Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Oklapnięte i nieświeżo wyglądające włosy już kilka godzin po umyciu to uporczywy problem, z którym boryka się wiele osób. Powodem jest nadaktywność gruczołów łojowych, które sprawiają, że skóra głowy przetłuszcza się zbyt szybko, a my w efekcie odczuwamy spory dyskomfort. Oto jak poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami.

Przetłuszczające się włosy — przyczyny

Przyczyną przetłuszczania się włosów jest nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe, które są zlokalizowane przy naszych mieszkach włosowych. Pełnią one bardzo ważną funkcję, gdyż produkcja łoju jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego płaszcza hydrolipidowego naszej skóry głowy, czyli warstwy ochronnej, która składa się głównie z sebum i wody. W przypadku, gdy praca gruczołów potowych zostanie zakłócona może dojść do nadprodukcji łoju, co powoduje przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.

Nadmierna stymulacja gruczołów łojowych może być wywołana różnymi czynnikami. Zazwyczaj mają one podłoże genetyczne, hormonalne, ale mogą być także spowodowane niewłaściwą pielęgnacją, złym odżywianiem, czy też niektórymi chorobami.

Najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów:

  • uwarunkowania genetyczne
  • zaburzenia i zmiany hormonalne (np. nadmiar androgenów i progesteronu, okres dojrzewania, ciąża i połóg)
  • choroby tarczycy
  • nieprawidłowa pielęgnacja
  • stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, które przesuszają skórę głowy, co z kolei prowadzi do wzmożonej produkcji łoju
  • nieodpowiednia dieta i styl życia

Przetłuszczanie się włosów czy łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)?

Nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy i przetłuszczające się włosy mylnie są powiązywane z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Choć w obu przypadkach mamy do czynienia ze wzmożona aktywnością gruczołów łojowych, to przypadłości te posiadają zupełnie inne objawy. Przede wszystkim łojotokowe zapalenie skóry to przewlekły stan zapalny, który objawia się rumieniem i łuszcząca się skórą, a w niektórych przypadkach także występowaniem strupów i żółtej “skorupy”. Chorobie towarzyszy także świąd o różnym nasileniu.

Przetłuszczające się włosy to z kolei problem estetyczny, który powoduje duży dyskomfort psychiczny. Osoby, które borykają się z tym problemem skarżą się głównie na wyglądające nieświeżo, oklapnięte i pozbawione objętości włosy (nawet niedługo po umyciu), z tendencją do sklejania się i nadmiernego błyszczenia się (efekt jak po nałożeniu olejku lub tłustego serum do włosów).

Pielęgnacja nadmiernie przetłuszczających się włosów

Zmiana pielęgnacji to zazwyczaj pierwszy krok. Niestety dosyć często opiera się ona na zakupie drogeryjnych produktów do włosów przetłuszczających się, które niekoniecznie przynoszą oczekiwane przez nas efekty. W tym wypadku kluczowy jest skład, który nie podrażni i nie wysuszy naszej skóry głowy, dobrze ją oczyści, ale jednocześnie zbyt agresywnie nie usunie warstwy łoju, która stanowi część naszego płaszcza hydrolipidowego.

Dobrym wyborem są produkty zawierające roślinne ekstrakty np. z pokrzywy, czarnej rzepy, rozmarynu, łopianu, palmy sabałowej czy też zielonej herbaty. Należy z kolei  unikać składników tj. parafina, SLSy i silikony.

Zasady pielęgnacji przetłuszczających się włosów:

  • używaj delikatnych preparatów myjących i pielęgnacyjnych
  • zrezygnuj z produktów zawierających silikony
  • stosuj wcierki przeznaczone do nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy np. z pokrzywy, czarnej rzepy, czy też olejku rozmarynowego
  • rozważ stosowanie delikatnych peelingów przeznaczonych do przetłuszczającej się skóry głowy
  • stosuj zabiegi do skóry głowy oferowane w gabinetach medycyny estetycznej np. mezoterapia
  • jeżeli masz możliwość, zbadaj stan skóry i włosów trychologa, a także skorzystaj z profesjonalnej porady i indywidualnie dobranej kuracji dla przetłuszczającej się skóry głowy.

Jak często myć przetłuszczające się włosy? Jaki szampon wybrać?

Wbrew pozorom częste mycie głowy to nie sposób na przetłuszczające się włosy. Co więcej, wiele osób z problemem nadmiernie przetłuszczonych włosów myje głowę codziennie, a już wieczorem, czy też następnego dnia odczuwa skutki nadaktywności gruczołów łojowych. Niestety może być to błędne koło, gdyż częste mycie, zwłaszcza nieodpowiednio dobranymi kosmetykami, wysusza skórę głowy, co w efekcie prowadzi do nadprodukcji sebum, a tym samym do szybszego przetłuszczania się skóry głowy.

Aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, zaleca się zmniejszenie liczby myć do 2 – 3 tygodniowo. Tak wygląda teoria, w praktyce jednak bywa to niemożliwe, gdyż z oczywistych powodów mało kto  jest w stanie wytrzymać dzień lub dwa z przetłuszczoną głową. Zwłaszcza gdy jego gruczoły łojowe pracują na podwyższonych obrotach. Stąd też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zmiana preparatów do mycia włosów. Warto wybrać szampony i odżywki dedykowane do potrzeb przetłuszczającej się skóry głowy, a także o delikatnym i naturalnym składzie.

Szampony do włosów przetłuszczających się, w gruncie rzeczy powinny być dostosowane do potrzeb skóry głowy.  Należy unikać szamponów zawierających w składzie SLSy (Sodium Lauryl Sulfate), parabeny, silikony i PEG (Polyethylene Glycol). Szampon powinien dokładnie, ale delikatnie oczyszczać naszą skórę, tak aby nie naruszyć jej płaszcza hydrolipidowego. Agresywne detergenty zawarte w szamponach, bardzo często wywołują efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż nadmiernie wysuszają skórę, która w efekcie zaczyna produkować więcej łoju.

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Czy warto skorzystać z rad specjalistów?

W walce z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami kluczowe jest poznanie przyczyny nadreaktywności gruczołów łojowych. W dużej mierze chodzi o to, aby nie przeoczyć ewentualnych problemów zdrowotnych. Zdarza się, że szybko przetłuszczająca się skóra głowy to następstwo zaburzeń hormonalnych np. nadmiaru androgenów u kobiet, czy też problemów z tarczycą. Stąd, gdy skala problemu jest bardzo nasilona, a zmiana pielęgnacji nie przynosi zadowalających efektów, dobrze rozważyć wizytę u specjalisty, czyli dermatologa lub trychologa, a w dalszym etapie leczenia także u endokrynologa.

Warto wiedzieć, że trycholog to specjalista, do którego możemy udać się także w przypadku, gdy chcemy zbadać stan naszej skóry głowy i włosów, oraz dobrać pielęgnację dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb. Osoby z przetłuszczającymi się włosami mogą więc od razu skorzystać z konsultacji z trychologiem, aby wdrożyć kurację opartą na wiedzy i doświadczeniu specjalisty. Trycholog nie tylko poleci nam sprawdzone produkty do włosów, ale także podpowie, jak dbać o włosy i skórę, jakie suplementy warto stosować oraz które zabiegi do skóry głowy zmniejszą przetłuszczanie się włosów.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top