Trudno w to uwierzyć, jednak problem nadmiernej utraty włosów, pierwszych oznak łysienia czy nawet zakoli może dotyczyć osób w bardzo młodym wieku, nawet nastolatków i dwudziestolatków. Przyczyn takiego stanu może być wiele, a niepokojących objawów nie należy bagatelizować.
Co powoduje wypadanie włosów w młodym wieku? Czy można zahamować ten proces i jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Zakola i łysienie w młodym wieku – przyczyny.
Geny i hormony.
Pojawiające się zakola u mężczyzn są objawem charakterystycznym dla łysienia androgenowego. Może się zdarzyć, że lina włosów zacznie cofać się już w wieku 18-20 lat. Dużą rolę w tym procesie odgrywają androgeny i genetycznie uwarunkowana wrażliwość mieszków włosowych na ich działanie. Stąd jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki łysienia androgenowego, to istnieje spore prawdopodobieństwo dziedziczenia predyspozycji do łysienia.
Stres.
Osoby w młodym wieku bardzo często są narażone na stres różnego pochodzenia – związany z dojrzewaniem, nauką, pierwszą pracą i wchodzeniem w samodzielne, dorosłe życie. Zarówno nagły stres i trauma, jak i długotrwały i przewlekły stres, mogą przyczynić się do wystąpienia wielu chorób, w tym różnych typów łysienia. Stres może przyspieszyć pojawienie się pierwszych objawów łysienia androgenowego, być główną przyczyną łysienia plackowatego i telogenowego, a także prowadzić do kompulsywnego wyrywania włosów, czyli trichotillomanii.
Zła dieta i nawyki.
Nieregularne posiłki, wysoko przetworzona dieta, uboga w składniki odżywcze, z to obfitująca w cukry proste, konserwanty i różnego typu wzmacniacze smaku i ulepszacze nie sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji organizmu, co odbija się także na stanie skóry i włosów.
Papierosy.
Palenie papierosów działa wyniszczająco na nasz organizm, a także przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, chorób układu krążenia, niewydolności serca, miażdżycy, a nawet niepłodności. Nałóg prowadzi do niedostatecznego odżywienia i dotlenienia komórek skóry i włosów, a w konsekwencji do ich osłabienia i wypadania.
Jak radzić sobie z łysieniem w młodym wieku?
Bez względu na wiek, w przypadku gdy nasze włosy zaczynają nadmiernie wypadać jest to sygnał, że w organizmie może dziać się coś złego. Może być to pierwszy objaw choroby, ale także znak, że należy bliżej przyjrzeć się swojemu stylowi życia i nawykom.
Długotrwałe i nadmierne wypadanie włosów to problem, który bezwzględnie należy skonsultować z dermatologiem. Działając samodzielnie, bez faktycznej poznania przyczyny łysienia, możemy jedynie pogorszyć nasz stan, a także pozwolić rozwijać się ukrytej chorobie.
Łysienia nigdy nie leczymy samodzielnie, gdyż podobnie jak w przypadku innych chorób, tak i w tym dla najlepszych efektów leczenia kluczowa jest wczesna diagnoza, zwłaszcza w przebiegu łysienia androgenowego, gdzie odtworzenie zniszczonych mieszków włosowych jest niemożliwe. Stąd należy jak najszybciej wdrożyć leczenie, aby zahamować utratę włosów.