Człowiek ma na głowie przeciętnie od 100 do 150 tysięcy włosów. Każdy włos rośnie od kilku do kilkunastu milimetrów miesięcznie, po czym wypada i jest zastępowany nowym włosem. A co, kiedy włosy wypadają przedwcześnie? Wypadanie włosów nie musi oznaczać początków łysienia, ale bardzo często ich nadmierna utrata wiąże się właśnie z problemem łysienia. Skłonność do łysienia może wynikać z wielu przyczyn – uwarunkowania genetyczne, tryb życia, stres czy dieta mogą wpływać na występowanie kłopotów z utratą owłosienia.
Jakie są rodzaje łysienia? Czy łysienie dotyczy tylko mężczyzn? Czy każda utrata włosów jest nieodwracalna? Przeczytaj i dowiedz się więcej o rodzajach łysienia.
Spis treści
Rodzaje łysienia u mężczyzn i u kobiet
Pod pojęciem łysienia kryje się stan chorobowy powodujący nadmierny, postępujący zanik wytwarzania włosów w mieszków włosowym. Łysienie jest sygnałem mówiącym o głębszych problemach w funkcjonowaniu organizmu. Jego przyczyny zależą od wielu czynników i w związku z tym możemy wyróżnić różne rodzaje łysienia.
Łysienie androgenowe typu męskiego i łysienie androgenowe żeńskie
To jeden z najczęstszych typów łysienia – cierpi na niego 70% mężczyzn i 40% kobiet. Powodem łysienia androgenowego jest nadmiar dichydrotestosteronu (DHT), a przyczyn można dopatrywać się w chorobach skóry głowy, predyspozycjach genetycznych czy też zaburzeń wynikających ze stosowania niektórych leków lub stresu. Pierwszym objawem u mężczyzn jest cofnięcie się linii włosów na skroniach i czole, a u kobiet przerzedzenie na szczycie głowy. Leczenie polega na podaniu preparatów hamujących aktywność enzymu α-reduktazy, który przekształca testosteron w DHT, a w skrajnych przypadkach zaleca się przeszczep włosów.
Łysienie plackowate
Ten rodzaj łysienia najłatwiej poznać po rozległych, pozbawionych włosów „plackach” na skórze głowy. Łysienie plackowate może być wynikiem stresu i zmian emocjonalnych, które powodują zaburzenia autoimmunologiczne. W najgorszym wypadku grozi całkowitym wyłysieniem skóry głowy lub ciała.
Łysienie menopauzalne
Występuje u kobiet w okresie menopauzy w wyniku gwałtownego obniżenia poziomu estrogenów. Sposobem na leczenie może być kuracja hormonalna, masaże głowy, a kiedy problem się pogłębia stosuje się zabieg przeszczepu włosów.
Łysienie poporodowe
Ten typ łysienia występuje po 3-6 miesiącach od porodu i ma związek ze stopniową regulacją poziomu hormonów. W trakcie ciąży wzrost poziomu estrogenów hamuje fazę obumierania włosa – po porodzie kobieta traci więc włosy, które nie obumarły podczas ciąży. Zwykle proces ustaje samoistnie po kilku miesiącach.
Łysienie psychogenne
W przypadku łysienia psychogennego utrata włosów jest efektem długotrwałego stresu. Za ich wypadanie odpowiada zwiększone wydzielanie w organizmie substancji, będące skutkiem nadmiernego stresu. Zredukowanie sytuacji stresowych do minimum może przyczynić się do zahamowania problemu.
Łysienie po chemioterapii
Podawane w trakcie chemioterapii leki przeciwnowotworowe niszczą nie tylko komórki nowotworowe, ale też między innymi komórki macierzy włosa. Skutkiem jest osłabienie i wypadanie włosów, czyli tak zwane łysienie anagenowe. Zmagasz się z problemem, jakim jest łysienie? Przełom w leczeniu różnych rodzajów łysienia to możliwość wykonania zabiegu przeszczepu włosów. Dowiedz się więcej już dziś w Centrum Przeszczepu Włosów Artas!