Jak pozbyć się zakoli?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Zakola to bardzo częsty defekt estetyczny, który dotyczy głównie mężczyzn borykających się z łysieniem androgenowym. Pojawienie się zakoli, podobnie jak nadmierna utrata włosów i łysienie to problem, który  odbija się nie tylko na wyglądzie, ale także na psychice, samoocenie i pewności siebie.

Ważne, aby nie bagatelizować problemu i już przy pierwszych objawach rozpocząć kurację u dermatologa. Podpowiadamy, jak leczyć zakola i łysienie oraz która z terapii sprawdzi się najlepiej?

Czy zakola to oznaka łysienia?

Czy zakola to już łysienie? To pytanie najczęściej nurtuje Panów, którzy zauważają u siebie utratę włosów na czole i skroniach. Niestety, zakola to pierwsza oznaka łysienia i  wraz z czasem zanik włosów będzie postępować, a linia czoła cofać się coraz bardziej. Co więcej, w przypadku braku jakichkolwiek działań zapobiegawczych, włosy zaczną wypadać także na czubku głowy, tworząc bardzo charakterystyczny obraz łysienia męskiego – czyli łysienia androgenowego.

Dlaczego powstają zakola?

Zakola to pierwszych, a zarazem bardzo charakterystycznych objawów dla łysienia androgenowego, które jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Powstają na skutek działania męskich hormonów – androgenów, czyli testosteronu oraz jego pochodnych, które prowadzą do stopniowej miniaturyzacji i zaniku mieszków włosowych.

Problem łysienia androgenowego dotyczy także kobiet, jednak przebieg i obraz łysienia wygląda inaczej. U Pań nie obserwuje się występowania zakoli, a przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy oraz poszerzająca się linie przedziałka.

W jakim wieku mogą pojawić się zakola?

Osoby, które posiadają wrodzoną wrażliwość na działanie androgenów, mogą zacząć tracić włosy nawet w bardzo młodym wieku – po ukończeniu 18 – 20 roku życia. Stąd też zakola mogą pojawić się już u osób bardzo młodych, będąc jednocześnie pierwszym sygnałem łysienia androgenowego.

Czy zakola są dziedziczne? Przyczyny powstawania zakoli

Wrażliwość mieszków włosowych na działanie androgenów jest dziedziczna, więc jeżeli w rodzinie występuje problem łysienia, to bardzo prawdopodobne, że odziedziczymy tę skłonność po dziadku lub ojcu.

Wrodzona wrażliwość na androgeny jest najbardziej znaczącym czynnikiem, który  warunkuje łysienie androgenowe, jednak  na jego przebieg wpływ mogą mieć również  czynniki takie jak styl życia, używki, choroby przewlekłe oraz przyjmowane leki.

Czy zakola pojawiają się u kobiet?

Zakola mogą pojawić się u kobiet, jednak w tym wypadku nie są one objawem łysienia androgenowego. Przyczyną ich pojawienia się mogą być problemy hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, menopauza), przyjmowanie niektórych leków, stres, a także niewłaściwa pielęgnacja.

Zakola – czy włosy odrosną?

W przypadku, gdy doszło do całkowitego zaniku mieszków włosowych, włosy już nie odrosną. Można jedynie zapobiec dalszemu ich wypadaniu, poprzez odpowiednie leczenie pod nadzorem dermatologa. W miejscach, w których doszło do trwałej utraty włosów, można wykonać przeszczep włosów. Jedynie wszczepienie nowych mieszków włosowych sprawi, że włosy zaczną odrastać.

Zakola – jak się ich pozbyć?

Zakola są pierwszym objawem łysienia androgenowego u mężczyzn, dlatego jeśli zależy nam na zatrzymaniu dalszej utraty włosów (która na pewno nastąpi), konieczna jest wizyta u dermatologa. Tylko leczenie oraz wdrożenie terapii zaplanowanej przez lekarza pozwoli skutecznie zahamować łysienie.

