadku:
- nadmiernego wypadania włosów
- zmian o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym obrębie skóry głowy
- przesuszonej skóry głowy
- wysokoporowatych, zniszczonych włosów
- łamliwych włosów
- rozdwajających się końcówek
- przetłuszczających się włosów, łupieżu i łojotoku.
Jak nakładać aloes na włosy?
Aloes na włosy może być stosowany w różnej formie. Znajdziemy go w gotowych produktach do codziennej pielęgnacji tj. szampon, odżywka czy też maska, ale także w żelu aloesowym, który możemy stosować zarówno do włosów, jak i skóry. Możemy także wykorzystać miąższ ze świeżo zerwanych liści aloesu, z którego wykonamy domową maskę do włosów, żel, płukankę lub wcierkę.
Istnieje kilka sposobów wykorzystania aloesu na włosy.
- Najłatwiejszy z nich to wykorzystanie gotowego żelu aloesowego, który przed myciem możemy nałożyć na włosy i skórę głowy na minimum 30 minut. Żel możemy także dodać do gotowej maski do włosów lub wykonać domową maskę do włosów z dodatkiem żelu i pozostawić na włosach na kilkanaście minut.
- Żel aloesowy możemy pozyskać także bezpośrednio z aloesu, wystarczy wyżłobić go z wnętrza świeżych liści i zblendować. W tej postaci możemy nałożyć go na włosy lub dodać do odżywki, lub maski.
- Do pielęgnacji włosów i skóry głowy można wykorzystać także sok z aloesu, z którego wykonujemy płukankę. Wystarczy rozrobić sok z wodą w proporcji 1:2, czyli 100 ml soku z aloesu i 200 ml wody. Włosy moczymy w płukance i wmasowujemy ją także w skórę głowy. Płukankę możemy pozostawić na włosach na 30 minut, następnie ją zmywamy.
Aloes na włosy – przed czy po myciu?
Aloes możemy stosować zarówno przed, jak i po myciu włosów — na suche i na mokre włosy. Wszystko zależy od formy, w jakiej użyjemy aloesu. Ważne, aby po użyciu aloesu zawsze go spłukać z włosów.
Aloes na włosy — jak zrobić domową maseczkę?
Domową maseczkę na włosy z aloesu możemy wykonać z gotowego żelu, soku lub własnoręcznie wykonanego żelu ze świeżych liści aloesu.
Maska na lśniące i gładkie włosy z aloesu, miodu i cytryny.
Składniki:
- 3 łyżki świeżego lub gotowego żelu z aloesu
- 3 łyżki miodu
- 3 łyżki soku z cytryny
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Następnie nakładamy maskę na mokre włosy na a około 30-40 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy maskę.
Nawilżająca maska do włosów z aloesem i żółtkiem jajka.
Składniki:
- 4 łyżki świeżego lub gotowego żelu z aloesu
- 2 żółtka
Żel aloesowy i żółtka dokładnie mieszamy, najlepiej za pomocą miksera. Gotową miksturę nakładamy na włosy, zakładamy foliowy czepek i owijamy ręcznikiem. Zmywamy po 40 minutach i myjemy włosy szamponem.
Domowa maseczka przeciwłupieżowa z aloesem i jogurtem naturalnym.
Składniki:
- 2 łyżki świeżego lub gotowego żelu z aloesu
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
Składniki dokładnie ze sobą mieszamy. Nakładamy na włosy, następnie zakładamy foliowy czepek i owijamy włosy ręcznikiem. Po 30 minutach dokładnie zmywamy maseczkę.