Kiedy łysienie jest odwracalne?

przeszczep włosów opinie
Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Osoby borykające się z nadmierną utratą włosów najczęściej zastanawiają się, czy jest to stan przejściowy, czy utrata włosów jest trwała i czy da się cofnąć skutki łysienia?

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na najczęściej zadawane przez naszych Pacjentów pytanie – czy łysienie jest odwracalne? Jeśli tak, to kiedy i w jakich przypadkach  Pacjent ma szansę odzyskać włosy.

Łysienie – jak do niego dochodzi?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego w niektórych przypadkach łysienie jest odwracalne, a w niektórych nie,  warto poznać czynniki, które wpływają na nadmierną utratę włosów.

Łysienie jest zależne od wielu czynników, i w zależności od nich można wyróżnić kilka rodzajów. W dużym uproszczeniu, do łysienia dochodzi, gdy na skutek działania danego czynnika lub czynników mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji i osłabieniu, co prowadzi do wypadania włosów.

Jednym z najczęściej spotykanych typów łysienia jest łysienie androgenowe, które występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.  Czynnikami, które prowadzą do miniaturyzacji mieszków włosowych są męskie hormony – androgeny oraz wrodzona wrażliwość na ich działanie. Stopień miniaturyzacji i zaniku mieszków włosowych jest uzależniony od stadium choroby.

Kolejny typ łysienia to łysienie plackowate. W przypadku tego rodzaju łysienia przyczyny wystąpienia choroby nie da do końca znane. Wśród możliwych czynników powodujących chorobę najczęściej wymienia się autoagresję własnych przeciwciał wobec mieszków włosowych, która z kolei może być zainicjowana traumą, silnym i nagły stresem, a także stanem zapalnym w organizmie, alergią lub inna chorobą. W tym wypadku utrata włosów nie jest permanentna. Po podjęciu odpowiedniej terapii włosy zaczynają odrastać.

Przejściowym stanem utraty włosów jest także łysienie telogenowe, w wyniku którego na skutek czynników takich jak zmiany hormonalne (np. po ciąży), długotrwały stres i przemęczenie, urazy, choroby, przyjmowanie leków, a także niedoborów żywieniowych, dochodzi do zaburzenia cyklu wzrostu włosów. Na skutek tego włosy przechodzą do przedłużonej fazy telogenu, czyli spoczynku, w której włosy wypadają. U osób zdrowych w tej fazie zazwyczaj znajduje się około 10 % włosów, u osób z łysieniem telogenowym nawet  aż do 80% włosów.

Łysienie może być także wywołane chorobą, terapią lekami, czy też być skutkiem urazu  skóry. W przypadku, gdy czynnikiem wywołującym utratę włosów jest farmakoterapia, np. chemioterapia, włosy zaczynają odrastać po zakończeniu leczenia. Podobnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobą, w większości przypadków włosy odrosną, jednak bywa, że choroba i jej leczenie prowadzi do stałych problemów z wypadaniem włosów. Dzieje się tak np. w przypadku chorób przewlekłych tj. cukrzyca.

Utrata włosów na skutek wypadku, w miejscu, gdzie wytwarza się blizna, jest trwała. Nie ma możliwości pobudzenia wzrostu nowych włosów leczeniem doustnym lub miejscowym. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów.

Kiedy łysienie jest nieodwracalne?

Łysienia nie da się cofnąć oraz odwrócić jego skutków, gdy mieszki włosowe zupełnie znikną. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy leczenie łysienia zostanie podjęte zbyt późno, a także w przypadku braku właściwej diagnozy.

Kiedy łysienie jest odwracalne?

Utrata włosów jest odwracalna wyłącznie w przypadku, gdy nie doszło do całkowitego uszkodzenia mieszków włosowych. W tym wypadku jest szansa, że po zastosowaniu odpowiedniego leczenia wrócą one do normalnego stanu, a utrata włosów zostanie zahamowana.

W przypadku, gdy mieszek włosowy całkowicie zaniknął lub został zniszczony, nie ma możliwości odbudowy go poprzez leki. Jedynym rozwiązaniem jest przeszczep włosów, dzięki któremu łysienie w większości przypadków jest procesem odwracalnym.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top