Preparaty na zakola

W aptekach, a także drogeriach można znaleźć wiele preparatów bez recepty, które “leczą” łysienie lub zagęszczają włosy. Niestety tam,  gdzie doszło do trwałego zaniku cebulki włosa lub w miejscu, w którym nigdy nie rosła – nie powstanie nowa. Stąd też trzeba mieć świadomość, że  żaden preparat nie stworzy nowego mieszka włosowego, z którego wyrośnie włos.

Preparaty, które przepisze nam dermatolog mają za zadanie zapobiec dalszej utracie włosów, w przypadku mieszków (także tych uszkodzonych lub osłabionych), które nadal pozostają na naszej głowie. W tym celu stosuje się  miejscowe kuracje do wcierania w skórę głowy lub doustną farmakoterapię.

Leczenie miejscowe zazwyczaj opiera się na preparatach zawierających  minoksydyl, który wpływa na lepsze ukrwienie mieszków włosowych, przez co stają się one mocniejsze i nie wypadają. Preparaty doustne najczęściej zawierają finasterydem, blokujący konwersję testosteronu do DHT.

Zabiegi na zakola

Dobrym uzupełnieniem leczenia łysienia są zabiegi na skórę głowy, które można wykonać w Klinice Elite. Pobudzają one wzrost włosów i regenerację osłabionych mieszków włosowych, poprzez polepszenie ukrwienia skóry, zwiększenie produkcji kolagenu, a także dostarczenie do cebulek włosów substancji odżywczych i stymulujących wzrost (np. komórki macierzyste).

Zabiegi wspomagające leczenie łysienia:

opinie przeszczep wlosow

Przeszczep włosów na zakola

Metodą, która w sposób skuteczny i trwały leczy zakola jest przeszczep włosów, odpowiednio połączony z terapią dermatologiczną. Przeszczepione włosy pozostaną z pacjentem już na zawsze, ponieważ są one pobierane z obszarów odpornych na działanie androgenów, jednak przeszczep powinien być częścią holistycznej terapii dermatologicznej, tak aby jednocześnie zahamować wypadanie pozostałych włosów, wrażliwych na hormony.

Transplantacja włosów to metoda, która pozwala w sposób trwały odzyskać owłosienie na głowie, ale także na brodzie i brwiach.

W Klinice Elite  przeszczep włosów jest wykonywany innowacyjną metodą Artas FUE, czyli przy użyciu specjalnie zaprojektowanego robota, który wspomaga lekarza w najtrudniejszej i zarazem najbardziej istotnej części przeszczepu, która wpływa na jego skuteczność, czyli pobraniu najbardziej jakościowych mieszków włosowych, bez ich uszkodzenia oraz wszczepieniu ich na właściwej głębokości i pod odpowiednim kątem.

Domowe sposoby na zakola

Domowe metody leczenia łysienia należą do jednych z najbardziej poszukiwanych metod, zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Podobnie jak w przypadku preparatów na łysienie, nie inicjują one wzrostu mieszków włosowych, które trwale utraciliśmy. Niektóre z nich mogą wzmocnić włosy, jednak żaden z domowych sposobów nie wyleczy łysienia androgenowego.

Wiele z metod, które można znaleźć w internecie opiera się na stosowaniu różnych olei. Należy pamiętać, że nie każdy olej nadaje się do określonego typu włosów, ze względu na różny stopień ich porowatości, stąd stosując taką kurację nieumiejętnie, możemy pogorszyć stan naszych włosów. Podobne w przypadku innych proponowanych produktów tj. żółtka jaj, mleko kokosowe, jogurt, czy też napary z ziół. Nie wyleczą one łysienia, a mogą powodować alergię i pogorszyć stan skóry głowy, a co za tym idzie naszych włosów.

W przypadku zaobserwowania pierwszych oznak, czyli cofającej się linii włosów na czole i zakoli należy jak najszybciej udać się do dermatologa – tylko taka kuracja łysienia przyniesie efekt.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top