Przeciętny dorosły człowiek ma na swojej głowie aż 100-150 tysięcy włosów! Zbudowane z korzenia, czyli cebulki i osadzone w mieszku włosowym, spełniają głównie funkcję ochrony głowy. To właśnie w mieszku włosowym, na skutek nagromadzenia się keratynocytów, czyli komórek syntetyzujących białko strukturalne, powstają nasze nowy włosy, zastępujące te, które każdego dnia w liczbie 50-100 wypadają. W mieszku włosowym oraz cebulce znajduje się brodawka, do której za sprawą naczyń krwionośnych dostarczane są witaminy, substancje odżywcze i tlen, czyli składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju zdrowego włosa. Co jednak w przypadku gdy w sposób naturalny, czy też mechaniczny utracimy cebulki włosów? Czy one jeszcze odrosną?
Cykl życia włosa
Cykl wzrostu, a następnie wypadania włosa powtarza się w naszym życiu 20-30 razy, z częstotliwością co 3-4 lata. Każdy cykl składa się również z trzech głównych faz i co ważne, każdy mieszek jest niezależny i też rośnie niezależnie, dlatego też nie ma możliwości by ostatnia faza, czyli faza spoczynku przytrafiła się wszystkim mieszkom w tym samym momencie. Dzięki temu następuje ciągła wymiana i gołym okiem nie zauważamy wypadania włosów.
Jak już wspomnieliśmy, cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwszą jest anagenowa faza wzrostu, która trwa najdłużej. W trakcie jej trwania komórki namnażają się i tworzą widoczną na zewnątrz łodygę. W tym samym czasie, w cebulce przebiega proces odżywania włosa, a czas jego trwania jest zależny w dużej mierze od ciśnienia krwi – im wyższe ciśnienie, tym szybsze tempo wzrostu. Druga faza to faza regresji. W czasie jej trwania korzeń jest obkurczany, a wzrost jest uniemożliwiony. Faza trwa zaledwie 2-4 tygodnie, robiąc tym samym miejsce nowej brodawce. Na koniec następuje telogenowa faza spoczynku, która trwa zazwyczaj od jednego, do dwóch miesięcy. W czasie jej trwania korzeń oddziela się od brodawki, a ta następnie rozpoczyna produkcję nowego włosa.
Czy po wyrwaniu włosa z cebulką włosy odrosną?
Takie pytanie często zadają sobie osoby, które w sposób mechaniczny utraciły część włosów. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna i w dużej mierze zależy od tego, w jakie jazie znajdował się włos w momencie jego wyrwania. W sposób naturalny fizjologiczna wymiana następuje co około 3-6 lat, jednak w przypadku, gdy zostanie zaburzony naturalny cykl, odrost włosa może się wydłużyć, ponieważ brodawka jest zmuszona do regeneracji i rozpoczęcia od początku tworzenia nowego włókna.
Istnieje też niebezpieczeństwo, że za sprawą mechanicznego wyrwania włosa z cebulką, mieszek zostanie spłycony. W praktyce oznacza to, że włos nam odrośnie, ale włókno będzie cieńsze lub też nastąpi całkowite spłycenie mieszka. Taki stan może spowodować lub spotęgować nadmierny stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne czy też stany zapalne organizmu.
Jak przyspieszyć porost włosów?
Jeśli chcemy pomóc naszym włosom w uzyskaniu jak najlepszych efektów, powinniśmy wypróbować kilka poniższych kuracji, które przyspieszają wzrost i pozytywnie działają na grubość i witalność włosów.
- Odpowiedni masaż skóry głowy – dobranie odpowiedniego preparatu trychologicznego powoduje ukrwienie i tym samym ułatwia dopływ krwi do brodawki. Dzięki temu cebulki otrzymują więcej składników odżywczych, pobudzających włosy do wzrostu.
- Preparaty do wcierania – w tym przypadku nie mówimy tylko o preparatach, które stymulują włosy do ich wzrostu, ale również o tych, które zahamują wypadanie. W końcu czym dłużej włos jest w fazie wzrostu, tym dla nas lepiej. Najlepsze preparaty pobudzają komórki macierzyste włosa, poprawiają mikrokrążenie, odżywają cebulki, a także zwiększają siłę włosa i hamują jego wypadanie.
- Dieta – dieta to nieodzowny element zdrowego trybu życia, ale i zdrowia naszych włosów. Bogata w owoce, warzywa, orzechy i zioła zapewni piękny i zdrowy wygląd włosów.
- Mezoterapia igłowa – jest to najwyższa instancja, która jest jednak bardzo skuteczna, szczególnie w połączeniu z powyższymi kuracjami. W tym celu wybierzmy się do trychologa, który doradzi nam częstotliwość oraz ilość zabiegów, które będą niezbędne do uzyskania zadowalających efektów.