Co robić, gdy skóra głowy swędzi?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Świąd i swędzenie to jedne z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych przypadłości w obrębie owłosionej skóry głowy. Przyczyna, z jednej strony może być dosyć błaha, z drugiej zaś może być to objaw schorzeń naskórka, czy też chorób wewnętrznych. Dziś podpowiemy, co robić, gdy skóra głowy swędzi?

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Przyczyn swędzącej skóry głowy może być wiele — od niewłaściwej pielęgnacji, po  reakcje alergiczne, czy też choroby. Ważne, aby nie leczyć się na własną rękę i w odpowiednim momencie udać się z tym problemem do dermatologa, który ustali przyczynę i wdroży odpowiednią terapię.

Kiedy skóra głowy swędzi, może to być sygnał, że w naszym otoczeniu znajduje się czynnik, który ją podrażnia lub też nadmiernie przesusza np. szampon, odżywka lub kosmetyk do stylizacji, ale także detergent do prania, w którym pierzemy pościel lub nakrycia głowy. Wiele osób, zwłaszcza w okresie grzewczym skarży się na przesuszoną skórę, która jest wynikiem zbyt małej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zima to także czas, kiedy praktycznie codziennie nakładamy czapkę lub opaskę. Warto przyjrzeć się materiałowi, z którego są wykonane, ponieważ syntetyczne włókna, a zwłaszcza akryl nie tylko może podrażnić naszą skórę, ale także nie przepuszcza powietrza i nie daje naszej skórze oddychać.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy świąd i swędzenie skóry głowy jest permanentne i uporczywe, a co gorsza towarzyszą mu inne objawy tj. łojotok, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie, rumień, rany, a skóra dodatkowo piecze i jest zaogniona. W takim wypadku należy jak najszybciej  skonsultować problem z dermatologiem, gdyż próby samodzielnego leczenia mogą nie tylko nie przynieść efektów, ale wręcz zaostrzyć problem.

Swędząca skóra głowy — najczęstsze powody:

  • Alergie na kosmetyki lub środki do pielęgnacji włosów — niektóre składniki w produktach do włosów i skóry głowy mogą powodować reakcje alergiczne, które nasilają swędzenie
  • Reakcja na materiał, z którego wykonane jest nakrycie głowy
  • Łuszczyca
  • Łojotokowe zapalenie skóry
  • Infekcje grzybicze
  • Łupież
  • Niektóre choroby wewnętrzne np. związane z zaburzenia pracy tarczycy, nerek czy też wątroby
  • Niedobór witamin i minerałów — niedobory witamin, takich jak witamina B6 i żelazo, mogą powodować swędzenie skóry głowy
  • Reakcja na leki

Czego objawem może być swędząca skóra głowy?

Swędząca skóra głowy może być objawem wielu chorób, nie tylko tych w obrębie naskórka, dlatego nie można bagatelizować tego problemu. Świąd może towarzyszyć wielu chorobom wewnętrznym i autoimmunologicznym, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Niestety Pacjent, widząc objawy skórne, zazwyczaj szuka najprostszego rozwiązania, czyli miejscowych preparatów, które złagodzą typowe dla obszaru skóry głowy schorzenia takie jak łupież, przesuszona skóra, atopia, egzema, czy też łojotok. Skutkiem czego, albo doświadcza chwilowej ulgi, po czym problem się nasila i wizyta u dermatologa i tak jest konieczna, albo objawy nie ustępują i od razu się nasilają. Dla przykładu, niewielka, swędząca, pokryta łuską plama na skórze głowy może okazać się pierwszym objawem łuszczycy. Jeśli odpowiednio wcześnie jej nie zdiagnozujemy, prawdopodobnie za kilka miesięcy (jeżeli nie wcześniej)  także nasze ciało będzie pokryte swędzącymi zmianami.

Świąd skóry głowy zazwyczaj jest objawem chorób i przypadłości takich jak łupież, różnego rodzaju atopie, łojotokowe zapalenie skóry, grzybice, a także wspomniana wcześniej łuszczyca. Wszystkie wymienione problemy skórne powinniśmy leczyć u dermatologa, nie tylko ze względu na skuteczność takiej terapii, ale także z uwagi na to, że swędzenie skóry głowy pojawia się również przy chorobach wewnętrznych, a dermatolog jest w stanie wykryć taką zależność.

Które choroby mogą objawiać się swędzeniem i świądem skóry głowy?  

  • Choroby skóry, łupież, atopie, grzybice, łojotokowe zapalenie skóry
  • Choroby układu krwionośnego, takie jak niedokrwistość
  • Choroby wątroby, takie jak marskość wątroby
  • Choroby tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy
  • Choroby nerek, takie jak marskość nerek
  • Choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, choroba Leśniowskiego-Crohna

Na jakie inne objawy warto zwrócić uwagę?

Bardzo często świądowi skóry głowy towarzyszą inne objawy. Zazwyczaj jest to przesuszona i łuszcząca się skóra, zaczerwienienie, rumień, podrażnienie, a w niektórych przypadkach ropne rany i nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony należy także spojrzeć na problem całościowo i przyjrzeć się temu, jak w ostatnim czasie zachowuje się nasz organizm, czy oprócz swędzenia skóry głowy, coś jeszcze wzbudza nasz niepokój np. nagły przyrost lub spadek wagi, częste bóle brzucha, świąd w innych częściach ciała (np. brwi) itd. Taka informacja może okazać się bardzo pomocna dla lekarza przy diagnozowaniu.

Swędząca skóra głowy — co pomoże?

Swędząca skóra głowy to objaw, który możemy złagodzić na różne sposoby, jednak wcześniej musimy poznać przyczynę problemu. W tym celu potrzebna jest diagnoza, która może postawić jedynie lekarz. Doraźnie możemy zastosować łagodne preparaty, które natłuszczają skórę i niwelują swędzenie, a jednocześnie jej nie podrażniają.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top