Czy przeszczep włosów może się nie przyjąć?

Przeszczep włosów – zabieg, dzięki któremu trwale odzyskasz włosy!Bezpłatne konsultacje

Czy przeszczep włosów może się nie udać? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez naszych Pacjentów. W końcu przeszczepy mają to do siebie, że się przyjmują lub nie. W przypadku przeszczepu włosów jest podobnie, jednak z tą różnicą, że przeszczepiamy kilka tysięcy graftów i pewien odsetek, nawet gdy przeszczep jest wykonany poprawnie, może  się nie przyjąć. Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki, które wpływają na skuteczność przeszczepu włosów.

Od czego zależy, czy przeszczep włosów jest skuteczny?

Finalny efekt przeszczepu włosów zależy w dużej mierze od tego, kto i w jakich warunkach wykonał zabieg. Ważny jest każdy etap, od kwalifikacji do zabiegu, czyli wykluczenia przeciwwskazań i zbadania stanu zdrowia pacjenta, poprzez dobór najlepszej metody, po prawidłowe przeprowadzenie zabiegu i kontrole w czasie rekonwalescencji.

Kwalifikacja do zabiegu

Wizyta kwalifikacyjna i odpowiednie przygotowanie Pacjenta do zabiegu są bardzo ważne. Dzięki temu lekarz nie tylko wyklucza ewentualne przeciwwskazania, ale także poznaje oczekiwania Pacjenta i może przedstawić mu realny efekt, jaki przyniesie zabieg. Przed przeszczepem włosów Pacjent musi w określonym czasie wykonać szereg badań, odstawić niektóre leki (jeśli takowe przyjmuje), a także zastosować się innych zaleceń lekarza.

Wybór metody

Metoda przeszczepu jest dobierana indywidualnie w zależności od wymagań Pacjenta, a także obszaru przeszczepu. Przeszczep brwi i zarostu zazwyczaj wykonuje się metodą FUE manualne, zaś przeszczep włosów na głowie można wykonać metodą FUE manualne lub FUE robotyczne. Obie metody cechuje bardzo duża skuteczność.

Zabieg

Precyzyjne przeprowadzenie zabiegu jest kluczowe dla przyjęcia się przeszczepu. Do przeszczepu należy pobrać tylko zdrowe i mocne mieszki włosowe, które najlepiej rokują. Następnie podczas ich pobierania, selekcji i wszczepiania należy pracować tak, aby nie uszkodzić graftów przeznaczonych do przeszczepu. Wszczepianie włosów wymaga, aby mieszki włosowe zostały umieszczone na odpowiedniej głębokości, pod właściwym kątem i w odpowiedniej odległości.

Przeszczep włosów najczęściej jest wykonywany metodą FUE manualne lub FUE robotyczne. Metoda FUE w dużym uproszczeniu polega na pobraniu i wszczepieniu pojedynczych mieszków włosowych w skórze głowy, brwi lub zarostu. W przypadku przeszczepu wykonywanego technika manualną pobierane  i wszczepiane są grafty za pomocą skalpela i specjalnego narzędzia chirurgicznego. FUE robotyczne, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się z udziałem robota medycznego Artas iX. Zaawansowany technologicznie robot Artas iX  nie tylko pobiera i wszczepia mieszki włosowe, ale także wybiera najbardziej jakościowe grafty, a następnie rozmieszcza je w skórze we właściwej odległości, na właściwej głębokości  i pod odpowiednim kątem.

Zarówno metoda manualna, jak i robotyczna cechuje sie dużą skutecznością

Okres rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu to bardzo ważny etap, który także może zaważyć na końcowym efekcie zabiegu. W tym czasie należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń lekarza, zwłaszcza tych dotyczących ochrony i pielęgnacji obszaru zabiegu. Nadmierne pocieranie, zabrudzenie, czy też poparzenie słoneczne może spowodować komplikacje w postaci stanu zapalnego lub zakażenia.

Czy przeszczep włosów może się nie udać?

Nieumiejętnie przeprowadzony przeszczep włosów może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Oznacza to, że Pacjent może być niezadowolony zarówno z wyglądu włosów, czyli ich linii, która przebiega nie tak jak zostało to zaplanowane, a także ze  zbyt małej liczby przyjętych włosów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie przeszczepione włosy się przyjmą, jednak stanowią one  zaledwie 2-5%  wszystkich wszczepionych włosów. Gdy w obszarze biorczym występują liczne i widoczne przerzedzenia możemy podejrzewać, że procedura zabiegu przebiegła nie do końca właściwie lub też Pacjent nieodpowiednio dbał o okolicę dawczą.  W takim przypadku Pacjent może powtórzyć zabieg.

Przeszczep włosów Polska czy Turcja?

Wielu Pacjentów przed podjęciem decyzji o przeszczepie zastanawia się nad tańszą alternatywą w postaci przeszczepu włosów w Turcji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Ile kosztuje przeszczep włosów?

Pomijając aspekt ceny, która może wydawać się niewątpliwym atutem przeszczepu w Turcji, warto przyjrzeć się jego skuteczności i tym, co nas czeka w razie ewentualnych powikłań lub gdy przeszczep się nie uda. Pamiętajmy, że wykonując zabieg tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania, nie możemy liczyć na taką samą opiekę w okresie rekonwalescencji, jak w przypadku kliniki, która znajduje się w Polsce.

Co do skuteczności zabiegu, nie możemy wystawić jednoznacznej oceny, gdyż wiemy, że wiele osób, zwłaszcza celebrytów, którzy (przypadkiem?) chwalą się w social mediach efektami zabiegu, jest zadowolonych.  Wiemy także, że po przeszczepach w Turcji, do polskich klinik trafiają Pacjenci, którzy chcą powtórzyć zabieg, gdyż przeszczep nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, a oni nie chcą kolejny raz lecieć do Turcji.

Kwestia opieki po zabiegu, a także tego, co dzieje się, jeśli zabieg się nie uda, jest prostsza w ocenie. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne po 6 – 9  miesiącach, z kolei na ostateczne musimy poczekać jeszcze kolejne 3 miesiące. W związku, z czym dopiero po tym czasie możemy ocenić, czy przeszczep przyniósł oczekiwany rezultat. Po drodze oczywiście mogą pojawić się komplikacje lub może wydarzyć się coś, co wzbudzi nasz niepokój np. mocne zaczerwienienie i świąd. Po powrocie do kraju kolejna podróż raczej nie wchodzi w grę. Pozostawiony sam sobie pacjent najczęściej trafia na SOR lub do kolejnej kliniki medycyny estetycznej, tym razem już w Polsce.

Przeszczep włosów Przeszczep włosów
Scroll to Top